P0

Orai

Rudens lygiadienis Klaipėdoje neprigijo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-09-23


Pirmadienį, rugsėjo 23 d., stojo rudens lygiadienis.

Nuo rugsėjo 21-23 d. visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda, o šiauriniame pusrutulyje naktis tampa ilgesnė už dieną ir kasdien po truputį ilgėja – iki pat Kūčių. Prasideda tamsusis metų laikas.

Tuo metu pietiniame pusrutulyje vyksta atvirkščias procesas – dienos ilgėja, grįžta šiltasis vasaros metas.

Prieš dvejus metus ant Žardės piliakalnio rudens lygiadienį minėjo ir klaipėdiečiai, bet, nors ir buvo žadėta, ši šventė tradicine netapo.

Senovės lietuviai per rudens lygiadienį džiaugdavosi derliumi, dėkodavo dievui Žemininkui, aukodavo jam gyvulius. Aukoti atvesdavo po gyvulių porą: veršiuką ir telyčią, aviną ir avį, ožį ir ožką, paršą ir kiaulę, gaidį ir vištą, žąsiną ir žąsį. Kaip teigiama XVI a. dokumentuose, ypač dažnai šiai dievybei būdavo aukojamas ožys, kuris laikytas vaisingumo simboliu.

Kasmet per rudens lygiadienį Juodkrantėje vyksta tradicinė nendrinių skulptūrų ekspozicijos Gintaro įlankoje ant vandens, po atviru dangumi, sudeginimo akcija.

Prieš dvejus metus ant Žardės piliakalnio rudens lygiadienį minėjo ir klaipėdiečiai, bet, nors ir buvo žadėta, ši šventė tradicine netapo.

Po rudens lygiadienio neretai į Lietuvą ateina vadinamoji bobų vasara, tačiau kol kas jos požymių sinoptikai nestebi – nors antradienį ir bus saulėta, bet šiluma neviršys 13 laipsnių, o trečiadienį galimas ir lietus. Tiesa, ketvirtadienį ir penktadienį turėtų atšilti, bet neilgam – savaitgalis vėl numatomas lietingas.


2019-09-23

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt