P0

Orai

Gruodis – šilčiausias žiemos mėnuo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-12-04


Prasidėjo pirmasis žiemos mėnuo. Daugelyje Lietuvos vietų, išskyrus pajūrį, pirmomis gruodžio dienomis pasnigo. Tačiau artimiausiomis dienomis sniego jau niekur nenumatoma, temperatūra kils aukštyn, vyraus vėjuoti, bet gana šilti orai.

Apie tai, koks gruodis bei žiemos būdingos Lietuvai ir pajūrio regionui, informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Tikėtis Klaipėdoje gruodį išvysti tokį vaizdą – beveik nerealu. Palmiros Mart nuotr.

Paskutinio 30-mečio vidutinė žiemos temperatūra yra neigiama, apie 2 laipsnius šalčio. Prie jūros ji svyruoja nuo pusės iki 1 laipsnio šalčio, o tolstant nuo Baltijos temperatūra sparčiai žemėja. Žemaičių aukštumoje ir rytiniuose rajonuose ji yra nuo 3 iki 3,5 laipsnių šalčio, o šalčiausi Lietuvos rajonai yra šiaurės rytuose, kur vidutinė žiemos temperatūra siekia žemiau 4 laipsnius šalčio.

Didele šiluma ir be pastovios sniego dangos išskyrė 2007-2008 metų žiema, o štai 2009-2010 metų žiema pasitaikė šaltoka, beveik be atodrėkių.

Žemiausia žiemos temperatūra fiksuota 1969 metais Varėnoje, kur spaudė net 34 laipsnių speigas, o šilčiausia – plius 13,2 laipsnių – registruota dar 1953 metais Šiauliuose. Prie jūros tada termometro stulpelis buvo pakilęs iki 12 laipsnių šilumos.

Pirmajam žiemos mėnesiui  – gruodžiui – būdingi pereinamojo laikotarpio tarp rudens ir žiemos bruožai, todėl orai būna permainingi. Gruodis – šilčiausias ir drėgniausias žiemos mėnuo.

Vidutinė gruodžio temperatūra pajūryje yra silpnai teigiama, o kitose vietose – minus 2-3,5 laipsniai šalčio. Vidutiniškai per mėnesį iškrenta 55 mm kritulių, prie jūros jų pasitaiko daugiau – 70-90 mm.

Artimiausiomis dienomis orai patvirtins pereinamųjų gruodžio orų apibūdinimą – palis, kris dulksna, tvyros rūkas, bus labai vėjuota.

Pajūryje vėjo gūsiai trečiadienį ir ketvirtadienį sieks iki 15–18 m/s., o temperatūra dieną šoktels iki 7 laipsnių šilumos. Penktadienį vėjas Klaipėdoje gali sustiprėti iki 20 m/s., o temperatūra dieną sieks net 8 laipsnius, palis.

Panašūs orai išsilaikys ir savaitgalį.

Sumažėjo ozono kiekis

Be to, hidrometeorologai praneša, jog nuo gruodžio 4 d. virš Lietuvos teritorijos stebimas sumažėjęs ozono kiekis, kuris dabar yra 30 % mažesnis, nei vidutinis daugiametis vidurkis. Stebima ozono sluoksnio depresija apima Skandinavijos pusiasalį, Baltijos jūros teritoriją, Estiją, Latviją, šiaurines Lenkijos ir Vokietijos dalis, Daniją bei vakarinį Didžiosios Britanijos pakraštį.

Numatoma, jog panašus ozono kiekis išliks artimiausias dvi paras, o tada palaipsniui vėl didės ir savaitės pabaigoje turėtų atitikti daugiametį kiekį.

Atkreipiamas dėmesys, jog toks ozono kiekio sumažėjimas spalio–gruodžio mėnesiais yra būdingas dėl mažo Saulės aukščio ir trumpos dienos trukmės. Šiuo laikotarpiu Žemę pasiekiantis ultravioletinių Saulės spindulių srautas yra kur kas mažesnis nei vasarą, todėl dėl sumažėjusio ozono kiekio jaudintis neverta, nes žmogaus sveikatai tai nėra pavojinga.


2019-12-04

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt