P0

Švietimas

Penktokai – laimingiausi, sveikiausi ir labiausiai patenkinti savo išvaizda

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-01-28


Kaip mokiniai vertina savo sveikatą, išvaizdą, kiek laiko praleidžia prie kompiuterio, televizoriaus ar išmaniojo telefono, kaip dažnai sportuoja? Šie ir panašūs su gyvensena ir sveikata susiję klausimai praėjusiais metais buvo pateikti 5-tų, 7-tų ir 9-tų klasių mokiniams, atliekant mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimą visose Lietuvos savivaldybėse.

Kas šeštas tyrime dalyvavęs Klaipėdos miesto mokinys nurodė, kad kasdien laisvalaikiu mankštinasi ir sportuoja. Palmiros Mart nuotr.

Gyvensenos tyrime Klaipėdoje dalyvavo 1303 mokiniai. Pagal klases respondentai pasiskirstė apylygiai. Mokinių amžiaus vidurkis – 12,9 metų.

Mokiniai turėjo įvertinti pasitenkinimą santykiais šeimoje nuo 0 (visai nepatenkintas) iki 10 balų (labai patenkintas).

Švietimo vidus

Klaipėdos miesto mokinių pasitenkinimo santykiais šeimoje vidurkis – 8,6 balo. Apie pusė tiek Klaipėdos, tiek Lietuvos mokinių santykius šeimoje įvertino aukščiausiu balu.

Vertinant sveikatą, išvaizdą ir laimingumą, paaiškėjo, jog Klaipėdoje vaikai save laiko mažiau laimingais nei tokių yra šalyje (šis procentas atitinkamai yra 68,1 ir 73,2).

Pačiais laimingiausiais jaučiasi penktokai: taip atsakė 77,4 proc. uostamiesčio ir 80 proc. Lietuvos penktokų.

9,4 proc. respondentų atskleidė, kad vertindami dabartinį savo gyvenimą jaučiasi nelaimingi arba labai nelaimingi.

Kad yra geros sveikatos, teigė didžioji uostamiesčio mokinių dalis (77,8 proc.). Daugiau berniukų nei mergaičių apibūdino savo sveikatą kaip labai gerą ar gerą. Klaipėdoje, kaip ir visoje Lietuvoje, geriausiai savo sveikatą vertino 5-tų klasių mokiniai.

Savo išvaizda yra patenkintas kas trečias jaunasis klaipėdietis, didesnė dalis berniukų nei mergaičių. Klaipėdoje, kaip ir Lietuvoje, penktokai sudarė didžiąją dalį respondentų, kurie yra patenkinti savo išvaizda.

Kas šeštas tyrime dalyvavęs Klaipėdos miesto mokinys nurodė, kad kasdien laisvalaikiu mankštinasi ir sportuoja. Uostamiestyje, lyginant su Lietuvos vidurkiu, fiziškai aktyvių mokinių yra daugiau, o didžiausia tokių vaikų dalis ir vėl – tarp penktokų.

Pasyviai laisvalaikį (4 ir daugiau valandų per dieną prie televizoriaus, kompiuterio, išmaniojo telefono ekrano) leidžia penktadalis Klaipėdos miesto mokinių, tai atitinka ir Lietuvos vidurkį. Pastebima tendencija, kad pasyviai laisvalaikį dažniausiai leidžia vyresnio amžiaus mokiniai.

Buvo analizuojama paauglių sveikatą žalojanti elgsena. Kas aštuntas tyrime dalyvavęs Klaipėdos miesto mokinys prisipažino per paskutinius 12 mėn. bent kartą rūkęs tabako gaminius, o  kas penktas – elektronines cigaretes. Rūkymas per paskutinius 12 mėn. labiausiai paplitęs tarp devintokų – tabaką rūkė kas trečias, o elektronines cigaretes – kas antras.

Kas penktas Klaipėdos ir Lietuvos mokinys nurodė, kad per paskutinius 12 mėn. bent kartą vartojo alkoholinius gėrimus, didesnė dalis vyresnių klasių mokinių. Bent kartą per savo gyvenimą kanapes vartojo 4,4 proc. (iš jų daugiausiai 9-tų klasių mokiniai), kitus narkotikus – 1,9 proc. jaunųjų klaipėdiečių.

Teigiama, jog labiausiai linkę rūkyti tabako ir elektronines cigaretes, vartoti alkoholinius gėrimus bei narkotines medžiagas yra tie vaikai, kurie gyvena nepilnose šeimose.

Visą vaikų gyvensenos tyrimo analizę galima rasti čia.


  2021-01-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt