P0

Vasara

Daugiausia tropinių naktų – pajūryje, mažiausiai – Žemaičių aukštumoje

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-06-23


Pastarosiomis dienomis Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) vis praneša apie Lietuvoje registruojamas tropines naktis. Kas tai per reiškinys ir kada naktį galima vadinti tropine?

Jei naktį vėsiausiomis valandomis oro temperatūra nenukrenta žemiau 20 °C, tokia naktis vadinama tropine. Iki šiol šilčiausia naktis Lietuvoje registruota 2006 m. liepos 8 d. Nidoje, kuomet oro temperatūra žemiausiai nukrito tik iki 24,4 °C. O šilčiausias birželio nakties rekordas Nidoje užfiksuotas šį pirmadienį, kai termometro stulpelis rodė 23,1 °C.

Tropinės naktys Lietuvoje nėra dažnas reiškinys ir pasitaiko ne kiekvienais metais, vidutiniškai per metus Lietuvoje būna 0,7 arba apytiksliai vos viena tokia naktis.

Daugiausiai tropinių naktų būna Lietuvos pajūryje (Klaipėdoje vidutiniškai 1,4 nakties per metus), o jų gausa dėl specifinių mikroklimatinių sąlygų, išsiskiria Kuršių nerija – čia vidutiniškai per metus registruojamos apie 5 tropinės naktys. Mažiausiai tropinių naktų registruojama Žemaičių aukštumoje. Būna metų, kurie išsiskiria tokių naktų gausa, pvz., Nidoje 2010 m. registruota 17 tropinių naktų, o kai kuriais metais tropinių naktų Lietuvoje visai nebūna.

Kintant klimatui tropinės naktys dažnėja

Iki XX a. paskutinio dešimtmečio apie tropines naktis Lietuvoje beveik nebuvo kalbama, nes paprasčiausiai tokių naktų buvo labai mažai. Jei analizuojamą 1961–2020 m. laikotarpį padalintume į dvi dalis (1961–1990 m. ir 1991–2020 m.) tai, pvz., Klaipėdoje per pirmąjį laikotarpį buvo registruotos vos dvi tropinės naktys, o per antrą – net 41 naktis!

Vilniuje per pirmąjį laikotarpį buvo vos vieni metai su viena tropine diena, o per antrąjį net 19 tropinių naktų. Panaši tropinių naktų gausėjimo tendencija stebima visoje Lietuvoje. Taigi, kintant klimatui, tropinių naktų skaičius Lietuvoje didėja.

Nors leidžiant vasaros vakarus lauke šilta naktis yra privalumas, tropinės naktys gali kelti ir nemažai pavojų. Didžiausi pavojai slypi, kai karštos dienos metu oras smarkiai įkaista (temperatūra pakyla aukščiau 30 °C), o naktį nespėja atvėsti. Dėl to neatvėsta ir nekondicionuojamos gyvenamosios patalpos. Tai gali kelti pavojų žmonių sveikatai, ypač vyresniems bei širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms.

Nepaisant to, jog tropinių naktų daugiausiai Kuršių nerijoje, jos gal net pavojingesnės yra didžiuosiuose miestuose, mat Neringoje dėl gausesnės žalumos yra švaresnis ir gaivesnis oras, be to, ne tokios karštos dienos.


  2021-06-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt