P0

Kultūra

Į Klaipėdą sugrįžta Aleksandras Palėjus

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-12-06


Gruodžio 8 d. , trečiadienį, 18.30 val., šventinės klasikos festivalio „Salve Musica“ koncertinę programą „Ugningasis fortepijono virtuozas“ pristatys pianistas iš Jungtinių Amerikos Valstijų Aleksandras Palėjus (Alexander Paley). Jis savo pirmąją solinę programą Klaipėdoje atliko taip pat festivalyje „Salve Musica“ prieš 15 metų.

Koncertuoja su garsiausiais pasaulio orkestrais

A. Palėjus pelnė pasaulinį pripažinimą savo stulbinama technika, nepaprastai įvairiapusiu koncertiniu repertuaru ir nepaviršutiniškomis, unikalios menininko vaizduotės paženklintomis interpretacijomis.

„Klaviatūra yra pirštų tęsinys. Reikia groti karštu protu ir šalta širdimi. Neskubėti ir mėgautis kiekviena grojimo akimirka. Prieš paliesdamas klaviatūrą turi išgirsti tą garsą savo galvoje“,  – sako pianistas.

Moldovoje gimusio ir Maskvos konservatorijoje studijavusio pianisto tarptautinė karjera prasidėjo laimėjus pirmąją premiją J. S. Bacho konkurse Leipcige, Bosendorferio prizą ir Grand Prix konkurse Bulgarijoje. Po debiuto su JAV nacionaliniu simfoniniu orkestru dienraštis The Washington Post A. Palėjaus pasirodymą pavadino „tiesiog nepriekaištingu“. Netrukus pianistas ėmė koncertuoti su garsiausiais pasaulio orkestrais. Publika jam plojo atsistojusi, o kritikai negailėjo pagyrų už „akinantį techninį meistriškumą“, „įtikinantį atlikimą“, „asmenines interpretacijas“ ir „neįtikėtinai platų repertuarą“.

Daug laiko praleidžia Lietuvoje

Bėgant metams, A. Palėjaus žvaigždė negęsta – pianistas kasmet surengia apie 80 koncertų visame pasaulyje. Gausybe apdovanojimų įvertintas atlikėjas savo pasirodymus yra surengęs ir visada laukiamas prestižiškiausiose koncertų salėse bei festivaliuose. Jis pats vadovauja žavioje Prancūzijos vietoje Moulin d’Andé rengiamame Festival Alexandre Paley et ses amis bei Alexander Paley Music Festival Richmonde (JAV).

Tarp Niujorko ir Paryžiaus gyvenantis A. Palėjus pastaruoju metu nemažai laiko praleidžia Lietuvoje – šiemet jis pradėjo dėstyti Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje, surengė jau trečiąjį kamerinės muzikos maratoną, šįkart trukusį net dvi dienas.  Charizmatiškasis atlikėjas savo talentu ir meistriškumu nepalieka abejingų klausytojų, o kultūrinių interesų platumu stebina tuos, kuriems tenka pažinti jį iš arčiau.

Skambins rusų ir prancūzų kompozitorių kūrinius

Gruodžio 8-sios vakarą Klaipėdos koncertų salėje kartu su garsiuoju pianistu laukia kelionė po „Parodos paveikslėlius“ – spalvingąjį Modesto Musorgskio (Modest Mussorgsky) fortepijoninį ciklą. Jo atsiradimą įkvėpė kompozitoriaus apsilankymas dailininko ir architekto Viktoro Hartmano (Viktor Hartmann) parodoje Sankt Peterburge. Visas dešimt pjesių jungia „promenados“ (pasivaikščiojimo) tema, kurioje, pasak kompozitoriaus, „nuolat šmėžuoja mano fizionomija“.

Kultūros straipsnių vidus

II koncerto dalį pradės „Valpurgijos naktis“ iš prancūzų autoriaus Šarlio Guno (Charles Gounod) operos „Faustas“. Šio kūrinio aranžuotę fortepijonui solo sukūrė pats atlikėjas. Po to programoje seks kito prancūzų kūrėjo Kamilio Sen Sanso (Camille SaintSaëns) Šeši etiudai op. 52, retokai sutinkami atlikėjų repertuare, nes reikalauja nepriekaištingos pirštų technikos.


  2021-12-06

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt