P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

2024-uosius siekiama paskelbti Švyturių metais

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2023-11-17


Kitąmet pažymint 140-ąsias Baltojo švyturio įžiebimo Šiauriniame mole metines 2024-uosius siūloma paskelbti Švyturių metais. Šiai progai ruošiama renginių programa, kurioje – savivaldybės biudžetinių ir viešųjų kultūros bei švietimo įstaigų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos įgyvendinamos iniciatyvos bei kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo konkursą laimėję projektai. Siūlymui 2024-uosius paskelbti Švyturių metais dar turi pritarti Klaipėdos miesto savivaldybės taryba.

Po audros prie Baltojo švyturio ant šiaurinio molo. Klaipėda, 1930 m.

Sprendimo projektą dėl 2024 m. paskelbimo Švyturių metais ruošia ir Neringos savivaldybė, nes pirmasis lietuviškame pajūryje švyturys 1874 m. spalį nušvito būtent Nidoje ir tik po dešimties metų buvo įžiebtas jaunesnysis jo brolis uostamiestyje.

Šios sukaktys ir paskatino iniciatyvą Klaipėdos ir Neringos savivaldybėms 2024-usius skelbti Švyturių metais. Iniciatyvos autorius – žurnalistas, visuomenininkas Denisas Nikitenka, sukaupęs įspūdingą kolekciją – daugiau nei šimtą skirtingais tiražais prieškariu išleistų atvirukų su Baltuoju švyturiu.

Tikimasi, kad Švyturių metų paskelbimas Klaipėdoje taptų puikia inspiracija aktualizuoti šiuos uostams itin reikšmingus infrastruktūros objektus, papasakoti jų istoriją, prisidėtų prie miesto turistinio patrauklumo didinimo.

Amžininkų prisiminimus apie Baltąjį švyturį skaitykite čia.

INFORMACIJA

Baltasis švyturys stovėjo Šiaurinio molo gale. Atidarytas 1884 m. gruodžio 16 d. Įrengtas ant paaukštinto molo galo, bokšto aukštis siekė 8,5 m, tamsiuoju paros metu švyturyje degė raudona šviesa, kurią skleidė 500 HK galingumo elektros žiburys. Baltuoju švyturys pavadintas dėl to, kad mūras buvo tinkuotas ir nudažytas baltai.

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, 1945 m. sausį ir Baltąjį, ir Pietinio molo švyturį traukdamiesi susprogdino vokiečiai. Sovietiniais laikais švyturio nuspręsta neatstatyti, jo vietoje pastatyta geležinė konstrukcija.

Baltasis švyturys buvo pavaizduotas 1922 m., prieš Lietuvai atgaunant Klaipėdos kraštą, išleistame 10 markių banknote, vaizduotas prieškariniuose nepriklausomos Lietuvos pašto ženkluose, senesniuose atvirukuose. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šis švyturys buvo pavaizduotas 200 litų banknoto, išleisto 1997 m., reverse.


  2023-11-17

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt