P0

Fotoreportažai, Kultūra, Svarbu

Kultūros darbo grupės rinkimai – su visuomeninkų nuoskauda (12)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2023-12-06


Nevyriausybiniam sektoriui priklausantys Klaipėdos kultūros bendruomenės atstovai, panorę dalyvauti naujosios valdžios kuriamoje kultūros ir meno politikos formavimo darbo grupėje, trečiadienį rotušėje rinko savo atstovą.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Mero valia naikinant Kultūros ir meno tarybą buvo teigiama, kad tai reikia padaryti siekiant daugiau skaidrumo ir taupant pinigus. Būsimos darbo grupės nuostatuose numatyta, kad 6 narius savo nuožiūra parenka ir skiria meras. Jiems į pagalbą ateis vicemerė Lina Šukytė-Korsakė (grupės pirmininkė) ir Kultūros skyriaus vedėjas bei vienas politikas iš Kultūros, švietimo ir sporto komiteto (dėl pastarojo jau apsispręsta – deleguojamas Tomas Juočys). Dar po vieną atstovą į šią darbo grupę deleguos savivaldybės ir valstybės kultūros įstaigos (pastarosioms atstovaus Nijolė Šliužinskienė ir Laima Vilimienė). Du atstovus turi teisę deleguoti kultūros magistrai. Jie pasirinko Olgą Žalienę ir Daivą Kšanienę. Dar viena vieta skirta aukštojo mokslo institucijoms arba jų padaliniams – jie delegavo Arūną Sakalauską. Tik dvi vietos buvo paliktos ne pelno ir pelno siekiančioms organizacijoms ir juridiniams asmenims iš kultūros srities.

Nevyriausybininkų rinkimai buvo surengti trečiadienio popietę. 

Į ne pelno sektoriui skirtą vietą pretendentais buvo iškelta 12 asmenų: Tomas Jašinskas, teatro, kino, renginių režisierius, kino industrijos projektų vadovas; Valerija Miliauskienė, vadovaujanti Klaipėdos miesto PŽA liaudiškų šokių kolektyvui „Sidabrinė gija”; rašytoja Daiva Lukauskienė; Dmitrij Popov, daugkartinis pasaulio bei Europos šokių čempionas; Ramūnas Baršauskas, choro „Cantare“ meno vadovas ir dirigentas; Kęstutis Sova, saksofonininkas, kompozitorius; Sonata Žižienė, viena iš Malūno lofto steigėjų; Janina Žemaičiūnienė, pedagogė, muzikos mokytoja ekspertė; bardas Jonas Baltokas; Edmundas Kolakauskas, profesionaliosios dailės kolekcionierius; dailininkė Neringa Poškutė-Jukumienė; skulptorius Isroildžon Baroti.

Prasidėjus diskusijoms dėl balsavimo eigos ir tvarkos S. Žižienė akcentavo, jog problema yra tai, kad šis sektorius yra susiskaldęs, visada pralaimi biudžetininkams. 

„Pozicija labai kukli, balsas bus negirdimas, daugiausia dominuos valstybės įstaigos, o visuomeninis sektorius bus patvoryje, nors projektų prasme yra gausiausias. Mes ištiesę ranką prašytojai, mūsų iniciatyvą labai lengva nugesinti neduodant pinigų. Žmogus turi labai garbingai atstovauti mūsų sektorių, būti svari asmenybė, su autoritetingu žodžiu ir kartu apsukrus politikas, kad rastų sąjungininkų“, – savo ruožtu dėstė choro dirigentas ir pedagogas Algirdas Šumskis.

Kultūros straipsnių vidus

„Didžiausias minusas, kad mums skirta tik viena pozicija, o sričių tiek daug. Tikrai yra negailestinga“, – antrino N. Poškutė-Jukumienė, taip pat pabrėžusi, kad reikia deleguoti energingą žmogų. 

Diskusijų metų galiausiai didžioji dalis kandidatų persigalvojo, o kitiems net neatėjus, balsavimui liko tik penkios kandidatūros – J. Žemaičiūnienė, S. Žižienė, D. Popov, N. Poškutė-Jukumienė ir E. Kolakauskas. 

J. Žemaičiūnienė sulaukė vieno balso, S. Žižienė – trijų, E. Kolakauskas – dviejų, N. Poškutė-Jukumienė – 5, D. Popov – 7 balsų. Kadangi skirtumas tarp daugiausiai palaikymo sulaukusių kandidatų buvo nedidelis, susirinkusieji nusprendė surengti antrą balsavimo turą. Jo metu N. Poškutė-Jukumienė sulaukė dešimt balsų, D. Popov – aštuonis. 

N. Poškutė-Jukumienė patikino, kad palaikys ryšį su visais atėjusiais į rinkimus ir atstovaus jų nuomonę. 

Į pelno siekiantiems juridiniams asmenims numatytą vietą darbo grupėje yra tik du pretendentai – įvairių projektų vadovas Mindaugas Gudelis ir Henrikas Žižys, muzikinių, pramoginių renginių ir koncertų organizatorius. Dėl šių dviejų kandidatų rinkimai bus organizuojami ketvirtadienį. 

Laikinoji Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Kristina Skiotytė-Radienė teigė, jog dėl šešių mero skiriamų kandidatų rekomendacijas teiks jos vadovaujamas skyrius. Esą bus bandoma atsižvelgti į kultūros skirtis, kurios rinkimų metu liko be savo atstovų.  

Ši darbo grupė rengs ir teiks pasiūlymus merui ir savivaldybės administracijos struktūriniams padaliniams dėl „profesionaliojo meno vystymo, visuomenės kūrybinės veiklos skatinimo bei sąlygų gyventojų kultūriniams poreikiams tenkinti sudarymo, atskirų kultūros ir meno sričių bei jų finansavimo tikslingumo, strateginių kultūros ir meno politikos įgyvendinimo klausimų”. Taip pat ji teiks rekomendacijas merui ir Savivaldybės administracijai dėl kultūros projektų dalinio finansavimo, stipendijų skyrimo kultūros ir meno kūrėjams.

Dalis uostamiesčio kultūros ir meno bendruomenės atkakliai priešinosi mero užmojams naikinti Kultūros ir meno tarybą.

„Autoritarizmo stiprėjimas, – tuomet paprašytas įvertinti Kultūros ir meno bei kitų visuomeninių tarybų naikinimo procesą uostamiestyje Europos vietos savivaldos chartijos kontekste sakė dr. Liutauras Kraniauskas, Lietuvos Mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto narys. – Yra sugriaunamas pasitikėjimas tarp valdžios ir bendruomenių, pasitikėjimas yra labai išklibintas”.

Jam antrino filosofas dr. Tomas Kiauka: „Tekstai turi pretekstą, kontekstus ir potekstes. Tekstas – visuomeninių tarybų menkinimas, pretekstas – nelabai sėkmingi rinkimai dėl tam tikrų problemų, kontekstas – pasikeitusi valdžia. O potekstė – dabar viskas bus kitaip: mes viską žinom geriau ir darysim taip, kaip mums tinkama…”


  2023-12-06

  12 komentarai “Kultūros darbo grupės rinkimai – su visuomeninkų nuoskauda”

  1. AvatarNuomonė (IP: 78.62.20.83)

   Negerai, kad šioje grupėje dalyvaus net 4 stambių institucijų direktoriai: dramos teatro, jūrų muziejaus, muzikinio teatro, etnocentro. Direktoriai visada rūpinasi savo įstaigos reikalais. Manot, jiems rūpės visa kita Klaipėda ir jos meninis gyvenimas.

   • AvatarOrakulas (IP: 78.57.246.140)

    Žmonės supranta tą “Kultūros darbo grupę” labai jau supaprastintai. Susirinks veikėjų būrelis ir ims tampyti finansinę antklodę kiekvienas savo pusėn. Jei kokia kryptis ar žanras ten neatstovaujami – net nesapnuoti apie kokią nors finansinę paramą. Kiekvienas sau ir niekas neatsakingas už bendrą rezultatą. Svarbu nugvelbti kaip pelytei trupinėlį ir dingti savo urvelyje. Buvo Kultūros taryba, dabar “darbo grupė”. Jų paskirtis būtų vairuoti kultūros politiką, matant ir suvokiant visumą: ką Klaipėdoje reiktų gaivinti, ką skatinti ar prilaikyti ir t.t. Todėl labai neadekvatu, kaip buvosioje Taryboje, buvo matyti popsininkų dominavimą. Stambiosios institucijos yra finansuojamos iš biudžeto per Kultūros ministeriją. Klaipėdiškių pinigų gali tikėtis tik tie, kieno steigėjas yra municipalitetas. “Laisvi meninykai” taip pat rašo projektus. Jei apie finansavimą “darbo grupėje”, tai įsivaizduokit LR Seimą vien iš vienmandatininkų. Kiekvienas tempia tik į savo parapiją, o valstybės reikalai visiems dzn, nes atstovaujami tik “rinkėjų interesai” ir jų patikėtas mandatas. Mandatas nugvelbti savo parapijai kuo daugiau. Panašiai kaip Navicko mokytojų profsąjungos. Taigi, kažkas turi suvokti bei rūpintis ir visuma. Kad kiekviena vieša, kad ir visuomeninė, institucija, dar nepradėjusi veiklos, tuoj įvardinama kaip kaip liberastinis aferistų ir vagių lizdas – tai jau tvirta lietuviška tradicija.

   • AvatarViliuosi (IP: 78.62.147.40)

    Tikrai geras pastebėjimas. Ir muzikos grandų ir dailės, skulptūros atstovų- visokių sričių -realiai per daug!. Suabejočiau dėl Jūrų muziejaus, Muzikinio teatro vadovių kandidatūrų. Tai net ne savivaldybės pavaldumo įstaigos! Bet niekada juk nebus taip, kad visi liktų patenkinti. Viliuosi, kad savo miestui tiek daug metų kuriantys meininkai Žižiai bus pastebėti.

  2. AvatarBibliotekos valytoja (IP: 193.219.76.226)

   Biblioteka irgi kulturos institucija bet niekas joms neatstovaus.

   • AvatarNupušo visai (IP: 78.62.147.40)

    Bibliotekos -ne menai, ir taip algas gaunate! Ar ” kuriami” susitikimai, pašnekovų-politikų ( dar ir dalyvaujančių kitų metų rinkimuose) paskaitos, maisto gaminimas… MENAS?

  3. Avataro kur (IP: 78.62.21.161)

   kūrybinės sąjungos? Ar menininkų atstovų nebereikia, tik funkcionieriai?

  4. Avatarnu jo (IP: 78.57.195.63)

   Apie kokią kultūrą kalbame? “Jiems į pagalbą ateis vicemerė Lina Šukytė-Korsakė”. Šita ponia priklauso Žemaitaičio įkurtai naujai partijai “nemuno aušra”. Partijos vedlys, pats Žemaitaitis jokia kultūra nepasižymį.

   • AvatarJūs rimtai ? :) (IP: 90.131.38.140)

    O kokios partijos vedlys galėtų ” atstovauti ” kultūrą ? Gal politinės korupcijos byloje nuteistos partijos ? 🙂

  5. AvatarNuomonė (IP: 86.100.89.120)

   Tai reikia pasidžiaugti, gal ir bus suardytas senbūvių lizdas, tačiau ką toje grupėje veiks žmogus, kuris nežino, kad muzikinis teatras ir koncertų salė yra skirtingi objektai? Gryžta sovietmetis, protas nelabai svarbu, svarbu, kad būtų partinis.

   • AvatarDemencija ? (IP: 90.131.38.140)

    Atsimenate tik sovietmetį ? O 32 m ar ne ” priklausantys ” partijoms valdė ? Logikos taip pat trūkumas ? Rašote ” senbuvių lizdas ” , gal manote tie senbuviai nebuvo partijų atstovai ? O ir pletkinti nereikėtų .

   • AvatarAnonimas (IP: 78.56.131.157)

    Na taip, Korsake ir kultura tinka kaip patranka baznycioje. Visa ta Vaitkaus Zemataicio kompanija nuvarys Klaipedos kultura…

   • AvatarNevykėliui anonimui (IP: 90.131.38.140)

    tekstas sunkus ? Kitų pavardžių ir ką atstovaus nesupratai ? 😂 vargeta ?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt