P0

Svarbu, Veidai

Unikalios ukrainietiškos tapybos menininkė Klaipėdą įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio (9)

Hanna Motorina
2024-02-10


44 metų Marina Sčepina į Klaipėdą iš Kijevo srities atvyko neseniai, praėjusių metų spalio 6-ąją. Kartu su savimi į Lietuvą ji atsivežė ir unikalią ukrainiečių liaudies sieninę tapybą, vadinamą petrikovkos tapyba. Šis ukrainiečių liaudies tapybos stilius įtrauktas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Ukrainietė šia tapyba užsiima daugiau kaip 20 metų bei rengia šios piešimo technikos meistriškumo kursus.

Petrikovkos tapyba atsirado Petrikovkos kaime, esančiame Donecko srityje. Ši meno rūšis neturi analogų pasaulyje, mat kilo iš tradicijos piešti ant baltų ukrainietiškų trobų sienų. Tai populiarus įvairių rankų darbo bei liaudiškų festivalių menas. Kijeve yra ištisa gatvė, kurioje veikia nuolatinė tokių dirbinių paroda-pardavimas – Andrejvskij spusk. Iki karo Marina buvo nuolatinė šios parodos dalyvė. Ji taip pat dalyvaudavo įvairiuose liaudies meno festivaliuose, rengiamuose skirtinguose Ukrainos regionuose.

„Petrikovkos tapybos mokytis pradėjau 1998 metais. Po to vedžiau būrelį Kijevo mokykloje bei ėmiau šios piešimo technikos mokyti individualiai. Buvo smagu matyti, kaip pradžioje savimi nepasitikintys žmonės po kurio laiko ima kurti nuostabius dalykus. Taip buvo geras būdas prisidėti prie tautinių tradicijų tęsimo. 2017 metais mums gimė antras vaikas šeimoje ir mes su vyru iš Kijevo persikraustėme į kaimą Kijevo srityje, kur nusipirkome namą. Pastebėjau, jog vietinės moterys visą laisvą laiką praleidžia daržuose, jos visai nesiilsi. Tad man kilo mintis įkurti moterų klubą. Jį, pavadintą „Artсвітлиця”, įkūriau vietos kultūros namuose”, – pasakojo Marina.

Čia ji ėmė mokyti moteris minėtos tapybos pagrindų. Tačiau karas pakoregavo pradėtą veiklą – dabar moterys mezga tinklus ir vilnones kojines kariams.

„Į mūsų karinį dalinį raketa atskriejo ankstyvą, patį pirmą karo rytą – 2022-ųjų vasario 24-ąją. Kaimo gyventojai iškart suorganizavo savigynos būrį, pastatė užkardas ir, pasigaminę Molotovo kokteilių bei apsiginklavę medžiokliniais šautuvais, ėmė saugoti kelius nuo diversantų. Pasipylė nenutrūkstamas pabėgėlių srautas, parduotuvės bemat ištuštėjo, mus gelbėjo tik turimos maisto atsargos. Visi buvo labai išsigandę, tačiau tikėjo pergale. Aš neplanavau išvažiuoti, nes, pirma, mes laikėme daug gyvulių, kurių nebuvo kam palikti, antra, ką tik buvau pradėjusi eiti kultūros namų direktorės pareigas”, – karo pradžią prisiminė ukrainietė.

Po to Kijevo sritį išvadavo, o jos vyras, kuris jau nėra šaukiamojo amžiaus, įsidarbino Klaipėdoje. Jam išvykus, Marina liko viena su maža dukrele.

„Ėmiau organizuoti Ukrainos kariuomenės palaikymo labdaringus koncertus bei toliau vadovavau moterų klubui. Tačiau šių metų rugpjūtį supratau, kad laikas ir man išvykti. Pasikeitė karo pobūdis, jis tapo raketų-dronų karu, naktimis nuo sprogimų nebuvo įmanoma užmigti. Iš vienos pusės nuolat apšaudė grūdų sandėlius, iš kitos – karinį dalinį. Nusprendžiau išvykti pas vyrą į Klaipėdą. Namus laikinai palikau žmonėms iš Chersono, kurių namai buvo visiškai sugriauti”, – pasakojimą tęsė Marina.

Naujoje vietoje moteris toliau tęsia savo mėgstamą užsiėmimą – piešimą. Tai jai padeda nusiraminti ir atsikratyti negatyvių minčių.

„Petrikovkos tapyba man – tai ir saviraiškos būdas ir, kaip paaiškėjo, savotiška meno terapija. Kartu tai ir malonus pajamų šaltinis – mano darbus perka Europoje, jie jau iškeliavo ir į Braziliją, ir į Kanadą, net buvo užsakymas iš Australijos”, – džiaugėsi ukrainietė.

Pirmieji gyvenimo Klaipėdoje mėnesiai Marinai paliko puikų įspūdį.

„Čia sutikau vien tik geranoriškus žmones. Esu labai dėkinga visoms tarnyboms, kurios kantriai ir nuoširdžiai stengiasi padėti. Mums pasisekė su buto šeimininku – geraširdžiu ir rūpestingu pensininku, turinčiu giminių Ukrainoje. Klaipėdą įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio – pro mano buto langą atsiveria vaizdas į uostą, o pamačiusi jūrą iš džiaugsmo net apsiverkiau. Taip pat svajoju pamatyti ir kitus Lietuvos miestus. Žinoma, tokiomis aplinkybėmis palikti namus ir išvykti svetur buvo nelengvas sprendimas, tačiau tikiu, jog ateity viskas bus gerai”, – optimistiškai pokalbį baigė liaudies menininkė.


  2024-02-10

  9 komentarai “Unikalios ukrainietiškos tapybos menininkė Klaipėdą įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio”

  1. AvatarO kur jūs matote karo pabėgėlių šeimą ? (IP: 83.179.99.168)

   Vyras dirba Lietuvoje , moteris savo namus paliko kitai šeimai , kuri neteko savo namų ! Bet liko Ukrainoje ! Ir ji atvyko į Lietuvą pas vyrą ? Namai Ukrainoje prižiūrimi , gal net ne už dyką , o čia vaidini pabėgelį ir gyveni išlaikomas Lietuvos ir klaipėdiečių ? Žiauru …Seniai galvoju , didžioji dalis tų neva karo pabėgėlių yra tik ekonominiai pabėgėliai . Jie dirbti Ukrainoje nenori , nenori mokėti mokesčių valstybės vyrams , kurie tikrai už juos kariauja. Ukrainoje, išskyrus fronto liniją, kaip suprantu gyvenimas vyksta : barai, darbai ir t.t. Karas yra blogis . Dirbi savo valstybei, kad galėtų karą laimėti , o ne svetimame krašte ” tapybas ” demonstruoji , kirpykloje , parduotuvėje , nemokėdami šalies, kuri jus išlaiko valstybinės kalbos, dirbi .

   • Palmira MartinkienėPalmira Martinkienė (IP: 86.100.136.227)

    Kokias nesąmones rašot? Jau seniai ukrainiečiai negauna JOKIO išlaikymo, pasidomėkit – ir už nuomą patys moka, ir dirba, ir lengvatos transportui panaikintos.

   • AvatarKą jūs sakote ? (IP: 83.179.99.168)

    O dirbti nemokant valstybinės kalbos nėra lengvata , kurią nori pratęsti iki 3 metų , buvo 2 ? O studentų rėmimas nėra lengvata ? Namo ! Laikas namo . Tėvynė laukia , jai reikia darbo rankų , o ir Ukrainos prezidentas ragina grįžti .

   • AvatarProblema teisingumas - mokėti mokesčius Ukrainoje ! (IP: 83.179.99.168)

    Mes norėtume, kad nelegaliai išvykę ir mobilizacinio amžiaus vyrai būtų Ukrainoje. Ir problema ne ta, kad jie visi būtų turi būti fronte, nes mūsų kariuomenė didelė. Problema – teisingumas. Žmonės turi mokėti mokesčius, nes šiuos pinigus mes vėliau atiduodame mūsų kariškiams“, – teigė V. Zelenskis

   • Avatar2024 -01 tęsiama parama , 4 milijonai eurų ! (IP: 83.179.99.168)

    Valstybė tęsia paramą Lietuvoje studijuojantiems Ukrainos karo pabėgėliams. Vyriausybė šiandien patvirtino sprendimą ukrainiečių studijoms šiemet iki rugsėjo mėnesio skirti daugiau kaip 4 mln. eurų.

    Iš jų beveik 3,7 mln. eurų skiriama pirmosios pakopos (bakalauro) ir vientisųjų studijų programų studentams. Likusios lėšos – daugiau kaip 350 tūkst. eurų – skiriamos antrosios pakopos (magistro) studentams.

    Kaip sutarta su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis, valstybės biudžeto lėšomis apmokama 60 proc. ukrainiečių, studijuojančių pirmosios pakopos ir vientisosiose studijose, norminės studijų kainos. Likusią kainos dalį padengia aukštosios mokyklos. Antrosios pakopos studijų studentams valstybė dengia visą studijų kainą.

   • AvatarPalmirai (IP: 185.185.132.58)

    Kaip tai negauna, gauna išmokas ir už vaikus gauna. Niekur nedirbantiems moka. Maisto paketai, kortelės, buto šildymo kompensacijos. Kaip žurnalistei vertėtų plačiau pasidomėti.

  2. AvatarKlaipėdiškis (IP: 90.135.159.47)

   Kur jūs matot ukrainiete , čia dombaso rusė . Gal važiuokit į savo tėvynę rusija .

   • AvatarPritariu (IP: 84.17.55.17)

    Visko gali būti. Tokios gatvės kaip Andreevskij spusk Kyive nėra, čia rusiškas pavadinimas. Gatvė vadinasi Andriivskij uzviz.

  3. AvatarLaikas grįžti namo (IP: 83.179.99.168)

   į Ukrainą . Jūsų prezidentas kviečia grįžti pabėgėlius , dirbti Ukrainai ir jai mokėti mokesčius ! Mokesčiai padeda kariaujantiems už Ukrainą ! Savo namus paliko , o čia prašo pašalpų ir išlaikymo ?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt