Antrasis konkursas dėl vėjo parko Baltijos jūroje neįvyko

ELTA
Žygimantas Šilobritas (ELTA)
2024-04-15

Antrasis konkursas dėl 700 megavatų (MW) galios vėjo parko Baltijos jūroje neįvyko, pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

pxhere.com

„Turėjome tik vieno dalyvio pateiktą pasiūlymą. O Atsinaujinančių išteklių ir energetikos įstatymas numato, kad tam, jog konkursas įvyktų, turi būti bent 2 dalyviai“, – pirmadienį žurnalistams pranešė VERT narė Jelena Dilienė.

Anot jos, bus organizuojamas dar vienas konkursas, jo datą nustatys Vyriausybė. Dėl šios datos, VERT narės teigimu, su rinkos dalyviais derinsis Energetikos ministerija.

„Sprendimas turėtų būti priimtas artimiausiu metu. Ir tada atitinkamai VERT priims savo sprendimus, pakoreguos galbūt organizavimo dokumentus, jeigu to reikės. Ir turėsime dar vieną konkurso procesą“, – paaiškino ji.

Pasak J. Dilienės, sunku pasakyti kodėl konkurse dalyvavo tik vienas dalyvis, nes projektu buvo susidomėjusios kelios tiek vietinės, tiek užsienio bendrovės. Bet, jos manymu, prie konkurso nesėkmės galėjo prisidėti prislopęs susidomėjimas jūros vėjo energetika.

„Savo metodikas derinome su visuomenės ir rinkos dalyviais, kritinių pastabų negavome ir viso šio proceso metu turėjome konstruktyvų bendradarbiavimą“, – sakė J. Dilienė.

„Manau, kad negalime ignoruoti pasaulinių tendencijų“, – pridūrė ji.

Taip pat, anot VERT narės, prieš rengiant pakartotinį konkursą su rinkos dalyviais bus diskutuojama dėl jo sąlygų tobulinimo.

„Iš mūsų pusės sąlygos buvo maksimaliai lanksčios. Bet pasikviesime rinkos dalyvius diskutuoti dėl to, kur mato tobulinimo poreikį“, – kalbėjo ji.

Antrasis jūrinio vėjo jėgainių konkursas buvo laikomas patrauklesniu, nes jo plėtrai, skirtingai nei pirmojo konkurso, numatyta ir valstybės parama. Be to, plėtotojui nereiks atlikti poveikio aplinkai vertinimo, jūros dugno tyrimų.

Su Europos Komisija jau suderinta 198 mln. eurų vertės parama pagal vadinamąjį „Contract for Difference“ (CfD) modelį – plėtotojas jėgainių pagamintą elektrą galės parduoti ne mažesne nei 64,31 Eur/MWh ir ne didesne nei 107,18 Eur/MWh kaina. Pritaikius CfD schemą, valstybė primokėtų parko savininkui, jei elektra rinkoje yra pigesnė nei sutarta elektros pardavimo kaina, o jai esant aukštesnei skirtumą tarp kainų padengtų tiekėjas.

Pirmojo 700 MW jėgainių parko konkursą laimėjo „Ignitis grupės“ dukterinė įmonė „Ignitis renewables“, dviejų dalyvių aukcione pasiūliusi 20 mln. eurų vystymo mokestį. Ji pirmadienio rytą buvo paskelbusi, kad dalyvauja ir antrajame konkurse.

Planuojama, kad apie 2030 m. pradėsiantis veikti 700 megavatų (MW) elektrinių parkas Baltijos jūroje galėtų pagaminti apie 3 teravatvalandes (TWh) žaliosios elektros energijos per metus, o tai užtikrintų ketvirtadalį dabartinio visos šalies elektros energijos poreikio.

Naujoji energetikos infrastruktūra sukurtų 1,3 tūkst. darbo vietų, pritrauktų 3 mlrd. eurų investicijų.

Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Komentarai uždrausti.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politinė reklama

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius: „Šimto kilometrų jūros pakrantė – ne tik vasaros malonumai bei nauda, bet ir – pareiga“

„Žuvies dienų“ metu Klaipėdoje apsilankęs ir su miesto gyventojais bei verslo atstovais susitikęs Virginijus Sinkevičius neslėpė – su Klaipėda ir ...
2024-05-24
Skaityti daugiau

Verslas

Hakatonas „Portathon“ buria inovatorių įgulą

Tarptautinis uosto technologijų hakatonas „Portathon“ skelbia startą – rugsėjo 27-29 d. Klaipėda taps erdve, kur gimsta inovatyvūs technologiniai ir skaitmeniniai ...
2024-05-24
Skaityti daugiau

ELTA

Rusija atšaukė pranešimą apie valstybės sienų prie NATO šalių Baltijos jūroje pakeitimus

Rusijos valdžia atsisakė idėjos vienašališkai išplėsti šalies teritorinius vandenis Baltijos jūroje, trečiadienį rašo leidinys „The Moscow Times”. Vyriausybės nutarimo projektas ...
2024-05-22
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This