Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-07 |
Neaprėpiami informacijos klodai šiandien mums pasiekiami pirštų galiukais kišenėje esančiame ekrane. Įsivaizduojame, kad daug žinome apie pasaulį ir jame siaučiančius įvykius. Tačiau ką iš tiesų galime suvokti apie kitas kultūras, jeigu neturime tiesioginio kontakto su jų atstovais?

Šį klausimą kelia ir į jį atsakymų ieško projektas „Inner Stranger“, kurio metu bendram kūrybiniam darbui ir istorinių žinių gilinimui susitinka scenos meno profesionalai – studentai ir dėstytojai, teoretikai ir praktikai iš trijų Baltijos šalių ir Prancūzijos. Projekte gilinamasi į (de)kolonizacijos temas, dalyvių kūrybinių darbų rezultatai bus pristatyti visuomenei spalio 13 dieną Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Klaipėdos fakultete.
Projekte susitinka LMTA Klaipėdos fakulteto studentai, Latvijos kultūros akademijos, Tartu (Estija) universiteto Viljandi kultūros akademijos mokiniai ir Nacionalinės teatro meno ir technikos mokyklos Lione, Prancūzijoje, studentai.
Visi jie turi savitą priėjimą apie kolonializmo temos – Baltijos šalių atstovai žino, ką reiškia gyventi priespaudoje, okupacijos sąlygomis, tuo tarpu Prancūzijos atstovai turi priešingą patirtį – patys buvo kolonizatoriais Afrikos šalyse.
Spalio pradžioje projekto dalyviai kurs Lietuvoje. Spalio 13 dieną, sekmadienį, 13 val., LMTA Klaipėdos fakulteto Mokomajame teatre (Donelaičio g. 4, Klaipėda) vyks jų kūrinių pristatymai. Renginys nemokamas ir vyks anglų kalba. Vėliau visi projekte dalyvaujantys kūrėjai vyks į Lioną Prancūzijoje – čia tęsis jų meninės paieškos, visuomenei bus pristatyti darbai.
Prancūzijoje didelę savo kūrybinio gyvenimo dalį praleidžia ir režisierius Arpadas Schillingas – projekto „Inner Stranger“ mokytojas, jau metus vadovauja režisierių kursui LMTA Klaipėdos fakultete. Tai išskirtinis atvejis ne tik LMTA kontekste, bet ir Lietuvos švietimo sistemoje apskritai – tarptautinių žvaigždžių, kurios rinktų studentų kursus Lietuvoje beveik nėra. Bendradarbiavimas su iš Vengrijos kilusiu, įvairiuose Europos teatro festivaliuose apdovanotu režisieriumi A. Schillingu atveria naujas galimybes studentams pažinti teatro meną ir Europos kultūrą.
Projekto „Inner Stranger“ dalyviai klausysis įvairių paskaitų meno, kultūros ir istorijos temomis, susitiks su teatrologe Kristina Steiblytė, lektore Laurencija Budryte Ausiejiene, profesore Violeta Davoliūte, meno kuratore Virginija Januškevičiūte. Scenos meno raišką studentai iš Baltijos šalių ir Prancūzijos tobulins su dėstytojais A. Schillingu ir Laurent Zisermanu, taip pat Klaipėdos jaunimo teatro aktoriais Rugile Latvėnaite ir Pauliumi Pinigiu.
Projektas „Inner Stranger“ yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Lietuvos sezoną Prancūzijoje organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje.
Laba diena, projekto pavadinimą antraštėje turėtumėte pataisyti…