Apie potvynių rizikas ir grėsmes – interaktyviuose žemėlapiuose

Aplinkosauga
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-12-21

Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio tinklo skyrius praneša atnaujinęs informaciją apie potvynių rizikas ir grėsmes. Nuo šiol ji bus skelbiama interaktyviuose žemėlapiuose.

Teigiama, jog žemėlapiai naudingi ir gyventojams, ir verslui, taip pat jie padės išvengti galimos aplinkos taršos užtvindžius tam tikrus objektus. Pagal šiuos duomenis rengiami rizikos valdymo planai ir priemonės, skirtos sumažinti potvynio riziką, taip pat – teritorijų planavimo dokumentus.

„Atsižvelgus į žemėlapyje detaliai atvaizduojamas užliejamas teritorijas, tinkamai planuojant įvairias ūkines veiklas, galima išvengti potvynių daromos žalos privačiam ar valstybės turtui, aplinkai ar net katastrofinių padarinių“, – pranešime pažymi Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Dudėnas.

Bendras upių ruožų ir pakrančių, kuriuose kyla potvynių rizika, ilgis sudaro apie 4000 kilometrų. Šiems ruožams pirmuosius potvynių grėsmės ir rizikos žemėlapius Aplinkos apsaugos agentūra parengė dar 2014 metais.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, potvyniai kelia riziką apie 28 tūkst. ha miestų ir gyvenviečių, užliejamose teritorijose gyvena daugiau nei 42 tūkst. gyventojų, o vieno ekstremalaus potvynio sukelti nuostoliai galėtų viršyti 250 mln. Eur.

Lietuvoje su potvyniais susiję ekstremalūs reiškiniai formuojasi 54 upėse, taip pat Baltijos jūros bei Kuršių marių pakrantėse. Hidrologijos specialistai atkreipia dėmesį, kad potvynių dinamiką vis labiau lemia ne sniego danga, bet didėjantis kritulių kiekis, ypač liūtys, dėl kurių gali kilti staigūs lietaus poplūdžiai įvairiais metų laikais. Prognozuojama, kad ateityje liūtys bus dar dažnesnės ir intensyvesnės, todėl potvynių problemos bus aktualios ir ateityje.

INFORMACIJA

Potvynių grėsmės ir potvynių rizikos žemėlapių atnaujinimo darbus Aplinkos apsaugos agentūra vykdė nuo 2020 metų. Surinkti duomenys iš visuomenės ir suinteresuotų institucijų apie reljefo pasikeitimus užliejamose teritorijose, taip pat įvertinti naujausi moksliniai tyrimai, klimato kaitos tendencijos.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

V. Sinkevičius: Baltijos jūros tarša milžiniška

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad šiuo metu Baltijos jūra yra itin užteršta ir dėl šios priežasties Lietuva, kartu su kitomis ...
2024-05-17
Skaityti daugiau

Verslas

Pristatė jūros dugno tyrimų duomenis

Energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ kartu su partneriu „Fugro“ Klaipėdos universiteto organizuojamoje konferencijoje pristatė žvalgybinių jūros dugno tyrimų duomenis šalies mokslo ...
2024-05-17
Skaityti daugiau

Miestas

Ruoniukams suteiks žemaitiškus vardus

Jau šį šeštadienį, gegužės 18-ąją, minint Tarptautinę muziejų dieną, Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre 12 val. rengiamos ...
2024-05-14
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This