Iš žurnalisto bloknoto paraščių. Dvylika 2023-ųjų sentencijų

Nuomonės
Rytas Staselis
2024-01-01

Rudeniop vienas kiek jaunesnis už mane kolega nepatikliai paklausė: ar iš tikrųjų aš esu išsaugojęs visus savo bloknotus nuo savo žurnalisto darbo pradžios 1988-aisiais. Prieš Šv. Kalėdas atlikau senokai besiprašiusią reviziją – viskas vietoje: apie dvi dešimtys bloknotų, sąsiuvinių, užrašų knygelių yra savo vietoje, lentynoje, ranka lengvai pasiekiami. Tačiau šįkart tradicinė rubrika – tik iš 2023 m. veiklos.

Mano galva – skambiausios tezės iš mano pokalbių, kurių pernai turėjau gana daug.

Rytis Zemkauskas, TV laidų vedėjas, prodiuseris

„Man atrodo, kad aš tik dabar imu suprasti, kas yra normali demokratija – tai yra nuolatinis ginčo, kuriame niekas nelaimi, judėjimas. Nes jeigu kažkas tą ginčą laimi, mes gauname fašizmą, totalitarizmą.“

Mažvydas Jastramskis, VU TSPMI mokslininkas

„ES yra tam tikra demokratijos deficito problema. Negalėtume pasakyti, kad demokratijos mažėja ar yra ribojamų teisių. Tačiau dalis sprendimų yra deleguojama mažoritarinėms institucijoms, kurios nėra išrinktos. Tarkime, aukštos infliacijos tema Lietuvoje buvo nagrinėjama Europos centriniame banke, kurio niekas nerinko tiesiogiai.“

Rasa Ališauskienė, Rinkos ir nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ vadovė

Rasa Ališauskienė. Žygimanto Gedvilos (ELTA) nuotr.

„Ypač Laisvės partija, Liberalų sąjūdis grindė savo rinkimų kampaniją (2020 m.) nepasitenkinimu karantino suvaržymais. Konservatoriai žadėjo nieko neuždarinėti, padėti verslui. Jau daug kas pamiršo tą priešrinkiminę kritiką.“ 

Olga Romanova, rusų žmogaus teisių aktyvistė, žurnalistė

„Sunku pasakyti, ar Vladimirą Putiną pamatysime Hagos teismo teisiamųjų suole. Tačiau dėl pilietės Marijos Lvovos-Belovos (Rusijos vaikų teisių kontrolierės – RS) aš beveik neabejoju. Ji yra jauna moteris, gyvybinga ir mes ją ten tikrai pamatysime.“

Prof. Boguslavas Gruževskis, Lietuvos socialinių tyrimų centro vadovas

Boguslavas Gruževskis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

„Darau prielaidą, kad vystant mūsų verslo projektus Rusijoje ir Baltarusijoje, 70 proc. veiklos galėjo būti legali, 30 proc. – geriausiu atveju pilkoje zonoje. Aš to nevadinu nusikalstama, labiau – neoficialia veikla, iš kurios nebuvo mokami mokesčiai, tačiau buvo atsiskaitoma su darbuotojais – tos lėšos buvo mūsų ekonomikoje ir čia cirkuliavo.“

Marijus Kaukėnas, Utenos rajono meras

„Mūsų regioninės politikos esmė – sprendimai priimami valstybės lygiu, atsakomybė bei našta tenka savivaldybėms, o problemos lieka regionuose.“

Vytautas Bogušis, sovietmečio disidentas, buvęs Lietuvos politikas

„Nors dabar NATO doktrina šiek tiek pasikeitė, bet tai, kas buvo anksčiau, labai teisingai apibūdino estai – agresijos prieš Baltijos šalis atveju NATO pagalba pajudėtų maždaug po dešimties dienų.“

Petras Vaitiekūnas, Lietuvos diplomatas, politikas

„The New York Times“ vasaros pradžioje suformulavo, kad jeigu Ukrainos pergalė kare įvyks, tai bus blogai visam pasauliui. O jeigu Ukraina pergalės nepasieks, tai bus blogai jai, tačiau visam pasauliui – gerai. Maždaug taip, tačiau tokios išvados yra klaidingos.“

Rimantas Žylius, ministrės pirmininkės patarėjas atvirų duomenų, skaitmeninės transformacijos klausimais

„Pats atkalbinėjau kelis žmones į tą, jiems nepažįstamą interneto erdvę nelįsti, nes dabar vyraujančios technologijos yra sukurtos patyrusiems žmonėms. Vis dėlto technologijos gali būti pavojingos tiems, kurie jomis naudojasi retai.“

Zenonas Kumetaitis, diplomatas, derybininkas dėl atkurtos valstybės sienų

Zenonas Kumetaitis. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

„Administracinės savivaldybių ribos Lietuvos viduje yra tragiškos, nes jas braižė kolchozų pirmininkai. Kaip tik todėl kyla konfliktų iki dabar. Tai sovietinis palikimas, kurio niekas absoliučiai nejudina.“

Emilija Sakadolskienė, edukologė

„Nesame pasirengę įtraukiajam ugdymui. Pirmiausiai dėl to, kad mokytojų paruošimui skiriama per mažai dėmesio. Kita vertus, mokytojai yra orientuoti į konkurencinę aplinką, į tuos gabiuosius vaikus. Ir kartu turi būti tolerantiški mažiau gabiems. Bendra tendencija yra tokia.“

Eglė Pranckūnienė, edukologė, nevyriausybininkė

„Kelis metus diskutuojama apie tai, kad būtų nebloga grąžinti ankstesnę tvarką, kad mokyklos baigiamieji ir stojamieji į aukštąją mokyklą egzaminai vyko atskirai. Manoma, kad ją naikinant buvo sustabdyta korupcija stojant į aukštąsias mokyklas. Tačiau tie laikai – jau praeitis.“

Žymos: | | | | | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Pirmojo prezidento rinkimų turo elektoratas specialisto akimis

Jūsų dėmesiui – gerokai išsamesnė buvusio kandidato į prezidentus Eduardo Vaitkaus (ir truputį kitų, pavyzdžiui, Remigijaus Žemaitaičio) elektorato analizė iš ...
2024-05-17
Skaityti daugiau

Nuomonės

Nauji/seni veidai aplink Kremlių

Po „perrinkimo” kovą įvykusiuose Rusijos prezidento rinkimuose diktatorius Vladimiras Putinas šią savaitę baigė savo politinės komandos perstumdymą. Jo laukė diduma ...
2024-05-17
Skaityti daugiau

Nuomonės

Sustabdyti sunkiau nei pradėti

Izraelio kariuomenė, šalies politinei vadovybei spjovus į tarptautinę kritiką, naktį iš pirmadienio į antradienį įžengė į paskutinę palestiniečių teroristų grupės ...
2024-05-08
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This