Atsakymas palengvintų apsisprendimą arba Kodėl vis dar proteguojama dalis senjorų?

Nuomonės
Avatar photoPalmira Martinkienė
2024-05-23

Jau šį sekmadienį Lietuvos gyventojai dar 5 metams išsirinks naują šalies prezidentą. Nors viešojoje erdvėje ne kartą kalbėta esą pasirinkimas aiškus iš anksto, tokia užtikrinta šiandien nebūčiau.

Bet kuriuo atveju, subjektyvia nuomone, abu likę kandidatai yra verti prezidento posto. Akivaizdu, jog tiek Gitanas Nausėda, tiek Ingrida Šimonytė tęs pasirinktą demokratinį, vakarietišką mūsų šalies vystymosi kryptį, tad radikalių žingsnių šioje srityje, ačiū Dievui, nebus. O jau kam kuris labiau patinka – skonio reikalas.

Visgi stebint buvusias kandidatų diskusijas, vienas dalykas mane gerokai nuvylė. Kalbėdami apie pensijas ir būtinybę jas didinti, nė vienas iš jų net puse žodžio neužsiminė apie tai, jog tarp senjorų mūsų šalyje egzistuoja didžiulė socialinė atskirtis, jog tam tikra pensininkų socialinė grupė likusiųjų atžvilgiu vis dar yra proteguojama.

Kalbu apie tą dalį pensininkų, kurie priskiriami išrinktųjų, privilegijuotųjų klasei, nors jokiais išskirtiniais nuopelnais mūsų šaliai nepasižymi.

Man įdomu, kodėl iki šiol demokratinėje ES valstybėje taikomos nuo sovietmečio likusios privilegijos, daliai teisėsaugos pareigūnų mokant ne vieną, kaip visiems mirtingiesiems, senatvės pensiją, o dvi, antroji iš kurių, vadinamoji valstybinė arba pareigūnų, yra mokama ne iš „Sodros”, o iš šalies biudžeto, t.y. iš visų mokesčių mokėtojų suneštų pinigų? Už kokius konkrečiai nuopelnus jiems yra mokama vadinamoji tarnybinė pensija?

Tiesa, būtina padaryti išlygą, policijos, ugniagesių ar karių tarnybines pensijas, mokamas už gyvybei pavojingą darbą, atskiriant nuo teisėjų, STT pareigūnų ar prokurorų tarnybinių pensijų.

Pastarieji teisėsaugos sričių atstovai paskui nusikaltėlius, žinia, nelaksto, pavojaus jų gyvybei, sėdint šiltuose kabinetuose prie kompiuterių, vargu ar įžvelgtume, o jiems skiriamos tarnybinės pensijos dydis, beje, net nepriklauso nuo konkretaus pareigūno darbo kokybės.

Kitaip tariant, tokią pat antrąją pensiją gaus ir buvęs darbštuolis, ir, švelniai tariant, darbe nepersistengęs bei profesinėmis žiniomis neblizgėjęs prokuroras, muitininkas ar STT tyrėjas. Tiesa, pašalintiems iš pareigų už teisėjo ar prokuroro vardo pažeminimą tarnybinė pensija dažniausiai atimama.

Paradoksas dar ir tas, jog gyvybei pavojingą darbą dirbusiųjų tarnybinės pensijos yra gerokai mažesnės už, pvz., teisėjų ar prokurorų, tiesa, pirmieji jų sulaukia dar būdami darbingo amžiaus, atitarnavę įstatymo nustatytą laiką, o teisėjai ir prokurorai – tik išėję į užtarnautą poilsį.

Įdomu tai, jog nuolat didinant pensijas, šios srities senjorams jos didėja kur kas daugiau nei, pvz., vos kokius 450 eurų gaunančiai buvusiai bibliotekininkei, mat senatvės pensijos didinamos pagal vieną bendrą algoritmą, jų nediferencijuojant (išskyrus gaunančius pačias mažiausias).

Tai savo ruožtu dar labiau didina atskirtį tarp skirtingų senjorų socialinių grupių, mat pinigų suma, kurią į rankas gauna privilegijuotieji, sudėjus abi jų pensijas, nuo eilinių mirtingųjų „pašalpų” skiriasi ne kokiais niekingais šimtais eurų, o kartais.

Liūdniausia, jog kandidatų į prezidentus debatuose šio klausimo nekėlė jiems dirigavę kolegos žurnalistai. Darau išvadą, jog jie arba šio fakto tiesiog nežino, kas būtų labai keista, arba nesigilina, nesuka sau dėl to galvos.

O gal iš anksto numato galimą atsakymą – reiktų išties nemažai drąsos prabilti apie siekį reformuoti tarnybinių pensijų skyrimo tvarką, žinant prokurorams ar teisėjams įstatymų suteiktas galias…

Matyt, dėl tos pačios priežasties nė viena politinė partija viešai iki šiol nėra kėlusi teisėjų ir pareigūnų pensijų reformavimo klausimo, jų programose irgi tokių planų nerasite.

Tad kandidatus tam tikra prasme galima ir suprasti bei iš dalies pateisinti – kai niekas jų to neklausia, nieko apie tai ir nekalbama.

Belieka tikėtis, jog galbūt bent šį šeštadienį tiesioginių debatų metu jei ne žurnalistai, tai gal dalyvausiantys žiūrovai išdrįs viešai paklausti kandidatų, ar toks vyresnių žmonių diskriminavimas pagal gaunamų pensijų pobūdį atitinka gerovės valstybės principus bei yra socialiai teisingas.

Atsakymas į šį klausimą man asmeniškai labai palengvintų apsisprendimą, už kurį kandidatą sekmadienį atiduoti balsą…

P.S. Šiuo metu bandoma surasti pinigų, kuriais būtų geriau finansuojami šalies gynybiniai pajėgumai. Pensijų reforma, tinkamai sutvarkius valstybinių pensijų skyrimo tvarkas, irgi galėtų prie to prisidėti.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Pritarta karinės prievolės reformai: jaunuolius šauks iš karto po mokyklos

Ketvirtadienį Seimas pritarė šaukimo reformos įstatymų paketui. Pagal numatytas pataisas jaunuoliai karinę prievolę turėtų atlikti iš karto po mokyklos. Apie ...
2024-06-13
Skaityti daugiau

Politika

Kaip rinkėjų balsai virsta Europos Parlamento narių mandatais

Birželio 9 d. vyksiančių rinkimų į Europos Parlamentą metu rinkėjai nuspręs, kurie 11 kandidatų važiuos dirbti Europos Parlamente. Vyriausioji rinkimų ...
2024-06-05
Skaityti daugiau

Politika, Svarbu

VRK patvirtino galutinius prezidento rinkimų rezultatus: piktintasi kai kurių stebėtojų veiksmais

Šeštadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinius prezidento rinkimų rezultatus. Tvirtinant rezultatus, kartu buvo aptarti įvairūs II rinkimų ture ...
2024-06-01
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This