P0

Fotoreportažai, Sveikata

Klaipėdoje – paroda apie meningokokinę infekciją

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-10-20


Visame pasaulyje žinomos fotografės ir vaikų teisių ambasadorės Anne Geddes fotografijos darbai eksponuojami ir Klaipėdoje – „Švyturio“ arenoje spalio 18 – lapkričio 4 dienomis.

Anne Geddes

Paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ pasakoja apie stiprybę ir grožį. Tai – šviečiamasis projektas, kuriuo siekiama gilinti tėvų ir globėjų žinias apie meningokokinę infekciją bei naujausias ligos prevencijos galimybes.

Anot pranešimo spaudai, garsi australų fotografė pasakoja įtaigias istorijas apie praradimus ir išgyvenimą. Tačiau ji nesiekia šokiruoti, fotografės tikslas – atskleisti vaikų stiprybę ir grožį, kalbėti apie klastingos ligos grėsmes bei šiandien dėl medicinos ir mokslo pažangos turimas prevencijos priemones.

„Aš, kaip fotografė, šį projektą priimu tarsi tikrą dovaną – važinėdama po visą pasaulį ir fotografuodama meningokokinę infekciją išgyvenusiųjų portretus, buvau įkvėpta vaikų ir jų artimųjų stiprybės, drąsos ir optimizmo. Tereikia pažvelgti į bet kurį iš šių vaikų ir jūs suprasite, kokios sukrečiančios yra meningokokinės infekcijos pasekmės. Nesu sutikusi mamos ar tėčio, kurie nenorėtų apsaugoti savo vaiko. Kiekvienai mamai būtų didžiausias košmaras matyti tokį siaubingą išgyvenimą, tenkantį jos vaikui. Todėl manau, jog turime padėti tėvams suprasti, kokia sudėtinga liga yra meningokokinė infekcija, ir tuo pačiu padėti jiems sužinoti apie galimybes apsaugoti savo vaikus“, – pranešime cituojama A. Geddes.

Skiepas duoda šarvus

Europoje labiausiai paplitusi B serogrupės meningokoko bakterija Neisseria meningitidis, ji sukelia daugiau nei 80 proc. visų meningokokinės infekcijos atvejų kūdikiams. Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal šios grupės meningokokinės infekcijos atvejus.

Gydytoja infektologė dr. Indrė Būtienė sako, kad susirgti meningokokine infekcija gali bet kas, nors didžiausios rizikos grupei priklauso kūdikiai ir vaikai iki 5 metų.

dr. Indrė Būtienė

„Net Vaiko teisių konvencijoje parašyta, jog kiekvienas vaikas turi teisę į šiuo metu geriausią prieinamą medicinos priemonę. Neaišku, ko pasieks mokslas ateityje, tačiau šiandien geriausia profilaktikos priemonė prieš meningokokinę infekciją yra skiepai“, – teigia gydytoja.

Meningokokinė infekcija yra mirties ir neįgalumo, kurių galima išvengti, priežastis tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse. Lietuvoje pernai užregistruoti 75 ligos atvejai, 7 iš jų baigėsi mirtimi. Šiemet meningokokinės infekcijos aukų skaičius dar didesnis – metams dar nesibaigus jis jau pasiekė 8.

Klaipėdoje dirbanti gydytoja I. Būtienė sako, kad kiekviena netektis yra labai skaudi. Medikė pati puikiai prisimena, kaip dar būdama rezidentė priėmė paryčiais į ligoninę atvežtą kūdikį. Tuomet greitąją pagalbą iškvietė mama, kuri vaikui aukštą temperatūrą numušė vaistais, bet jai nerimą kėlė dažnas kūdikio kvėpavimas. Taigi mama sureagavo labai greitai, medikai meningokokinę infekciją diagnozavo irgi labai greitai, tačiau žaibinės ligos formos suvaldyti jau buvo neįmanoma ir kūdikio gyvybė užgeso greičiau nei per parą.

Dalis vaikų pasveiksta nuo meningokokinės infekcijos be rimtų pasekmių. Tačiau net ir taikant tinkamą gydymą 1 iš 10 atvejų gali baigtis mirtimi, o 1 iš 5 po šios ligos išgyvenusių pacientų gali išsivystyti fizinė ar protinė negalia visam gyvenimui.

Atpažinti ligą gali būti sunku ir medikams

„Aš visada sakau, kad reikia naudotis medicinos ir mokslo pažanga. Skiepais apsaugome ne tik vaikus, bet ir jų tėvus nuo žilų plaukų, – sako gydytoja I. Būtienė, kuri savo praktikoje mato, kiek streso patiria meningokokine infekcija susirgusių vaikų artimieji, – tėvai taip bijo, kad neteks vaiko, jog neranda sau vietos, jie patiria didžiulę įtampą, net pašlija šeimos santykiai.“

Pradiniai meningokokinės infekcijos simptomai dažnai yra nespecifiniai ir panašūs į peršalimo, tad net ir sveikatos priežiūros specialistui gali būti sunku diagnozuoti šią ligą ankstyvuoju etapu. Gydytoja sako, kad svarbiausia vertinti bendrą vaiko būklę: jeigu net numušus temperatūrą vaistais, vaikas vis tiek yra vangus, į aplinką nereaguoja, dejuoja, dažnai kvėpuoja, vemia, skauda galvą, tuomet reikia skubiai kreiptis į medikus.

Mat klasikiniai meningokokinės infekcijos simptomai tokie, kaip kaklo sustingimas, šaltos rankos ir kojų pėdos, jautrumas šviesai ir hemoraginis bėrimas (raudonomis arba violetinėmis dėmėmis), atsiranda vėlesniuoju ligos etapu, kuomet gyvybę išsaugantis gydymas gali būti uždelstas.

Kiekvienas fotografijos darbas pasakoja stiprybės istoriją

Kai Bernadetai buvo treji metukai, jos tėtis Danilo grįžęs namo iš darbo rado savo dukrą smarkiai karščiuojančią. Mergaitę iškart nugabeno į ligoninę, kur jai nustatė meningokokinę infekciją. Danilo ir jo žmona Mary turėjo priimti vieną sunkiausių sprendimų savo gyvenime – ar amputuoti mažametės dukros kojas, ar prarasti jos gyvybę. Po kelių sudėtingų savaičių ligoninėje mergaitė ėmė sveikti.

Sulaukusi šešerių metų Bernadeta buvo pirmoji herojė, kurią fotografavo garsi vaikų teisių ambasadorė A. Geddes. Vėliau fotografė įkvepiančių išgyvenimo istorijų ieškojo visame pasaulyje ir meniniuose darbuose įamžino 15 vaikų iš 8 pasaulio šalių: tokių, kaip Australija, Kanada, Brazilija, Vokietija, Airija, Ispanija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Parodoje Klaipėdoje eksponuojamas ir Rio de Žaneiro parolimpinėms žaidynėms skirtas A. Geddes darbų ciklas, kuriame negalią turintys sportininkai suvienijo savo jėgas norėdami pasauliui pranešti svarbią žinią – meningokokinės infekcijos pasekmės gali būti itin skaudžios. Liga progresuoja labai greitai ir gali pasibaigti mirtimi praėjus 24-48 valandoms nuo pirmųjų simptomų atsiradimo. Tačiau šios ūmios ir klastingos ligos galima išvengti pasiskiepijus. Patys išgyvenę meningokokinę infekciją, sportininkai nuotraukose įsiamžino laikydami sveikus kūdikius, kurie simbolizuoja pastangas apsaugoti mūsų vaikų ateitį ir jų sveikatą.

Paroda organizuojama bendradarbiaujant Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui bei sveikatos priežiūros bendrovei „GlaxoSmithKline Lietuva“.


2017-10-20

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt