P0

Kultūra

Knygoje ir plokštelėje – Klaipėdos krašto dainos

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-11-08


Lapkričio 16 d. 18.00 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks knygos ir kompaktinės plokštelės „Klaipėdos krašto dainos ir muzika” pristatymas. Jame dalyvaus knygos sudarytojai Lina Petrošienė, Austė Nakienė, Jonas Bukantis ir folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“.

Suvienijus trijų institucijų – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Klaipėdos universiteto ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos – mokslininkų pajėgas bei folkloro archyvų medžiagą, išleista knyga ir kompaktinė plokštelė Klaipėdos krašto dainos ir muzika (Vilnius, LLTI, 2017). Skelbiamos 34 dainos bei 4 instrumentiniai kūriniai, 1935-2000 metais įrašyti Lietuvoje, Kanadoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, jų transkripcijos, komentarai, nuotraukos. Leidinyje publikuojamos karinės-istorinės dainos ir pamario kraštui būdingos žvejų dainos, po jų – meilės, vestuvinės ir šeimos dainos, o pabaigoje – kelios vaikų ir humoristinės dainos. Įvadinio straipsnio autoriai ir sudarytojai L. Petrošienė, A. Nakienė, J. Bukantis, Gaila Kirdienė.

XVIII-XIX a. lietuvininkų liaudies dainos atvėrė lietuvių kalbai ir kultūrai kelią į Vakarų Europą. Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Liudviko Rėzos suburtas tautosakos rinkėjų tinklas sukrovė neįkainojamą lietuvių dvasinės kultūros aruodą, kurį daugybė žmonių pildė bemaž du šimtus metų. Ir XX a. įvairiuose tautosakos archyvuose buvo sukaupta vertingos medžiagos, šimtmečio viduryje dar būta pateikėjų, galinčių  padainuoti lietuvių liaudies dainų. Tačiau per visą praėjusį amžių Lietuvoje taip ir nepaskelbtas nė vienas autentiškos lietuvininkų dainos ar instrumentinio kūrinio garso įrašas. Tai lėmė dėmesio stoka, XX a. pirmosios pusės Klaipėdos krašto ir Lietuvos valstybės, o vėliau – sovietinio režimo politinės peripetijos. Tik XXI a. pradžioje imta publikuoti klaipėdiškių dainų garso įrašus. Viena 1935 m. įrašyta Martyno Jankaus daina –Prieš kalną beržai, pakalnėj klevai– įtraukta į leidinį Suvalkijos dainos ir muzika(Vilnius, LLTI, 2003). Gausiausias Klaipėdos krašto garso įrašų pluoštas publikuotas vienos žinomiausių dainininkių Anos Mažeivos dainų kompaktinėje plokštelėj Eit mergeli pajūriais (Klaipėda, KU, 2006).

 Klaipėdos krašto dainos ir muzika – naujas indėlis į lietuvininkų tradicinės kultūros aruodą. Tuo pačiu klaipėdiškių muzikinis folkloras garbingai stoja į vieną gretą su kitų Lietuvos regionų dainomis ir muzika. Pagaliau visi galėsime išgirsti autentišką skambesį to, ką daugelis pažįstame iš raštuose sustingusių žodžių, gaidų arba jų interpretacijų.

 


Kultūros straipsnių vidus

2017-11-08

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt