P0

Miestas, Svarbu

Kalviai nori Žardei padovanoti “Saulę” (2)

Avatar

Martynas Vainorius
2017-12-05


Šiemet Klaipėdoje vykusio XI tarptautinio kalvystės simpoziumo „Keturi vėjai“ metu sukurta Piliakalnių metams skirta skulptūra “Saulė” gali būti pastatyta šiuo metu rekonstruojamoje Žardės aikštėje.

Lietuvos kalvių sąjungos pirmininkas Linas Leščiauskas, pernai turėjęs priimti ne vieną kai kurių specialistų kritikos strėlę dėl idėjos statyti angelo skulptūrą J. Janonio gatvės skverelyje, šypsodamasis sako, kad jei bijai vilko, turi neiti į mišką ir yra įsitikinęs, kad vieta Žardės aikštėje “Saulei” yra itin tinkama.

Jei viskas bus tinkamai suprojektuota, tokiam objektui vietą čia mato ir vyriausiasis miesto dailininkas Mindaugas Petrulis. Tokią idėją palaiko ir Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja.

“Saulė” sukurta remiantis archeologiniais radiniais ir yra skirta Žardės piliakalnio garbei. Lino Leščiausko nuotr.
“Žardė – simboliška vieta”

Tradicinių Klaipėdoje vykstančių kalvystės simpoziumų metu sukurtus kūrinius kalviai visada dovanoja miestui. “Saulė” būtų jau vienuoliktoji. O pernykštė dovana – angelo skulptūra – buvo sulaukusi gana aštrios kai kurių Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos (LASKAO) Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos narių kritikos.  Nors buvo suabejota jos menine verte, kūrinys išvadintas kiču, tinkančiu nebent provincijai, ir t. t., angelas visgi nutūpė ten, kur ir buvo pasiūlyta – J. Janonio g. skverelyje.

Dabar Piliakalnių metams apie 30 kalvių nukaltą “Saulę” siūloma statyti rekonstruojamoje Žardės aikštėje.

“Tai jau bendras mūsų ir Savivaldybės reikalas, nes bendradarbiaujame jau seniai. “Saulė” sukurta remiantis archeologiniais radiniais ir yra skirta Žardės piliakalnio garbei. Kol kas pats piliakalnis neatrodo tinkama vieta šiai skulptūrai, o pietinė miesto dalis vis gražinama, tad Žardės rajonas, pavadintas šio piliakalnio vardu, manau, kad yra labai simboliška vieta ir skulptūra jo aikštėje turėtų atrodyti gražiai”, – sakė L. Leščiauskas.

Paklaustas, kaip po pernykštės patirties jaučiasi prieš būsimą LASKAO svarstymą, L. Lesčiauskas sakė, kad “jei bijai vilko, neik į mišką”.

“Aš gerbiu kiekvieno žmogaus nuomonę, gyvename demokratinėje šalyje. Niekada nebus taip, kad nuomonės sutaps 100 procentų, visada kam nors kas nors nepatiks. Tačiau kiek dėl angelo dabar sulaukiame teigiamų atsiliepimų bei vertinimų ir iš paprastų žmonių, ir iš profesionalių menininkų, galima drąsiai sakyti, kad jis stovi tikrai vietoje”, – sakė L. Leščiauskas, kuriam šis angelas, skirtas visiems praeities ir dabarties kalviams bei jų mūzai, iš visų dešimties miestui jau padovanotų kalvių kūrinių yra labiausiai prie širdies.

“Reikia tiksliai suprojektuoti”

Savivaldybės Architektūros poskyrio vyriausiasis specialistas (miesto vyr. dailininkas) Mindaugas Petrulis sakė kalbėjęsis su kalvių atstovais dar prieš kokį mėnesį ir nurodęs, kokius namų darbus jie turi atlikti.

Skulptūrai vieta buvo numatyta rengiant techninį aikštės rekonstrukcijos projektą – arčiau Žardininkų gatvės esančioje aikštės dalyje. Palmiros Mart nuotr.

“Reikia “pririšti” tą skulptūrą prie vietos, atsižvelgiant į toponuotraukoje esančius duomenis apie tinklus ir kitus aspektus. Reikia įvertinti ir atstumus nuo vasarą pastatomų lauko kavinių, tokius niuansus kaip aikštės šlavimas, sniego valymas. Vien tik iš vizualizacijos negali spręsti, turi būti projektas. Geriausia būtų buvę, jei vieta skulptūrai būtų buvusi numatyta rengiant aikštės sutvarkymo techninį projektą, bet manau, kad ir dabar ji gali čia būti, jei bus atrasta tinkama vieta. Manau, kad viskas bus gerai”, – sakė M. Petrulis.

Tuo metu Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė sakė, kad skulptūrai vieta yra numatyta arčiau Žardininkų gatvės esančioje aikštės dalyje.

“Aš tikrai palaikau tokią idėją, dabar svarbu, kad kalviai gautų Įvaizdžio komisijos pritarimą”,  – sakė ji.

Norėtumėte, kad mes pirmi Jums praneštumėme ir daugiau tokių žinių? Paremkite “Atvirą Klaipėdą”, nes parama -vienintelis mūsų pajamų šaltinis.


  2017-12-05

  2 komentarai “Kalviai nori Žardei padovanoti “Saulę””

  1. Kaži ar kalviai?! O gal kalviu “kalviai” nori paminklų ir kuo daugiau… Panigirika!!!

  2. Kaži ar kalviai?! O gal kalviu “kalviai” nori paminklų ir kuo daugiau… Panigirika!!!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  NAUJAUSI STRAIPSNIAI
  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt