P0

Kriminalai ir nelaimės

Vežusieji vogti į Suomiją sulaukė atpildo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-12-06


Klaipėdos apygardos teismas trečiadienį paskelbė nuosprendį prekybos žmonėmis byloje.

Nusikaltėliai buvo suorganizavę planą, kad nepilnamečiai vogtų Suomijos parduotuvėse. wikimedia nuotr.

Kaltinamiesiems – 25 metų Modestui Milišauskui ir 26 metų Ernestui Žebeliui buvo skirtos šešerių metų laisvės atėmimo bausmės pataisos namuose, bendraamžiams – 21 metų Gyčiui Gavėniai ir 21 metų Audriui Dygliui – ketverių metų laisvės atėmimo bausmės, tačiau jų vykdymą teismas atidėjo trejiems metams. Jiems papildomai skirta auklėjamojo poveikio priemonė – elgesio apribojimams metams.

Keturis vyrus teismas pripažino kaltais dėl prekybos žmonėmis ir vaiko pirkimo bei pardavimo.

Anot teismo pranešimo, nustatyta, kad veikdami bendrai jie pasinaudojo trijų nukentėjusiųjų pažeidžiamumu, užverbavo juos ir nuvežė į užsienį, kur vertė vogti iš parduotuvių. Pasidaliję vaidmenimis jie sutarė, kad G. Gavėnia ir A. Dyglys suras ir verbuos aukas, A. Dyglys ir E. Žebelis veš į Suomiją, kur E. Žebelis juos kontroliuos, atrinks parduotuves vagystėms, o M. Milašauskas ir G. Gavėnia kontroliuos visą eigą bei realizuos vogtas prekes.

Vykdant šį planą, 2015 metų vasarą buvo surasti niekur nedirbantys ir jokio pajamų šaltinio neturintys bei pinigų stokojantys jaunuoliai ir du nepilnamečiai, sutikę vykti į Suomiją. Kadangi planui įgyvendinti reikėjo automobilio, ketveriukė jį nusipirko iš bendrų pinigų. Aukas jie gabeno šiuo automobiliu, o patenkant į keltą slėpė bagažinėje, nes gabenamieji neturėjo asmens dokumentų.

Vagystės buvo vykdomos skirtinguose Suomijos vietovėse, per dieną taikiniais tapdavo ir iki dešimties parduotuvių. Ką ir kaip vogti, buvo nurodoma iš anksto, pavogti daiktai buvo slepiami miške ir kas kelias dienas siunčiami į Lietuvą. Čia juos parduodavo turgavietėse ar internetu. Vienas iš jaunuolių Suomijoje įkliuvo jau pirmąją dieną, kiti – po kelių savaičių, visi jie buvo deportuoti.

Kaltinamieji savo kaltės nepripažino ir neigė verbavę bei gabenę asmenis į Suomiją, taip pat neigė, kad juos kontroliavo, neprisipažino ir žinoję apie nukentėjusiųjų pažeidžiamumą. Kaltinamųjų teigimu, jie patys užsiėmė vagystėmis, o nukentėjusieji buvo jų lygiaverčiai partneriai. Tačiau byloje surinkti įrodymai tokius paaiškinimus paneigė. Teismo nuomone, visų keturių kaltinamųjų kaltė dėl prekybos žmonėmis ir vaikais yra visiškai įrodyta. Jų atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

Teismas, skirdamas bausmes šioje byloje, be kita ko, įvertinto ir aplinkybes, kad nusikalstama veikla truko trumpai, ji nebuvo susijusi su smurtu, nukentėjusieji formaliai sutiko būti išnaudojami, o jauni kaltinamieji gailisi dėl padarytų veiksmų. Jiems skirtos ženkliai mažesnės už sankcijų vidurkį laisvės atėmimo bausmės, o dviem iš jų, turint pakankamą pagrindą manyti, kad bausmės tikslai dar gali būti pasiekti ir be realaus laisvės atėmimo, paskirtų bausmių vykdymas atidėtas, papildomai įpareigojant metus dirbti ir be žinios nekeisti gyvenamosios vietos.

Dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo ir realizavimo minėti keturi kaltinamieji ir jiems Lietuvoje talkinusi jauna moteris Ingrida Skirmantaitė buvo išteisinti. Pagal esamą teismų praktiką, nusikalstamu būdu įgytų daiktų realizavimas savo esme yra sudedamoji prekybos žmonėmis organizavimo schemos dalis ir atskirai nekvalifikuojama.

Teismas iš dalies tenkino vieno iš nukentėjusiųjų civilinį ieškinį bei priteisė iš nuteistųjų solidariai 700 eurų neturtinės žalos atlyginimo. Teismo nuosprendžiu konfiskuotas ir automobilis, kuriuo į užsienį buvo gabenami žmonės.

Šis nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.


  2017-12-06

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt