P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Aidos Jeruzalės istorija

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2017-12-08


Kai šiomis dienomis Jeruzalės vardas visame pasaulyje minimas politiniame kontekste, JAV prezidentui Donaldui Trumpui pripažinus šį miestą Izraelio sostine, Klaipėdos teatro aikštėje penktadienį žurnalistams buvo pristatyta visai kitokia, tikroji šios žydų šventovės istorija.

 

Autorės nuotr.

Ją papasakojo nuostabaus kūrinio „Pasivaikščiojimas po stebuklo laukiančią Jeruzalę“ autorė, žymi  uostamiesčio menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė, 5000 metų Jeruzalės istoriją sutalpinusi į 127 žmonių, 45 gyvuliukų lėlių bei daugybės miniatiūrinių statinių skulptūrėles.

Tačiau tai dar ne viskas – kitos lėlės dar laukia savo eilės, mat Aidos papasakota  istorija… neužbaigta, ji yra gyva, turinti loginį istorinį tęsinį. Ekspozicija bus atnaujinama iki pat šventinio laikotarpio pabaigos, t. y. iki Trijų Karalių, ją papildant naujais veikėjais.

„Šiuo metu Šventoji Šeimyna dar tik keliauja į Betliejų, todėl ji turėtų kažkur pakeliui prigulti pailsėti”, – intrigavo  kompozicijos autorė.  Kūdikėlis atsiras irgi tik tada, kai jis gimė, t. y. gruodžio 25 d., o Trys Karaliai  jo pasveikinti su didžiuliu kupranugariu ateis, žinoma, kaip ir priklauso –  sausio 6- ąją.

„Ypatingai dabar man norėjosi sugrįžti prie bendražmogiškųjų tiesų, prie moralės normų, prie tėvų paliekamų vaikų, norėjosi atsigręžti į šeimą, kuri yra didžiausia mūsų tvirtybė. Kiekviena šeima, į kurią ateina kūdikis, jau turi savo istoriją, turi savo vietą žemėje“, – idėją kitaip papasakoti Šventosios Šeimos istoriją aiškino A. Pečeliūnienė.

Jeruzalės  vaizdai

O pasakojama ji per Jeruzalės ir joje gyvenusių žmonių kasdienybės, buities, tarpusavio santykių istoriją. Kompozicijoje atspindėta ir duonos kepimo keraminėse krosnyse, ir aliejaus iš alyvuogių spaudimo, ir odų rauginimo bei apavo ir rūbų iš jų siuvimo, ir gyvulių, kurie buvo ir transporto priemonė, ir maistas, auginimo, ir net ano meto žydų laisvalaikio kasdienybė.

„Girdite, kaip klega moterys, pasakodamos žydiškus anekdotus, o prekijas pyksta, kad jos nieko neperka?” –  komentuodama vieną iš daugybės mažomis lėlių figūrėlėmis perteiktų Jeruzalės gyvenimo epizodų linksmai sakė išmanioji menininkė.

Neapsieita, žinoma, ir be religinio gyvenimo atspindžių, ir net ano meto politikos: čia vietą rado žymusis Kedrono slėnis su senosiomis judėjų  kapavietėmis, sinagoga su skirtingai Torą aiškinančiais rabinais, o vienas epizodas pasakoja itin žydų nemylimo, su Kūdikėlio gimimu tiesiogiai susijusio žiauriojo Judėjos valdovo Erodo, paskelbusio visuotinį gyventojų surašymą, istorija.

Autorė sakė, jog kurdama šią kompoziciją daug skaitė įvairios literatūros, rėmėsi senaisiais žydų paveikslais, pati ne kartą lankėsi Jeruzalėje ir yra gerai susipažinusi su judaizmo ir  krikščionybės istorija. Tad neapsigaukite – tai nėra šiaip sau išdėstytos lėlės, jos labai artimos autentiškai, senajai Jeruzalei, tada gyvenusiems žmonėms, panašūs ir jų dėvėti rūbai, ir net anuomet augintų gyvulių veislės. „Domėjausi, kokios tada buvo auginamos ožkos, sužinojau, kad kupranugariai buvo labai dideli”, –  sakė A. Pečeliūnienė.

Miesto straipsnių vidus

Dovana miestui

Šią kompoziciją menininkė  pradėjo kurti savo namo rūsyje dar vasario mėnesį, o užbaigė rugsėjį. „Kai sukūriau 6 metų ilgio kompoziciją, susisiekiau su „Klaipėdos šventėmis” ir pasiūliau ją miestui. Esu dėkinga, kad mano dovaną priėmė ir taip gražiai “įpakavo”, –  džiaugėsi autorė. Tiesa, ekspoziciją teko gerokai padidinti, dabar jos ilgis padvigubėjo ir jau nuo šio šeštadienio ja galės džiaugtis visi klaipėdiečiai ir miesto svečiai.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Tai jau septintoji menininkės sukurta prakartėlė, nors šią, pačią didžiausią ir sudėtingiausią, tiesiog prakartėle vargu ar galima būtų vadinti.

Oficialus „Diena, kai gimė Išganytojas, arba Pasivaikščiojimo po stebuklo laukiančią Jeruzalę” atidarymo renginys vyks gruodžio 9 d. šeštadienį, 17 val.

Iki to laiko šalia kompozicijos atsiras informacinis stendas bei trumpi užrašai prie kiekvieno atskiro istorijos epizodo, sakė  VšĮ „Klaipėdos šventės” atstovė Dalia Grikšaitė. Ji priminė, jog visi norintieji galės užsisakyti ir ekskursiją. Ekskursiją galima užsisakyti internetu.


2017-12-08

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt