P0

Kultūra

Alexander Paley skambins „Valsų siuitą“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-12-18


Šaltą žiemos vakarą skamba nuostabiai graži fortepijono muzika. Aplink viskas taip trapu, bet ir amžina: šerkšnas, žvaigždės, tobulas skambesys… Tolima artima muzika. Nauji  seni susitikimai su fortepijono virtuozu Alexander Paley. 

Jau rytoj, gruodžio 19 dieną, antradienį, 18.30 val. charizmatiškasis fortepijono maestro vėl skambins fortepijono rečitalį Klaipėdos koncertų salėje. Beje, pirmasis jo solinis pasirodymas čia įvyko lygiai prieš 11 metų – 2006-ųjų gruodį, taip pat festivalio „Salve Musica“ metu.

Jau daugiau nei trisdešimt kartų virtuoziškas A. Paley muzikavimas kerėjo ir stebino klaipėdiečius, skatindamas susimąstyti apie šio išskirtinio menininko aistrą muzikai, o ypač fortepijonui. „Prisilietimas prie klavišų man yra pats maloniausias dalykas gyvenime“, – sako pasaulyje pripažintas atlikėjas. Kai tėvai gydytojai, anksti pastebėję berniuko muzikalumą, nupirko jam fortepijoną, daugiau niekas nebegalėjo atitraukti Alexanderio nuo instrumento…

Apie atlikėją
Vytauto Petriko nuotr.

Moldovoje gimusio ir studijas garsiojoje P. Čaikovskio konservatorijoje Maskvoje baigusio A. Paley tarptautinė karjera prasidėjo 1984 metais, laimėjus pirmąją premiją J. S. Bacho konkurse Leipcige, o po poros metų – Bosendorferio prizą ir Grand Prix konkurse Bulgarijoje. Dabar pianistas vadovauja festivaliams Moulin d’Andé (Prancūzija) bei Richmonde (JAV), nuolat keliauja tarp namų Niujorke ir Paryžiuje bei koncertinių šalių visoje Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Jo gastrolių maršrutai kasmet užsuka į Lietuvą bei Klaipėdą.

Savo repertuare A. Paley turi daugiau nei penkiasdešimt koncertų fortepijonui ir orkestrui, kelis šimtus solinių ir kamerinės muzikos kūrinių. Iš prigimties apdovanotas fenomenalia muzikine atmintimi jis sugeba įsiminti sudėtingiausius kūrinius per trumpiausią laiką. Jis labai domisi ne tik fortepijonine muzika, bet taip pat opera, literatūra, tapyba ir kitais menais, o pašnekovus dažnai nustebina savo kultūrine erudicija, istorijos žiniomis.

A. Paley interpretacijos visada labai gyvos, emocingos ir prasmingos. „Mane mokė, kad turi groti taip, jog medžio gabalas dainuotų žmogaus balsu. Daugybė atlikėjų nesupranta, kad jų grojimas turi kažką pasakyti. Kažką nepaprastai svarbaus jiems asmeniškai – ir perduoti tai publikai. Tik tada koncertą galima laikyti pasisekusiu“, – teigia A. Paley.

Šįkart jo rečitalio programoje – puošnusis baroko meistras Jean-Philippe Rameu (Siuita fortepijonui e-moll) ir romantiškasis Franzas Schubertas (3 Ekspromtai ir „Valsų siuita“) – subalansuotas ir  itin gurmaniškas patiekalas melomanams!

Kultūros straipsnių vidus

Tie, kas bent kartą gyvai klausėsi A. Paley koncerto, jo išskirtinę charizmą, temperamentą ir muzikalumą, turbūt prisimins visą gyvenimą. Jis bendrauja su publika fortepijono garsais, rasdamas asmenišką kontaktą su kiekvienu klausytoju tiek didžiausiose koncertų salėse, tiek kamerinėse erdvėse. Jo grojimas gali žavėti arba net piktinti, bet jis tikrai nepalieka abejingų.

 

 

 

 


2017-12-18

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt