Kultūra

Rėzos premija – kultūros istorikei

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2017-12-22


Sausio 6-ąją, minint Martyno Liudviko Rėzos 242-ąsias gimimo metines, Juodkrantėje bus įteikta devintoji šio vardo kultūros ir meno premija. Už Kuršių nerijai reikšmingą veiklą premija šiemet bus įteikta docentei, humanitarių mokslų daktarei Ignei Lukšaitei.

Neringos savivaldybės tarybos sprendimu premija skirta kultūros istorikei, kurios darbų paletėje – daugiau nei 180 knygų bei tiriamųjų publikacijų.

Premijos įteikimo iškilmės sausio 6-ąją, 12 val. prasidės minėjimu prie M. L. Rėzos paminklo Juodkrantėje, vėliau persikels į šios gyvenvietės evangelikų liuteronų bažnyčią, kur 13 val. iškilmingos ceremonijos metu Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis pasveikins premijos laureatę.

Daugelį metų mokslininkės akiratyje buvo Prūsijos bei Mažosios Lietuvos istorija bei kultūra. Per keletą aktyvių veiklos dešimtmečių mokslininkės bei bendraautorių dėka šalies leidinių fondas pasipildė knygomis „Lietuvių kalba reformaciniame judėjime XVII a.”, „Radikalioji reformacijos kryptis Lietuvoje”, „Lietuvos kultūros istorijos bruožai”, „Lietuvos istorija”. Mokslininkė yra paskelbusi apie 50 mokslinių straipsnių, iš kurių 8 knygotyriniai.

Ta pačia tematika I. Lukšaitė yra atlikusi dvi išskirtines studijas. 1999 metais buvo išleista monografija „Reformacija Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje XVI dešimtmetis – XVII a. pirmasis dešimtmetis“, su kuria apgynė daktaro laipsnį, o dar po dešimtmečio, 2009-iais, pasirodė šaltinių rinkinys „Klaipėdos miesto ir valsčiaus evangelikų liuteronų bažnyčios vizitacijų 1676-1685 m. dokumentai“. Šis unikalus, nemenkų pastangų pareikalavęs leidinys parengtas remiantis slaptajame valstybiniame Prūsijos kultūros paveldo archyve Berlyne saugomais 17 amžiaus istoriniais šaltiniais.

Ne vienerius metus mokslininkės paskaitų klausėsi Vilniaus dailės akademijos, Vytauto Didžiojojo universiteto, Adomo Mickevičiaus vardo Poznanės universiteto, Klaipėdos universiteto studentai. Savo srities žinovė ne vienerius metus buvo nacionalinių kultūros ir meno premijų komiteto bei Lietuvos etninės kultūros globos tarybos narė. Jos biografijoje – Lietuvos mokslo tarybos pirmininko pavaduotojos pareigos.

Doc. habil. dr. I. Lukšaitė yra projekto „Tarptautinė mokslinė duomenų bazė „Lituanistika” globėja, kūrėja ir organizatorė. Šiuo projektu pirmą kartą Lietuvoje sukurtas humanitarinių ir socialinių mokslų darbų vertinimo modelis, informacinė lituanistikos duomenų bazė, kuri teikia informaciją apie humanitarinių ir socialinių mokslų tyrimus.

Kultūros straipsnių vidus

Docentė, habilituota mokslų daktarė jau daugiau kaip 16 metų dirba Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyriuje, taip pat yra doktorantūros komitetų narė, pirmininkė ir doktorantų mokslinių tyrimų konsultantė.

kultūros straipsnių vidus 10

Už nuopelnus I. Lukšaitė yra apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu. Ji taip pat yra Martyno Mažvydo premijos bei Lietuvos valstybinės mokslo premijos laureatė.

Kuršių nerijoje, Karvaičių kaime sausio 9-ąją gimęs M. L. Rėza laikomas vienu iškiliausių pasaulietinės lietuvių kultūros puoselėtojų bei lietuvių tautosakos  mokslo pradininku, kurio vardo premija už Kuršių nerijai reikšmingą veiklą kasmet skiriama vienam asmeniui.


Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

2017-12-22

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt