P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Paminėjo Lietuvos vėliavos dieną (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-01-01


Nepaisydami bjauroko oro Klaipėdos šauliai ir patriotiškai nusiteikę miestelėnai pirmadienio rytą rinkosi prie Muzikinio teatro pastato, ant kurio bokšto Lietuvos vėliavos dienos proga buvo iškelta nauja trispalvė.

Ceremonijoje dalyvavo ir miesto valdžios atstovai, ir tremtiniai, ir Jonas Šilinskas, sovietmečiu už trispalvės iškėlimą “užsidirbęs” 5 metus laisvės atėmimo. 1968 metais jis su Aleksu Pašiliu ir Stasiu Balkaičiu, protestuodami prieš sovietų invaziją į Čekoslovakiją, trispalves lietuviškas vėliavas naktį iškėlė naujai statomame name Taikos prospekte ir virš Herkaus Manto g. 1-ojo namo. Ant vėliavų buvo užrašai „Lietuva bus laisva“ ir „Lietuva, pabusk“.  Savo žygį jie pakartojo 1970 m. vasario 16-ąją, ant Celiuliozės ir kartono kombinato kamino, bet po jo buvo nustatyti ir nuteisti.

Vakarų (jūros) šaulių 3-ioji rinktinės vadas, ats. mjr. Rolandas Lukšas svarstė, kad reikėtų sugalvoti kriterijus, kam perduoti saugoti nuo teatro bokšto nuimamą vėliavą. Prieš metus ji buvo perduota saugoti Žemynos gimnazijai, kurioje veikia šaulių kuopa.

Lietuvos vėliavos diena tradiciškai minima ir Vilniuje, trispalvę iškeliant ant Gedimino pilies bokšto. Tokiomis ceremonijomis primenama, kad 1919 metų sausio 1 d., Gedimino pilies bokšte Lietuvos trispalvę, kaip laisvos Lietuvos simbolį, pirmą kartą iškėlė Lietuvos savanorių būrys.

Pagal susiklosčiusią tradiciją senoji Gedimino pilies bokšto vėliava perduodama saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų, pasižymėjusių ugdant pilietiškumą, puoselėjant istorinę atmintį. Šįkart 2017 metų vėliava bus padovanota Raseinių rajono Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijai.

ISTORIJA

Pirmą kartą Lietuvos trispalvę Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 metų sausio 1 d. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. K. Škirpos vadovaujamą būrį sudarė du karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas ir kareiviai: Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.

1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.

Antrą kartą Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė želigovskininkai ir lietuvišką trispalvė vėl buvo nuplėšta.

Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto 1939 spalio 29 d., Lietuvai atgavus Vilnių. Pirmajam Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pėstininkų pulkui buvo suteikta garbė Gedimino pilies bokšte iškelti Lietuvos vėliavą. Varpai skambėjo tol, kol šaudė patrankos. Po vėliavos pagerbimo, garbės kuopa, palikusi prie vėliavos garbės sargybą, nulipo nuo kalno į Katedros aikštę ir atstojo į bendrą rikiuotę. I pėstininkų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pulko vadas pulkininkas Leonas Gustaitis Vilniaus rinktinės vadui atraportavo: „Pakėliau vėliavą Gedimino kalne, pastačiau garbės sargybą ir pabrėžiau, kad kol Gedimino pulkas yra Vilniuje, tol Trispalvė vėliava čia laisvai plevėsuos“. Tačiau ir tuomet vėliava neilgai plevėsavo. Prasidėjo gūdūs sovietmečio metai be Lietuvos trispalvės.

Ketvirtą kartą vėliavą Gedimino kalno pilies bokšte 1944 m. balandžio 5 d. iškėlė Lietuvos vietinės rinktinės 306-ojo bataliono kariai savanoriai, vadovaujami pulkininko leitenanto P. Grebliausko. 1944 m. vasario 16 d. Lietuvos vietinės rinktinės vadas generolas leitenantas P. Plechavičius Lietuvos žmones informavo apie lietuviško kovinio junginio formavimą iš lietuvių savanorių, pavadintą Lietuvos vietine rinktine. 1944 m. kovo 20 d. buvo suformuota Lietuvos vietinė rinktinė iš 19500 karių savanorių ir 2000 kariūnų iš karo mokyklos Marijampolėje. Lietuvos vietinės rinktinės iškelta trispalvė plevėsavo iki 1944 m. gegužės 15 d.

Penktą kartą Lietuvos trispalvė virš Gedimino bokšto iškelta tik 1988 m. spalio 7 d. Tų metų spalio 20 d. 17 val. 59 min. Klaipėdoje ant Muzikinio teatro bokšto trispalvę pirmą kartą ir iškėlė Aleksas Pašilis bei Jonas Šilinskas. 


  2018-01-01

  2 komentarai “Paminėjo Lietuvos vėliavos dieną”

  1. AvatarPatikslinimas (IP: 78.56.73.87)

   Ketvirtą kartą trispalvė Gedimino pily buvo iškelta sukilėlių 1941 m. birželio 23 d.

  2. AvatarVytautas Lupeika (IP: 86.38.158.193)

   Manau … ir noriu tikėti,kad pas kiekvieną tautiškai nusiteikusį ir patriotiškai atgimusį mūsų Nepriklausomos Lietuvos pilietį TRISPALVĖ gyvena ir širdyje ir darbuose…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  NAUJAUSI STRAIPSNIAI
  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt