Mingės medžių byla: galutinis taškas (1)

Regionas, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2018-01-03

Daugiau nei pusaštuntų metų užsitęsusioje Mingės kaimo medžių iškirtimo istorijoje tašką padėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).

Jo teisėjų kolegija panaikino Klaipėdos apygardos teismo sprendimą, kuriuo iš Šilutės rajono savivaldybės ir darbus atlikusios UAB „Šilutės polderiai“ valstybės naudai solidariai buvo priteista 162 612,37 Eur (561 468 Lt) už padarytą žalą. Kartu nurodyta, kad Generalinė prokuratūra turės sumokėti „Šilutės polderiams“, 8476,48 Eur, o Šilutės rajono savivaldybei 4695,81 Eur bylinėjimosi išlaidų atlyginimą.

Lokyz (commons.wikimedia.org) nuotr.

Teismų karuselė

Teismuose daugiau nei septynerius metus nesisukusi istorija prasidėjo 2010-aisiais, kai nuspręsta įgyvendinti iš Europos Sąjungos (ES) fondų finansuotą apie 6,6 mln. litų (1,91 mln. eurų) vertės Minijos kaimo krantinių sutvarkymo projektą.

Portalas „Šilutės Eta žinios” rašė, kad kirsti medžius Minijos kaime leido Kintų seniūno Antano Kliženčio vadovaujama komisija. Ant leidimo taip pat pasirašė Šilutės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Viktoras Bičkauskas, gamtosaugininkas Remigijus Rimkus ir tuometinis Nemuno deltos regioninio parko direktorius Nerijus Gricevičius. Iš viso buvo iškirstas 251 įvairių rūšių lapuotis.

Visuomenėje kilus ažiotažui dėl kertamų medžių tyrimą pradėjo Klaipėdos apygardos prokuratūra, o teismus pasiekė ir viešojo intereso gynimo (civilinio ieškinio), ir baudžiamosios bylos.

2012 m. vasarį Klaipėdos apygardos teismo teisėja Albina Pupeikienė visiškai patenkino Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro ieškinį ir iš darbus atlikusios bendrovės bei Šilutės rajono savivaldybės priteisė minėtąją sumą. Sprendime buvo konstatuota, kad prieš duodant leidimą kirsti medžius šioje vietoje reikėjo susiderinti ir su Kultūros paveldo departamentu.

Verslininkams ir Savivaldybei apskundus tokį sprendimą, skundas pasiekė ir LAT, kuris 2014 m. buvo priėmęs sprendimą sustabdyti bylos nagrinėjimą, kol baigsis Šilutės apylinkės teisme vykstantis baudžiamosios bylos nagrinėjimo procesas. Šioje byloje buvo pateikti kaltinimai  dėl valstybės saugomos teritorijos suniokojimo.

Šilutės rajono apylinkės teismas 2016 m. vasarį priėmė išteisinamąjį nuosprendį, kurio teisėtumas buvo patikrintas apeliacinės instancijos bei kasaciniame teismuose konstatuojant, kad nebuvo padarytos veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Civilinės bylos nagrinėjimą atnaujinęs LAT konstatavo, kad „baudžiamąją bylą nagrinėję teismai nuosekliai nusprendė, kad leidimas kirsti medžius nuo polderių nebuvo reikalingas, todėl medžių kirtimas nuo Minijos kaime esančių polderių šlaitų buvo teisėtas. Jokie neteisėti veiksmai nebuvo atlikti”.

Tad buvo konstatuota, kad nenustačius kaltės, negalima ir turtinė atsakomybė.

Šalių pozicijos

„Šilutės polderių” direktorius Arūnas Jagminas „Atvirai Klaipėdai” sakė galintis tik pasidžiaugti po ilgo kankinimosi priimtu galutiniu bendrovei palankiu sprendimu.

„Nuo pat pradžių visose bylose buvome įsitikinę savo veiksmų teisumu ir teisėtumu”, – sakė jis.

Pirmosios instancijos teisme Klaipėdos apygardos prokuratūrai atstovavęs prokuroras Aivaras Velutis sakė su šia byla nieko bendro neturėjęs daugiau nei 5 metus, tad ir negalintis nieko komentuoti.

Paklaustas, kaip prokuratūros sistemoje atlyginama žala, kurią institucija patiria dėl prievolės sumokėti atsakovams bylinėjimosi išlaidas, A. Velutis teigė, jog tokiais atvejais yra taikomi ir visiems kitiems galiojantys Darbo bei Civiliniuose kodeksuose įtvirtinti reikalavimai.

 

Žymos: | | | | | | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Mingės medžių byla: galutinis taškas” komentarų : 1

  1. Ruta parašė:

    Žiauriai liūdna. Bejėgiškumas apima. Europos pinigai eina šaliai niokoti 🙁
    Ir tokie precedentai tik skatins kitus kirtimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Prokuratūra nebeturi pretenzijų statyboms Liepų gatvėje

Šio sausio viduryje Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroro iniciatyva pradėtas tyrimas dėl Liepų gatvėje esančio sklypo ir ...
2024-05-22
Skaityti daugiau

Konsultacijos

Politinės korupcijos byla: ko iš LAT gali tikėtis nuteistieji?

Ketvirtadienį Lietuvos Aukščiausiajame Teisme (LAT) bus atnaujintas vienos plačiausiai viešojoje erdvėje pastaraisiais metais aptarinėtų baudžiamųjų bylų nagrinėjimas. Vadinamoji MG Baltic ...
2024-05-16
Skaityti daugiau

Regionas

Buvęs Kretingos politikas sutiko grąžinti pinigus į biudžetą: pasirašyta taikos sutartis

Nutraukta Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmuose nagrinėta civilinė byla dėl keliolikos tūkstančių eurų išieškojimo iš buvusio Kretingos rajono savivaldybės tarybos ...
2024-05-07
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This