P0

Miestas, Svarbu

Įamžins istorinį buriuotoją

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-01-05


Dar šiais metais šalia Dangės, Buriuotojų krantinėje, turėtų atsirasti paskutinysis čia suplanuotas stilizuotas knechtas, skirtas įamžinti Broniaus Rožinsko atminimą. Jis buvo pirmasis lietuvis buriuotojas, perplaukęs Atlantą. Šiam lietuvių tautai dedikuotam žygiui šiemet sukanka 55 metai.

Sprendimas dėl šio žmogaus atminimo įamžinimo buvo priimtas dar 2010 metais, tačiau prie realybės priartėjo tik dabar, kai iniciatyvos ėmėsi Klaipėdos ROTARY klubas “Concordia 1826”. Tokiai idėjai penktadienį pritarė Savivaldybės Įvaizdžio komisija, tačiau ant knechto ketinamą iškalti tekstą dar turės palaiminti ir Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija.

“Kiti metai yra ne tik Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio metai, tačiau sukanka ir 55-eri, kai buriuotojas Bronius Rožinskas atliko savo didelį žygdarbį. Klubo broliai nusprendė, kad tai puiki proga šį svarbų faktą įamžinti. Susisiekus su buriuotojo B. Rožinsko dukra Nijole Rožinskaite-Zeiwinder sutarta, kad RK “Concordia 1826” perima knechto užsakovo ir organizatoriaus funkcijas. Siekiant šio tikslo, klubas kreipėsi į savo sričių specialistus – skulptorių K. Pūdymą, kuris rengia žygį menančio knechto projektą, bei Klaipėdos dizaino centrą, kuris rengia visą knechto pastatymo dokumentaciją. Knechtą planuojama atidengti ne vėliau nei per 2018 m. “Jūros šventę” liepos pabaigoje”, – rašoma klubo prašyme.

ISTORIJA

Internete rašoma, kad Šeduvoje 1912 m. gimęs Bronius Rožinskas nuo mažens domėjosi buriavimu. 1934 metais jis persikėlė į Klaipėdą, 1938 metais įstojo į buriavimo mokyklą Smiltynėje. 1939 metais vokiečiams okupavus Klaipėdą išsikėlė į Kauną, o 1941-aisiais – į Vilnių. 1948–1959 m. dirbo Trakų jachtklubo skyriaus vedėju instruktoriumi, turėjo nuosavą jachtą „Hermes“. Savo kelionėms su ja turėjo apsiriboti Tarybų Sąjungos vidaus vandenimis.

1959 m. iš Vilniaus krašto kilusios žmonos paragintas emigravo į Lenkiją ir apsigyveno Ščecine. Padedant broliui Adolfui, gyvenusiam JAV, pasistatė naują jachtą „Hermes-2“. 1962 m. rugsėjo 7 d. kartu su trimis įgulos nariais lenkais Jerzy Szałajko, Zbigniew Pawlak ir Bogdan Dacko išplaukė iš Ščecino ir, sėkmingai įveikę Atlanto vandenyną, 1963 m. sausio 15 dieną pasiekė Martinikos salos krantus. Toliau maršrutas driekėsi į JAV. Išsiskyręs su bendrakeleiviais Majamyje, lietuvis toliau tęsė kelionę vienas – per Panamos kanalą išplaukė į Ramųjį vandenyną, pasiekė Los Andželą.

Kelionės pabaigoje jachtos „Hermes-2“ savininkas ir kapitonas Bronius Rožinskas raštiškai pareiškė, kad šį žygį atliko lietuvių tautos garbei. 

„Aš, lietuvis Bronius Rožinskas, gerbdamas ir mylėdamas savo tautą ir tėvynę Lietuvą, pasiryžau jachta perplaukti Atlanto vandenyną. Iš Lietuvos per Lenkiją vykdžiau savo kelionę. Su nuosava burine jachta perplaukiau Atlanto vandenyną, pasiekiau Floridą, iš ten per Panamos kanalą, Ramųjį vandenyną į Los Angeles, Calif. Šią kelionę padariau lietuvių tautos garbei“, – rašė jis. 

Buriuotojas mirė 1986 metais kovo 11-ąją JAV. Jo pelenai buvo išbarstyti į Ramųjį vandenyną.

Miesto straipsnių vidus

2014 m. buvo pristatyta žurnalisto Arnoldo Čaikovskio dokumentinės marinistinės publicistikos knyga „Buriuotojo svajonės paukštė. Kaip lietuvis Bronislovas Rožinskas su lenkais perplaukė Atlantą“.


  Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

  2018-01-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt