Penktadienį – klaipėdietiška Karmen istorijos interpretacija

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2018-01-30

Vasario 2-ąją uostamiestyje bus rodomas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokio spektaklis „Karmen“, lydimas originalios orkestro sudėties – styginių ir mušamųjų.

Pagal G.Bizet-R.Ščedrin „Karmen siuitą“ sukurtame šokio spektaklyje bus galima išvysti baleto šokėją Beatą Molytę-Kulikauskienę, o specialiai virš scenos kabančiame balkone – Klaipėdos kamerinį orkestrą (vadovas Mindaugas Bačkus) ir mušamųjų ansamblį „Giunter Percussion“ (vadovas Pavel Giunter).  Muzikantams diriguos Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas Martynas Staškus.

Baleto šokėjos ir choreografės Aušros Krasauskaitės režisuotame šokio spektaklyje – šiuolaikinė Karmen istorijos interpretacija. Pagal užburiančią Rodiono Ščedrino „Karmen siuitos“ muziką kurtame spektaklyje atsisakoma ispaniško kolorito, kuris paprastai scenoje lydi Karmen ir susikoncentruojama į pagrindinės herojės gaivališko prado išlaisvinimą.

Vyro dovana Majai Pliseckajai

„Karmen siuita“ sukurta 1967 m. Legendinę baleriną Mają Pliseckają taip žavėjo Merime sukurtos herojės likimas, kad tai įkvėpė balerinos vyrą kompozitorių Rodioną Ščedriną parašyti muziką pagal G. Bizet operos pagrindinę temą.

1967 m. „Karmen siuitą” pirmą kartą pastatė kubiečių choreografas Alberto Alonso. Būtent M. Pliseckajos sukurta Karmen turėjo didžiulį pasisekimą įvairiose pasaulio scenose. Vėliau daugelis baletmeisterių kūrė šio spektaklio choreografines versijas. „Karmen siuitai“ neliko abejinga ir A.Krasauskaitė.

„Giunter Percussion“ vadovas Pavelas Giunteris pasakoja, jog teko garbė atlikti „Karmen siuita“ dar 1999-aisiais Trakų festivalyje kartu su aukščiausio lygio styginių orkestru – Lietuvos kameriniu orkestru, vadovaujamu Sauliaus Sondeckio, ir žymiausiais Lietuvos perkusininkais. Tąkart čia šoko Rusų imperatoriškojo baleto trupė, o pasirodymą stebėjo M.Pliseckaja ir unikaliosios partitūros autorius R. Ščedrinas.

Muzikantai nemato

„Rugpjūtį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatytą „Karmen siuitą“ grojome Palangoje. Džiaugiuosi sulaukęs kvietimo tai pakartoti. Žiūrovų laukia įstabus reginys. Muzika ir šokis čia tampa viena: kiekviena scena augte suaugusi su muzika ar net gimusi iš tos muzikos“, – akcentuoja P.Giunteris, apgailestaujantis, kad muzikantai šokio nemato.

P. Giunteris sako, kad muzikantams, deja, tenka girdėti ar jausti energetiką.

„Mes matome tik momentą, kai artistai priartėja prie žiūrovų. Šokio spektaklis taip kūrybingai sudėliotas, kad tiek muzikantai, tiek šokėjai ir net dirigentas turi savo vaidmenį. Kokį? Šią paslaptį įmins tik atidūs ir jausmingi žiūrovai“, – intriguoja mušamųjų ansamblio vadovas.

„Giunter Percussion“ vadovas P.Giunteris pasakoja, jog „Karmen siuitą“ jo vadovaujamas kolektyvas kartu su žymiais dirigentais, kaip kad Modestas Pitrėnas, Sergej Krylov, grojo daugybėje šalių.

„Mūsų atliekama „Karmen siuita“ skambėjo Italijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, bet, aišku, labai malonu buvo groti Vilniuje, Kaune ir Palangoje“,- sako P. Giunteris.

„Karmen siuita“ parašyta penkiems perkusininkams, tačiau Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatyme žiūrovų laukia ir staigmenos – improvizuoti muzikiniai šios srities profesionalų intarpai.

„Kartą net paties maestro Rodiono Ščedrino įsidrasinęs klausiau, ar neplanuoja sukurti naujų kūrinių mušamiesiems instrumentams. Garsus kūrėjas sakė, kad neplanuoja, bei juokdamasis pridūrė „grokite „Karmen siuitą“, grokite…“,- pasakojo P. Giunteris.

Beje, R.Ščedrinas sukūrė daug baletų, operų, kantatų, oratorijų, simfonijų, koncertų orkestrui, tačiau būtent „Karmen siuita“ tapo jo vizitine kortele bei sulaukė didžiausios šlovės.

Sujungė dvi įstaigas

Klaipėdos kamerinio orkestro vadovas Mindaugas Bačkus pasakoja, jog jo vadovaujami muzikantai šiuo metu „Karmen siuitai“ ruošiasi individualiai bei laukia atvykstant dirigento Martyno Staškaus.

„Karmen siuita“ man labai gerai pažįstamas nuo jaunystės. Tai buvo itin populiarus profesoriaus Sauliaus Sondeckio ir jo vadovaujamo Lietuvos kamerinio orkestro atliekamas kūrinys. Profesorius rengdavo bendrus orkestro ir studentų koncertus. Kartą net įrašinėjo televizija“, – prisimena M. Bačkus.

„Karmen siuitoje” kamerinio orkestro ir mušamųjų ansamblio instrumentai įtikinamai perteikia G. Bizet operoje reikšmingą žmogaus balsą.

M.Bačkus pristato labai svarbų aspektą – „Karmen siuita“ apjungia Klaipėdos miesto koncertų salę ir Klaipėdos valstybinį muzikinį teatrą.

„Paprastai tai dvi atskiros muzikos kultūros institucijos, tačiau spektaklio dėka tampame gražia visuma. Tai labai svarbi ir graži misija plėtojant uostamiesčio kultūrinės bendruomenės bendradarbiavimą“,- sako M. Bačkus.

Anot Klaipėdos kamerinio orkestro vadovo, jo vadovaujamas orkestras turi įvairiausios muzikinės patirties dirbant su įvairiomis meno formomis ir jų atstovais.

„Teko dirbti ir su aktoriais, ir su šokėjais. Šiuolaikinis pasaulis labai keičiasi ir ieškoma vis naujų formų“,- sako M. Bačkus.

Karina Daugirdaitė
Žymos: | | | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Veidai

Tomas Ambrozaitis: „Teatrą reikia pripildyti kūrybos“

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis, kalbėdamas apie orkestro muzikantų darbą sako, kad kiekviena muzikinė interpretacija reikalauja ...
2024-12-09
Skaityti daugiau

Kultūra

Balio Dvariono 120-osioms gimimo metinėms - nemokamas koncertas

Šiais metais minimos Lietuvos kompozitoriaus, pianisto, dirigento ir pedagogo Balio Dvariono 120-osios gimimo metinės. Ta proga Lietuvos muzikos ir teatro ...
2024-10-21
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Kultūra

„A la laluna“: muzikinė istorija nugalėjo stiprų vėją (3)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KMVT) elinge publikai pristatė muzikos, šviesų ir istorijų šou „A la laluna“: tarptautinio Klaipėdos ...
2024-08-11
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This