P0

Nuomonės

Ydinga sistema leidžia biurokratams vykdyti neteisėtus veiksmus (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-02-10


Lietuvos Respublikos Konstitucija savivaldybių taryboms suteikia galimybę nustatyti vietines rinkliavas, o savo biudžeto sąskaita numatyti lengvatas (121 str.). Tačiau sodų bendrijoms vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą taikoma vienpusiškai, neatsižvelgiant į atliekų kiekius ir bendrijos narių galimybes, kurie dauguma yra miesto gyventojai – pensininkai, todėl lengvatos lyg ir negalėtų būti taikomos, juolab miesto biudžete skirti lengvatas nėra motyvų, nes bendrijos yra rajonų savivaldybių teritorijose.

Šių juridinių ir ekonominių klystkelių labirintuose paliekami sodo bendrijų nariai pensininkai, kurie neturi nei kompetencijos, nei lėšų (teismo išlaidoms padengti), nei sveikatos apginti savo teises.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Klaipėdos rajono savivaldybė tarybos sprendimu T11-205, 2014-04- 24 patvirtino Klaipėdos rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimo tvarką iš atliekų turėtųjų ir atliekų tvarkymo nuostatus.

Šie nuostatai neatitinka nuostatų sudarymo principų ir metodikos:

1. Nebuvo atliekų surinkėjo (administratoriaus) ir mokėtojo (sodo bendrijos) dialogo, derinant nuostatus, kad būtų patenkintos abi suinteresuotos pusės, vadovaujantis objektyviais kriterijais ir paskaičiavimais.

2. Nuostatuose nėra administratoriaus pareigų ir atsakomybės už atliekų surinkimo vykdymą, yra tik mokėtojo (bendrijos narių) pareigos ir atsakomybė.

3. Rinkliavos dydis mokėtojui nustatomas pagal turto vienetą, o surinkėjas atsiskaito už svorio vienetą. Kol atliekos patenka į sąvartyną arba perdirbėjui, jų kaina transformuojasi nuo sodo sklypo pastato parametro iki atliekų kiekio tonomis parametrą. Metinė atliekų susikaupimo norma nėra paskaičiuota nei tiesioginių išlaidų, nei kalkuliacijos metodu.

Esamas ir politinis – socialinis atspalvis. Sodo bendrijos nariai yra dauguma miesto gyventojai, rinkliavos dydį nustato rajono savivaldybė, o mokesčiai patenka į rajono biudžetą. Rajono taryba nesuinteresuota atstovauti ir ginti miesto gyventojų interesų.

Rinkliavos mokėtojas gali kreiptis (1.3 nuostatų punktas) į administratorių dėl kito parametro taikymo, jei jis gyvena daugiabučiame name. Gyvenimas daugiabutyje nėra vienintelis motyvas sumažinti mokestį už rinkliavą sodo bendrijoje. Gyvendamas ne daugiabutyje žmogus taip pat moka už atliekų surinkimą, gyvendamas nuosavame name, sodyboje, ūkininko sodyboje ar kitur..

Nustatant rinkliavos dydį, pasirenkamas “turto vieneto“ ir “objekto ploto“ parametrai, t.y. mažiausiai logikos turintys, nes atliekų susidarymui, jų kiekiui jie mažiausiai įtakoja. Teršia žmogus, o ne plotas ar objektas.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos patvirtintoje atliekų taikymo dydžio nustatymo metodikoje remiasi rinkliavos paskaičiavimo proporcingumo principu – apmokestinimas už atliekų tvarkymą turi būti proporcingas pas atliekų turėtoją susidarančiam atliekų kiekiui. Savivaldybė deklaruoja logiškai pagrįstą principą, o taiko nelogiškus reikalavimus.

Dauguma sodo bendrijos narių žiemos sezonu (apie 6 mėn.) negyvena ir nesilanko savo sklypuose, bet rinkliava skaičiuojama už visus metus.

Atliekų surinkimo sistemoje nėra nei logikos, nei ekonomikos, nei vadybos – tai juridinių formuluočių kratinys.

Valstybės politika šioje srityje užėmė buldozerinę poziciją, neatsižvelgdama į sodo bendrijos interesus. Visa atliekų surinkimo sistema (įstatymai, nutarimai, nuostatai, metodika, rinkliavos dydis) yra palanki tik valdžios institucijoms, o ne žmogui.

Tokia ,,vaikų darželio“ liga vadyboje prasideda Vyriausybės nutarimuose, tęsiasi valstybinėse įmonėse, organizuojančiose atliekų tvarkymą.

Norint perprasti šios sistemos subtilybes, reikia turėti juridinį, ekonominį ir vadybos specialisto išsilavinimą. Tuo piktnaudžiaudamos valdžios institucijos, prisidengdamos gerais norais, sukuria žaidimo taisykles į vienus vartus.

Vyriausybės atstovai regionuose ir Seimo kontrolieriai atlieka tik įstatymų ir nutarimų vykdymo priežiūrą. Ekonominių ir vadybinių problemų šios institucijos nesprendžia, todėl savivaldybė nustato rinkliavos dydį, paskaičiuodamos kaip bendrųjų sąnaudų sumą, o ne tiesioginių išlaidų skaičiavimų. Savo finansinę veiklą grindžia ne ekonomika, o rinkliavos mokėtojų sąskaita.

Esant tokiai situacijai, rinkliavos mokėtojai neturi galimybių pakeisti rinkliavos sistemą. Reikėtų keisti visos sistemos mechanizmą, o tai Seimo ir Vyriausybės kompetencija.

 Alvydas Zumbrickas, vadybos konsultantas


  2018-02-10

  Vienas komentaras apie “Ydinga sistema leidžia biurokratams vykdyti neteisėtus veiksmus”

  1. AvatarOna (IP: 85.232.128.56)

   Prašome padėti suprasti, kur reikia kreiptis, kad sužinoti, kiek turiu mokėti už atliekas sodų bendrijoje Smiltelė, nors sode negyvenu, visas šiukšles, jeigu atsivežu, ta ir išsivežu ir už jas sumoku mieste.
   Kas pelnosi iš skirtumo – nuo ploto renkant, o priduodant -nuo svorio?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt