P0

Politika

Įteisins balsavimą internetu? (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-02-28


Vyriausybė praneša, jog siekiama paskatinti rinkėjų aktyvumą bei piliečių dalyvavimą valstybės vystymo procesuose, teiks Seimui Balsavimo internetu sistemos sukūrimo ir įgyvendinimo įstatymo projektą.    

Teigiama, kad ypatingas dėmesys bus skiriamas informacinės sistemos saugumui, slaptumui ir patikimumui, todėl numatyti papildomi reikalavimai programinei įrangai. Bus sukurtas informacinės sistemos audito mechanizmas. Rinkimų stebėtojai, auditoriai, visuomenės informavimo priemonių atstovai (priklausomai nuo turimų teisių) galės stebėti balsavimo internetu eigą specialiomis monitoringo priemonėmis.

Numatyta, kad rinkėjas internetu galės balsuoti kelis kartus, tačiau įskaitomas bus tik vėliausiai gautas balsas, o balsas skaičiuojamas tik vieną kartą. Balsavimas internetu rezultatai negalios, jeigu bus nustatyta, kad  pažeistas informacinės sistemos saugumas.

2015 m. „Baltijos tyrimai“ organizuotos apklausos duomenimis 56 proc. Lietuvos gyventojų remia idėją, kad per rinkimus būtų galima balsuoti ir internetu.

Pranešama, kad rinkėjų aktyvumas Lietuvoje yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje. Praėjusiuose Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavo 47 proc., o Seimo rinkimuose – 51 proc. rinkėjų. Kitų Europos Sąjungos šalių rinkėjų aktyvumas siekia apie 67 proc.

Manoma, kad balsavimas internetu turėtų ne tik padidinti Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių piliečių aktyvumą, bet ir padėti sutaupyti valstybės biudžeto lėšas. Lietuvoje rinkimų  kaina svyruoja nuo  6 iki 11 mln. eurų.

Įteisinus balsavimą internetu, tokiu būdu būtų jau galima būtų balsuoti 2020 metais spalio 11 d. vyksiančiuose Seimo rinkimuose, sakoma Vyriausybės pranešime.

INFORMACIJA

Estijoje elektroninis balsavimas įteisintas nuo 2005 metų. Prancūzijos piliečiai, kurie gyvena už šalies ribų, nuo 2009 m. internetu renka išeivijos asamblėją. Tokiu būdu vietos savivaldos rinkimai organizuojami  Ontario provincijoje Kanadoje, Naujojo Pietų Velso valstijoje Australijoje, vietos rinkimuose elektroniniu būdu balsuoja Šveicarijos Neuchatel, Ciuricho ir Ženevos kantonų gyventojai. 


  2018-02-28

  Vienas komentaras apie “Įteisins balsavimą internetu?”

  1. Avatarpranas (IP: 86.100.64.138)

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt