P0

Kultūra

Sukūrė laidą apie Vasario 16-osios signatarą iš Klaipėdos krašto

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-03-14


Jau tryliktus metus gyvuojanti istorinės dokumentikos publicistinė TV laida „Brydės“ Lietuvos šimtmečio ir nepriklausomybės atkūrimo progai atminti parengė laidą apie Klaipėdos krašto istorinę asmenybę, signatarą Jurgį Šaulį.

Apie istorinį, memoralinį nacionalinės reikšmės kultūros paminklą, esantį Balsėnuose, įspūdingą herojaus diplomato karjerą ir išsaugotą gausų publicistikos bei literatūros archyvą perduotą Lietuvai – jau kovo 18 d., 9 val. bus pasakojama per BTV televiziją. Laida bus kartojama kovo 18 d., sekmadienį, 10.30 val. per INFO TV televiziją.

Literatūrologų teigimu, gausus ir įdomus bibliografinis Jurgio Šaulio palikimas, patekęs į Pensilvanijos universiteto biblioteką (Filadelfijoje), dar tik pradėtas tyrinėti.

„Šaulio biblioteka – kalbininkams ir literatams toks laimikis, istorija ten žydi“ – rašytojo Kosto Ostrausko mintis laidai „Brydės“ perteiks literatūrologė prof. dr. R. Bončkutė, analizavusi 1901–1907 metų laikotarpio signataro korespondenciją. Vis dėlto, retorinis klausimas, ar nuodugniai ištyrinėjus diplomato rašytinį palikimą, Lietuvos istorijos nereiks perrašyti iš naujo, taip ir lieka neatsakytas, – pastebės prof. R. Bončkutė.

Dalis diplomato rašytinio paveldo perduota į Nacionalinio muziejaus padalinį – signatarų namus. Mirus dukrai Birutei Šaulytei, gyvenusiai Detroite (JAV), signataro istorinis palikimas dviejose didžiulėse dėžėse buvo atsiųstas giminaičiui Č. Tarvydui į Veiviržėnus. Signataro palikuonė artimų giminaičių buvo surasta pirmaisiais nepriklausomybės metais. Ji vis dar negalėjo patikėti, kad sugrąžinta laisvė Lietuvai turės tvirtą pamatą, – laidos „Brydės“ kūrybinei grupei pasakojo giminaitis Č. Tarvydas.

Signataro atminimą puoselėja ir Veiviržėnų gimnazija, kuri valstybės kūrėjo garbei pavadinta šio pirmojo Lietuvoje diplomato vardu.

„Mokiniams tai įdomiausia patirtis, kai apie įžymių žmonių gyvenimą galima sužinoti iš jų pačių prieš 100-metį rašytų dienoraščių, dokumentų ir kitos archyvinės medžiagos. Tada imi suprasti, kad tie mūsų herojai gyveno jiems įprastą tuo metu gyvenimą, ne visiems vienodai sekėsi mokslai, pastangų pasiekti tikslui ir tada reikėjo. Pavyzdžiui, Jurgis Šaulys mokėsi labai vidutiniškai, bet labai stengdamasis pasiekė tiek daug“, – įžvalgomis dalinsis Veivirženų gimnazijos istorijos mokytojas K. Pugačiauskas.

Kultūros straipsnių vidus

Laidos vedėja – Danguolė Bunikienė.


  2018-03-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt