P0

Kriminalai ir nelaimės

Dėl dailininko palikimo – nuožmi kova

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-03-20


Iš gyvenimo 2013 m. savo noru pasitraukusio klaipėdiečio dailininko Arūno Mėčiaus dukros Eglės Mėčiūtės ir jo buvusios draugės Dalios Bielskytės-Reikalienės kovą dėl dalies paveikslų teko nagrinėti ir Klaipėdos apygardos teismui.

Pastarajam pernai lapkritį Klaipėdos miesto apylinkės teismo priimtą sprendimą apskundė ir abi moterys, ir byloje atsakove tapusi UAB “Burė”.

Pirmos instancijos teismas buvo pripažinęs, kad A. Mėčiui jo mirties momentu priklausė Dailininkų sąjungos galerijoje, UAB „Rūtų galerija“ ir Klaipėdos galerijoje bei jos filiale, „Senamiesčio“ bare, „Tilto“ galerijoje buvę paveikslai, pas D. Bielskytę-Reikalienę buvę eskizai ir paveikslai bei kitų autorių kūriniai, taip pat ir kompiuteris, o VšĮ „Klaipėdos dailininkų fondas“ turės perduoti ieškovei 463,39 Eur.

E. Mėčiūtė apskundė šio sprendimo dalį, kuria buvo atmesti jos reikalavimai dėl septynių tėvo ir 8 kitų autorių tapytų darbų bei prašė teismo įpareigoti D. Bielskytę-Reikalienę juos per mėnesį nuo sprendimo įsiteisėjimo perduoti jai.

D. Bieslkytė-Reikalienė prašė atmesti tokį skundą ir panaikinti Klaipėdos miesto apylinkės teismo sprendimo dalį, kuria pripažinta, kad A. Mėčiui jo mirties momentu nuosavybės teise priklausė 11 jo namuose rastų paveikslų, tad jie turi būti perduoti dailininko dukrai arba turi būti jai sumokėta 1 853,58 Eur.

Tačiau nė vieno iš moterų reikalavimų Klaipėdos apygardos teismo kolegija, kurią sudarė teisėjai Žydrūnas Bertašius, Marius Dobrovolskis ir Aušra Maškevičienė, nepatenkino. Jie pakeitė tik tą žemesnės instancijos sprendimo dalį, kuria buvo pripažinta, kad A. Mėčiui jo mirties momentu nuosavybės teise priklausė paveikslas „Marių Marčios“, buvęs UAB „Burė“ „Tilto“ galerijoje ir bendrovė buvo įpareigota jį per mėnesį perduoti ieškovei E. Mėčiūtei.

Kartu iš dailininko dukros UAB „Burė“ naudai priteista 289,62 Eur bylinėjimosi išlaidų. Ji dar turės padengti po 120,85 Eur bylinėjimosi išlaidų ir dviem fiziniams į šią bylą įtrauktiems asmenims.

2013 m. iš gyvenimo pasitraukęs A. Mėčius nebuvo palikęs testamento, tik priešmirtinį raštelį su užrašu „Visus paveikslus dovanoju Dalytei. Jei nereikia, sudeginkite.“ Dailininkas jame buvo parašęs datą ir padėjęs savo parašą, tačiau teismai to netraktavo reikiamu įrodymu ir paveikslų paveldėtoja pripažino jo dukrą.


  2018-03-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt