P0

Švietimas

“Gatvės teisė” lankėsi “Ąžuolyne”

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-03-26


Kokios pasekmės galimos socialiniuose tinkluose pasidalinus kompromituojančia draugo nuotrauka? Kokias ribas įstatymai nubrėžia „romantiškiems“ santykiams? Kodėl „kanapių“ bylos turi tokias skaudžias pabaigas? Diskutuoti šiais ir kitais rūpimais jaunimui klausimais moksleivius penktadienį pakvietė projekto „Gatvės teisė“ dalyviai – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Klaipėdos apygardos teismo atstovai.

Pirmasis toks renginys uostamiestyje įvyko Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijoje.

Švietimo vidus

„Kiekvienas iš jūsų turite galimybę rinktis. Mes nesiekiame moralizuoti, koks elgesys yra tinkamas. Mūsų tikslas – paskatinti susimąstyti apie galimas teisines pasekmes dar prieš priimant sprendimus, o ne atvirkščiai. Neverta formuoti teismų praktikos savo pavyzdžiu“, – susitikimo metu akcentavo VDU Teisės fakulteto lektorius Nerijus Strikulys.

Anot teismo pranešimo, lektoriaus kitaip nei įprasta – atvirai, provokuojamai prisistatytos paskaitos temos gimnazistus įtraukė į aktyvią diskusiją.

Simona Venskutė, teisėjo padėjėja Klaipėdos apygardos teisme, moksleiviams paaiškino įvairių situacijų teisinius aspektus, papasakojo apie teismų praktiką, aptarė pavyzdžius iš teismuose nagrinėtų bylų. Daugiausiai dėmesio skirta toms galimoms grėsmėms apžvelgti, su kuriomis jaunimas susiduria jų artimoje aplinkoje kone kasdien. Tai asmeninės informacijos viešinimas, autorinių teisių pažeidimai, plagijavimas, narkotinių, psichotropinių medžiagų vartojimas ir platinimas, ankstyvi lytiniai santykiai ir pan.

„Mus fotografuoja mokykloje, o ar šias nuotraukas galima viešinti? Ar be mano sutikimo mane gali fotografuoti gatvėje, klube? Ar pažeisiu įstatymus, jei pasidalinsiu juokinga draugo nuotrauka, kurią jis man atsiuntė? Penkiolikmetė turi daug vyresnį vaikiną – kaip tokius santykius vertina teisininkai?“,– tokie ir panašūs klausimai aptarti šio susitikimo metu.

S. Venskutės pastebėjimu, be teisinių pasekmių, yra ir kitų svarbių aspektų. Pavyzdžiui, viešinama asmeninė informacija gali neigiamai atsiliepti siekiant karjeros, nes vis dažniau darbdaviai atidžiai peržvelgia ne tik pretendentų gyvenimo aprašymus ir motyvacinius laiškus, bet ir jų talpinamą informaciją Facebook, kituose socialiniuose tinkluose.

„Esu sužavėta, nesitikėjau tiek daug įdomaus išgirsti, o ėjau vien dėl to, kad mokytoja užrašė”, Buvot teisūs sakydami, kad draugai pavydės ir pasigailės, jog negirdėjo“, – taip projekto dalyviams, anot pranešimo, po pamokos dėkojo „Ąžuolyno“ gimnazistai. Į susitikimą su teisės specialistais jų atėjo apie pusšimtis, dalis net netilpo į klasę. Aktyviausiai dalyvavusieji diskusijoje buvo apdovanoti teismo atminimo dovanėlėmis.

„Gatvės teisė“ pavasarį žada aplankyti ir daugiau Klaipėdos mokyklų. Projekto geografija plati, jis apima visą Lietuvą. Nuo praėjusio rudens lektoriai jau pabuvojo apie 30 šalies mokyklų. Projekto tikslas – kelti Lietuvos moksleivių ir mokyklų vadovų teisinį raštingumą bei parengti gaires tolesniam teisiniam švietimui šalies bendrojo lavinimo mokyklose. Jo iniciatoriai – VDU, Nacionalinė teismų administracija, leidykla „Šviesa“.


  2018-03-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt