P0

Kultūra

Pristatys knygą apie žemaičių kalbą ir rašybą (3)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-04-08


Balandžio 12 d. 17.30 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks doc. dr. Juozo Pabrėžos knygos „Žemaičių kalba ir rašyba“ pristatymas.

Knygą, kurią dar galima pavadinti žemaičių gramatika, yra autoriaus viso gyvenimo svarbiausias ir brangiausias darbas.

J. Pabrėža tikisi, jog šiuo leidiniu pavyko įrodyti, kad yra žemaičių kalba, kuri turi tris ryškias tarmes: šiaurės žemaičiai dounininkai, pietų žemaičiai dūnininkai, vakarų žemaičiai donininkai, taip pat šiaurės žemaičių telšiškių ir kretingiškių, pietų žemaičių varniškių ir raseiniškių patarmes bei daugybę smulkesnių šnektų ir šnektelių.

Pats svarbiausias žemaičių kalbos tapatybės ženklas ir statuso įrodymas yra tai, kad žemaičių kalba turi visus kiekvienai kalbai privalomus lygmenis, sudedamąsias dalis: fonetiką, morfologiją, sintaksę ir leksiką. Ir visuose tuose lygmenyse yra išlaikyta nemažai unikalių, archajiškų, senesnių ypatybių, garsų, formų, ko šiandien nebėra bendrinėje kalboje ar kitose tarmėse.

Pagal doc. dr. J. Pabrėžos ir prof. A. Girdenio sunormintą žemaičių rašybą gausiai rašomi ne tik straipsniai, atskiri kūrinėliai, skyreliai ar kampeliai rajoniniuose laikraščiuose, bet leidžiamos knygos žemaičių kalba.

Knygoje yra pluoštelis Žemaitijoje užrašytų žemaitiškų posakių, patarlių, priežodžių. Vienas autoriaus mėgstamiausių yra toks: „Poudo ožsėvuožės, buobas nasorasi“. Tas posakis yra kaip amžinas priminimas, kad reikia atsivožti, atsiverti ir daryti gimtajam kraštui gerus darbus. J. Pabrėža yra šventai įsitikinęs: ir pasauliui, ir aplinkiniams, ir artimiesiems, ir patys sau būsime įdomesni, prasmingesni ir šiltesni ne standartiniu vienodumu, o kaip tik savitu skirtingumu. Žemaičiams, vienas iš tokių pamatinių to skirtingumo akmenų (žemaitiškai – kūlių) yra gyva ir savita žemaičių kalba, jos nuostabiosios tarmės ir daugybė spalvingų šnektų šnektelių.

Vilimasi, kad ši knyga padės pakelti žemaičių kalbos kultūrą, išsaugoti jos savastį, paryškinti ir priminti tos kalbos stiprumą, gyvybingumą, unikalumą.

Kultūros straipsnių vidus

Renginyje dalyvaus Klaipėdos universiteto mokslininkės doc. dr. R. Vildžiūnienė ir doc. dr. J. Lubienė.


  2018-04-08

  3 komentarai “Pristatys knygą apie žemaičių kalbą ir rašybą”

  1. Avatarj (IP: 185.144.119.86)

   zmones kalba jau 10 metu pripazinta pasaulyje, tik lietuviai stabdo. nes jie yar tormozai pasivoge mus zemaiciu krasta itorija ir klaba.

  2. AvatarŽemaitis (IP: 78.63.47.45)

   Kad tik būt kam skaityt,visi išsivaikšto ,
   Nebebus kam ir ginti Žemaičių kalbos

  3. AvatarRusena Angliukai (IP: 195.14.182.157)

   Kas skaitys Vincą Mykolaitį Putiną,
   Kai Vladas Putinas šneka rusiškai.
   Ar sugrįš į gimtinę Vincas Trumpa,
   Kai Donaldas Trumpa jau nekalba lietuviškai…… .

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt