header / full width banner
Mums rašo

Iššūkis sau – išmokti kalbėti viešai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-04-13


Galbūt ne visi žino, kad Klaipėdoje jau šešti metai veikia tarptautinis viešojo kalbėjimo ir lyderystės klubas „Toastmasters Klaipėda”.

2012 metais įkurtas klubas priklauso pasauliniam tinklui „Toastmasters International“, vienijančiam apie 16 400 klubų 141 šalyje. Per daugiau nei 90 veiklos metų ši organizacija daugiau kaip 4 milijonams žmonių padėjo tapti geresniais kalbėtojais ir lyderiais.

Balandžio mėnesį uostamiesčio  klubas švenčia 6 metų gimtadienį. Sukaktys skatina mąstyti apie naujas galimybes ir kurti naujus planus. Vieni užsibrėžia per metus įsigyti naują automobilį, antri – aplankyti tolimą šalį, o treti nusprendžia išmokti naujų dalykų.

Kartu su klubo sukaktimi kviečiame klaipėdiečius prisijungti išsikeliant sau iššūkius.

Kokie įgūdžiai Jums galėtų labiausiai praversti? Viešasis kalbėjimas ir lyderystė – toks yra „ Toastmasters Klaipėda“ klubo atsakymas. Mūsų klube apsilankę svečiai patys pamato, kaip po truputį žmonės įveikia scenos baimę. Esame atviri, draugiški ir visada padrąsiname vieni kitus.

Įdomu tai, kad kartais mokytis naujų dalykų mus paskatina… baimė. Taigi pajutę baimę, mes suprantame, kad turime rasti būdų ją įveikti.

2017 metais Lietuvoje bendrovės „Kantar TNS“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad už viešojo kalbėjimo baimę gyventojams daugiau nerimo sukelia tik mirties baimė, baimė netekti darbo ir baimė prarasti svarbius dokumentus bei asmeninius daiktus.

Nors, kaip matote, viešojo kalbėjimo baimė ir nėra pati didžiausia lietuvių fobija, tačiau gyventojai ją sukeliančiose situacijose atsiduria bene dažniausiai – kalbėti viešai dažnai arba kartais tenka 61 proc. apklaustųjų.

Pasak tyrėjų, lietuviams dažniausiai viešai kalbėti tenka darbe, bendraujant su klientais – 48 procentai apklaustųjų nurodė šiomis aplinkybėmis kalbantys dažnai ar gana dažnai. Taip pat – švenčių metu, šeimos narių, giminių ar artimųjų auditorijai (45 proc.) ar vakarėliuose, susitikimuose su draugais, pažįstamais (42 proc.).

post banner

Rečiausiai respondentams tenka kalbėti klausytojų auditorijoms konferencijose, seminaruose ar viešuose renginiuose. Tačiau kalbėjimas būtent tokios aplinkybėmis respondentams ir kelia didžiausią nerimą.

Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad baimė kalbėti viešai kyla dėl įvairių priežasčių. Pasak jos, kartais žmones stabdo neigiama patirtis, mintys apie galimą nesėkmę. „Svarbu išsiaiškinti, kas konkrečiai sukelia stresą, ko bijoma ir vengiama. Viena iš dažniausių priežasčių, kodėl žmonės nedrįsta kalbėti prieš auditoriją – tai siekis išvengti gėdos ir kaltės jausmų“, – sako U. Juodytė, buvusi „First Toastmasters of Lithuania“ klubo prezidentė.

Psichologė atkreipia dėmesį, kad tiek gėdos, tiek kaltės jausmas mūsų sąmonėje turi savo leitmotyvus: „Kai mes sakome sau, kad esame silpni kalbėtojai – taip kalba gėdos jausmas. Kai sau primename, kad supainiojome pavardes, pavadinimus ar skaičius – tai kaltės jausmo balsas. Kiekvienas žmogus stengiasi apsaugoti save ir išvengti šių nepatogių jausmų. Regis, tai yra natūrali ir adekvati reakcija, tačiau tai ne visada padeda pasiekti norimų rezultatų, tikslų“.

O kaip suvaldyti viešojo kalbėjimo baimę?

Psichologė siūlo atkreipti dėmesį į kelis dalykus:

  • Būti čia ir dabar. Ne mąstyti, kaip buvo, ne pabėgti mintimis į ateitį, o susikoncentruoti į dabar.
  • Jei imate kurti kitų metų planą – tai įsivaizduokite sėkmę.
  • Atraskite, kas sukelia savęs kaltinimo veiksmą ir kaltės jausmą. Kai atrandame, pasakykime sau stop. Juk, kai vaikai pradeda vaikščioti, mes nebarame jų už kiekvieną kluptelėjimą ar griuvimą. Mes skatiname juos eiti, bandyti – giriame ir džiaugiamės procesu. Tad kodėl taip pat negalime elgtis su savimi, kai suklystame?
  • Nuolatos ieškokime savo stiprybių ir džiaukimės jomis.

Tad kokius savo talentus ir stiprybes ugdysime kartu ?

Daugiau informacijos – klubo „Facebook“ paskyroje. 

                                                                                                                                                                                               Jolita Benetienė

 


2018-04-13

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra vienintelis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda“ priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai“. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt