Kultūra

Koncertų salėje – „Prancūziškas aromatas“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-05-14


Pianistas Lukas Geniušas grįžta į Klaipėdą su išskirtinai prancūziška programa, kurią įgyvendins kartu su pussesere dainininke Marija Geniušaite, smuikininke Dalia Dėdinskaiteė ir violončelininku Glebu Pyšniaku.

„Prancūzišką aromatą“ gegužės 15 dieną, antradienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje skleis prancūzų autorių Georges Bizet, Maurice‘o Ravelio, Franciso Poulenco, Reynaldo Hahno ir Claude Debussy kūriniai.

Lukas Geniušas gimė Maskvoje, kelių kartų muzikų šeimoje.

Lukas Geniušas, F. Chopino (2010) ir P. Čaikovskio (2015 m.) tarptautinių konkursų laureatas, mokėsi tų pačių kompozitorių pavardėmis pavadintose mokyklose – Maskvos F. Chopino muzikos atlikėjų koledže ir Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje.

Dviejų tautybių ir kultūrų atstovas L. Geniušas viename interviu teigia: „Į Lietuvą visada atvažiuoju kaip namo. Taip buvo nuo vaikystės ir taip, esu įsitikinęs, bus visada.“

Jis gimė Maskvoje, kelių kartų muzikų šeimoje. L. Geniušo močiutė Vera Gornostajeva – garsi fortepijono pedagogė, senelis Rimas Geniušas – ilgametis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas, o tėvai Petras Geniušas ir Ksenija Knorre – žinomi pianistai ir pedagogai.

Lukas juokauja, kad neturėjo galimybės rinktis profesijos: jau vaikystėje jį apsupo muzikai ir nebepaleido.

L. Geniušą kritikai ypač vertina kaip siekiantį itin aukštų muzikinių tikslų.

Kultūros straipsnių vidus

„Kol jo bendraamžiai daro viską, kad sužavėtų visus aplinkui, L. Geniušas ėmėsi kur kas rimtesnės misijos: tokio atlikimo stiliaus paieškos, kuris būtų visiškai modernus ir atlieptų laikmečio dvasią“, – po jo koncerto rašė vienas Rusijos dienraštis.

kultūros straipsnių vidus 10

Šių laikų muzikos naujovių nevengiančiam muzikui tradicija yra labai svarbi, jis dažniausiai girdimas atliekant būtent laiko patikrintą kūrybą ir savęs novatoriumi nelaiko.

Kitas Geniušų giminės jaunasis talentas – Luko pusseserė Marija Geniušaitė. Teatro aplinkoje užaugusi (Marijos tėtis – operos dirigentas Julius Geniušas, mama – pianistė) muzikė pirmiausia suko pianistės keliu. Ji baigė bakalauro studijas Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje, o šiuo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje gilina operinio dainavimo žinias.

„Opera ir dainavimas mane labai traukė nuo vaikystės, todėl baigusi fortepijono studijas nusprendžiau išbandyti save šioje srityje. Manau, kad fortepijono studijos davė labai daug pliusų dainavimo mokymuisi ir supratimui“, – sako solistė.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

M. Geniušaitė yra sukūrusi vaidmenų Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Kauno valstybiniame muzikiniame teatre, taip pat yra Vilnius City Opera, jaunųjų operos solistų ansamblio narė, kamerinės muzikos atlikėja, pasirodanti Lietuvoje ir užsienyje.

„Tik pradėję repetuoti su Marija iš karto pajutom, kad yra muzikinė trauka ir tarpusavio supratimas, daugelio dalykų tiesiog nereikėjo aiškintis“, – sako Lukas.

„Labai džiaugiuosi galėdama koncertuoti kartu su Luku, jausmas fantastiškas!“ – neslepia Marija.

Visą gyvenimą pažįstami ir artimai bendraujantys muzikai tik praėjusiais metais debiutavo kaip duetas scenoje. Šiame koncerte jie atliks Reynaldo Hahno, Franciso Poulenco ir Claude Debussy vokalinę kūrybą.

Vakaro pradžioje L. Geniušo skambins Georges Bizet 6 „Reino dainos” fortepijonui solo. Po pertraukos Luką išgirsite ir kaip fortepijoninio trio narį, kur jo kolegos bus puikiai Klaipėdos publikai pažįstami dideli kamerinės muzikos entuziastai Dalia Dėdinskaitė (smuikas) ir Glebas Pyšniakas (violončelė). Nuskambės M. Ravelio “Fortepijoninis trio” – įspūdingo grožio ir itin sudėtingas kūrinys, darni impresionistinio tapybiškumo ir klasikinės formos sintezė.

Glebas Pyšniakas yra vienas ryškiausių jaunosios kartos violončelininkų Baltijos šalyse, kurio pasirodymus lydi puikūs kritikų pasisakymai spaudoje: „ypač talentingas, giliai muzikalus, turintis išskirtinę ekspresijos įtaigą atlikėjas“.

Glebas Pyšniakas

Neseniai Klaipėdos kamerinio orkestro violončelių grupės koncertmeisterio postą palikęs atlikėjas šiuo metu griežia Čiurlionio styginiame kvartete ir nepaprastai daug koncertuoja bei organizuoja savo projektus.

Smuikininkė Dalia Dėdinskaitė – respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė, koncertavusi daugelyje Europos valstybių, JAV bei Naujojoje Zelandijoje, grojusi solo su svarbiais Lietuvos ir užsienio orkestrais. Ji taip pat buvo Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeisterė, o šiuo metu dirba didžiausiame pasaulyje muzikos universitete Vienoje.

Dalia Dėdinskaitė


2018-05-14

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt