P0

Kultūra

Tęsiamas Vytauto Žalio paskaitų ciklas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-05-14


Gegužės 18-ąją, 16 val., Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) vyks lietuvių diplomato, istoriko, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadoriaus ypatingiems pavedimams dr. Vytauto Žalio antroji paskaita „Kuo Lietuvos valstybei nusikalto Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas Otto Biotcheris?“ iš ciklo „Trys pokalbiai apie Lietuvą ir tarpukario Klaipėdą“.

Anot paties pranešėjo, tai pamąstymai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga apie lietuviškosios politikos Klaipėdos krašte kelius bei klystkelius.

“Kas tas Otto Biotcheris?! Maždaug tokia būtų 99,9% dabartinių klaipėdiečių reakcija išgirdus šį vardą. Nenuostabu, šiandien Lietuvos žemėlapyje de jure nebėra Klaipėdos krašto, o uostamiesčio statusas nieko nesiskiria, tarkim, nuo Šiaulių. Laikus, kuomet kraštas autonomijos teisėmis įėjo į Respublikos sudėtį, mena tik Liepų gatvėje ir šiandien stovintis daugumai klaipėdiečių pažįstamas pastatas, kuriame dirbo Antanas Merkys, Vytautas Gylys, Jonas Navakas bei kiti Lietuvos gubernatoriai. Tačiau kiek uostamiesčio gyventojų galėtų pasakyti, kur buvo įsikūrę krašto Seimelis ar Direktorija? Kokius ne lietuvių kilmės prieškarinio Klaipėdos krašto politikus ir veikėjus prisimename ir šiandien? Vienas tokių istorijos vingiuose pražuvusių – Klaipėdos krašto direktorijos pirmininkas Otto Biotcheris, žmogus, kad ir prieš savo valią, išgarsinęs Klaipėdos vardą toli už Lietuvos ribų. 1932 metais ši pavardė mirgėjo pirmuosiuose didžiausių Europos dienraščių puslapiuose, minėtas jis ir anapus Atlanto.

Kaip jam tai pasisekė ir kuo jis nusipelnė tokio dėmesio? Kodėl klaipėdiečiai Otto Biotcherį laikė esant geru šeimininku, kuris rūpinosi krašto gerove, o Centro valdžia ketino patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn už valstybės išdavimą?” – rašoma muziejaus pranešime.

Šis Lietuvos centrinės ir autonominės valdžios atstovų konfliktas buvo kilęs dar iki nacionalsocialistų atėjimo į valdžią Vokietijoje ir pasiekęs maksimalų įtampos bei priešpriešos laipsnį 1932 m. Jo priežastys bei pasekmės ir bus aptariamos muziejuje vyksiančioje dr. Vytauto Žalio paskaitoje.


  Kultūros straipsnių vidus

  2018-05-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt