Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2018-05-16 |
Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į pasidainavimų vakarus, dedikuotus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.
„Klaipėdos krašto balsai“– ciklas renginių, kurių metu supažindinama su autentiška Klaipėdos krašto dainavimo tradiciją reprezentuojančiais dainų pateikėjais.
Gegužės 22 d. 18.00 val. pasidainavimo metu bus pristatytos Martyno Jankaus ir Elzės Jankutės dainos. Jas pristatys bei dainuojamų dainų specifiką suvokti padės etnomuzikologė doc. dr. Lina Petrošienė, dalyvaujant Pagėgių kultūros centro folkloro ansambliui „Kamana“ (vad. A. Mikšienė) ir Tradiciniam dainų klubui.
Martynas Jankus (1858–1946) – žymiausias XIX a. pab. – XX a. pirmosios pusės Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjas, publicistas, spaustuvininkas, vienas „Aušros“ leidėjų, Mažosios Lietuvos Vyriausiojo gelbėjimo komiteto pirmininkas ir atstovas Valstybės taryboje, Tilžės akto signataras.
Paradoksalu yra tai, kad baigęs tik kaimo pradinę mokyklą Bitėnuose, buvo ypatingai šviesi ir nepaliaujamai besilavinanti asmenybė, visas savo jėgas sutelkęs į lietuvybę ir lietuviškos spaudos leidybą bei Didžios ir Mažosios Lietuvos kultūrinio suartėjimo idėjos įgyvendinimą.
Greta išvardytos įvairiapusiškos veiklos M. Jankus yra ir vienas svarbiausių Prūsijos lietuvių dainuojamosios tautosakos rinkėjų, leidėjų ir pateikėjų, kurio dainos ir gyvas balso skambesys 1935 m. įrašyti į garso plokštelę.
M. Jankaus veiklą perėmė ir tęsė jo vyriausioji dukra Elzė Jankutė (1894–1985). Ji buvo ne tik pirmoji pagalbininkė, talkininkavusi tvarkant tėvo ūkį ir daugelį buities reikalų, bet ir tautinės M. Jankaus veiklos rėmėja, tautosakos rinkėja bei pateikėja.
XX a. antrojoje pusėje su broliu Kristupu emigravusi į Kanadą, čia taip pat užsiėmė aktyvia tautine veikla. E. Jankutės įdainuotų dainų yra 1971 m. Kanadoje išleistoje garso įrašų plokštelėje Rūtų vainikas (A Garland of Rue), kurią parengė žymus XX a. Kanados etnomuzikologas Kenneth’as Peacock’as. E. Jankutė priklauso „auksinei“ lietuvininkų dainuojamosios tautosakos pateikėjų kartai, kurios kasdienybėje liaudies daina buvo neatsiejama kasdienio ir šventinio laiko dalis.
„Klaipėdos krašto balsų“ ciklo renginiai nemokami, o juose laukiami visi – dainavimo patirtis ir amžius nėra svarbūs.
Parašykite komentarą