Senus kompiuterius – perdirbti

Aplinkosauga

Pernai į Lietuvą buvo įvežta 4,7 mln. kompiuterių ir monitorių, iš jų beveik pusė buvo skirta pardavimui mūsų šalyje. Ar kada pagalvojote, kas atsitinka su senu kompiuteriu ar monitoriumi?

Stacionaraus ar nešiojamojo kompiuterio optimalus tarnavimo laikas yra iki 3-4 metai, nors ši įranga dėl įvairių priežasčių genda ir dažniau. Kita vertus, dėl sparčiai tobulėjančių technologijų įmonės ir privatūs asmenys technologinę įrangą keičia intensyviau.

Palmiros Mart nuotr.

„Kompiuterių ir monitorių naudojimas Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, auga, o kartu didėja ir šių atliekų kiekis. Svarbu žinoti, kad senų kompiuterių ir monitorių, kaip ir kitų elektros bei elektroninės įrangos atliekų, negalima patiems ardyti ir tuo labiau šalinti į buitinių atliekų konteinerį“, – pranešime spaudai cituojamas Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis.

Ypač pavojingi yra senos technologijos kompiuterių kineskopiniai monitoriai. Tokių monitorių vidinė pusė yra padengta metalo dulkėmis (liuminoforu), todėl monitoriui sudužus šios pavojingos dulkės patenka į aplinką. Kartu su krituliais liuminoforas įsiskverbia į dirvožemį, o per jį patenka į vandenį ir augmeniją. Dėl to atsiranda didelė rizika pakenkti žmonių sveikatai.

„Nors gamintojai jau seniai atsisakė kineskopinių kompiuterių monitorių gamybos, senos technologijos monitorių Lietuvoje surenkama apie 1 tūkst. tonų per metus“, – teigia bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ vykdomoji direktorė Kristina Štelmokaitienė.

Liuminoforas nekelia pavojaus, jei jį apdoroja licencijuoti atliekų tvarkytojai. Liuminoforas nuo kompiuterių monitoriaus paviršiaus pašalinamas specialia įranga. Po kenksmingų medžiagų pašalinimo stiklas perdirbamas ir naudojamas pramoniniams gaminiams bei statybose. Nuo senų kompiuterių ir monitorių atskirtas plastikas irgi turi savo vertę, nes dar kartą panaudojamas kitų gaminių gamyboje.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 metais į Lietuvą buvo importuota 4,69 mln. kompiuterių, monitorių ir projektorių (beveik 8 tūkst. tonų) – 35,9 proc. daugiau nei 2016-aisiais, tačiau iš jų 2,7 mln. (6,5 tūkst. tonų) buvo iš šalies reeksportuota į kitas valstybes.

Gyventojai nenaudojamą smulkią elektros ir elektroninę įrangą gali priduoti visose didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, pardavėjų prekybos vietose, gamintojų ir importuotojų įrengtose atliekų surinkimo vietose, taip pat savivaldybių įsteigtose didelių gabaritų atliekų aikštelėse. Daugiau informacijos apie atliekų rūšiavimą ir pridavimą galima surasti www.atliekos.lt.

2018 metų pradžioje EGIO Lietuvoje buvo įrengusi specialias 126 elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo vietas bei organizavo atliekų surinkimą iš beveik 1,1 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje.

Teigiama, kad gyventojams atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už kai kurios nebenaudojamos buitinės technikos atvežimą į antrinių žaliavų surinkėjų ir perdirbėjų supirktuves gali būti mokamas ir atlygis.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Transportas

Tarp elektromobilių dominuoja „Nissan“

Elektromobiliai kol kas sudaro nežymią dalį visų Lietuvoje parduodamų lengvųjų automobilių, tačiau jų populiarumas vis auga. 2020 metų birželio pabaigoje ...
2020-07-15
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Šeši mitai apie oro taršą

Oro taršos poveikis aplinkai – neabejotinas, tačiau neretai laikomasi klaidingų įsitikinimų. „National Geographic“ pateikia šešis dažniausiai apie oro taršą patalpose ...
2019-07-01
Skaityti daugiau

Transportas

Elektromobiliai mažina šiltnamio efektą

Europos aplinkos agentūra (angl. EEA) paskaičiavo, kad elektrinių transporto priemonių išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis yra apie 17–30 proc. ...
2019-04-23
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This