P0

Kultūra

Postmodernizmo aukoms atminti

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-06-27


Liepos 5 d., kitą ketvirtadienį, 18 val. galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18) atidaroma paroda „Postmodernizmo aukoms atminti. Introspektyva III“.

Parodoje Klaipėdos publikai pristatoma Gintaro Znamierowskio ir Donato Srogio 1988‒1994 m. vystyta nihilistinė veikla, kurią šiandien kiek supaprastinant galima apibūdinti kaip konceptualizmą.

Donatas Srogis. Aliuminio pudra dažytas akmuo, 1990

Dažnai Znamierowskio ir Srogio veikla dar vadinama „Lazdynų konceptualizmu“, kadangi didžioji dalis šios veiklos vystėsi būtent dabartinių Vilniaus mikrorajonų ‒ Lazdynų ir Bukčių teritorijose, kurias tuo metu užėmė dykvietės. Znamierowskio ir Srogio veikla balansavo nuo „akcijų gamtoje“ dokumentavimo iki konceptualių piešinių, objektų ir koliažų.

Tačiau Znamierowskio ir Srogio „konceptualizmas“, skirtingai nei dauguma to meto gana pozityviai, optimistiškai orientuotų avangardinių meninių iniciatyvų, buvo perdėm ciniškas, demonstratyviai lėkštas ir, kas svarbu, buvo žaidžiama (post) sovietine estetika, sovietiniu folkloru ir tyčiojamasi absoliučiai iš visko.

Be to, buvo neslepiama ir sovietinės Rusijos pogrindinio konceptualizmo įtaka ‒ nebuvo lietuviškam (naujajam) menui būdingo seilėjimosi, sentimentalaus trydaliojimo, pretenzijų į gilias (dažniausiai iš tikrųjų labai lėkštas) prasmes ir t. t.

Šios savybės naujojo pozityvaus lietuvių avangardinio meno fone Znamierowskį ir Srogį, žinoma, pavertė autsaideriais. Tačiau būtent todėl jų konceptualizmas iki šių dienų išliko toks šviežias, gaivus, nepriekaištingai ir negailestingai bukas, teigia organizatoriai.

2010 m. Jono Meko vizualiųjų menų centre buvo atidaryta gana išsami „Lazdynų konceptualizmo“ retrospektyva/introspektyva.

Kultūros straipsnių vidus

Ši ‒ trečioji, kiek kuklesnė, atidaroma po nemažo tarpo, kurioje pateikiama „Lazdynų konceptualizmo“, šiandien jau laikomo ne tik Lietuvių konceptualaus meno aukso fondo dalimi, esmė.

Pavadinimą „Postmodernizmo aukoms atminti“ sugalvojo G. Znamierowski, dedikuodamas šį pavadinimą visiems (skirtingai nei jie su Srogiu), sužlugdytiems vadinamojo postmodernizmo, suvirškintiems, paverstiems surogatais šiuolaikinių meno centrų, praradusiems paskutinius orumo ir kūrybiškumo likučius, vergaujantiems meno mugėse, bienalėse ir t. t. menininkams ir menininkėms.

Paroda veiks iki liepos 27 d. Parodos kuratorius ‒ Kęstutis Šapoka.

Galerijos darbo laikas III‒V 16‒18 val.


  2018-06-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt