P0

Miestas

70-metis “Meridianas” kviečia dalintis prisiminimais

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-07-02


Burlaivis „Meridianas“ šiemet minės neeilinę sukaktį. Laivas buvo pastatytas 1948 metais Suomijoje. Istorinių šaltinių duomenimis, laivo statyba baigta rugpjūčio 30-ąją, o spalio 1 d. jis pakėlė bures rytinės Baltijos pakrantės link, kur vėliau tapo Klaipėdos jūreivystės mokyklos mokomuoju burlaiviu.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Šiuo metu laivą valdanti VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ planuoja 70-mečio minėjimą, kuris vyks rugsėjo 8 d. Iki iškilmių liekant 70 dienų, viešosios įstaigos atstovai pakvietė klaipėdiečius bei visos Lietuvos gyventojus tapti šio istorinio įvykio dalimi.

„Tarp klaipėdiečių ar uostamiestį nors kartą aplankiusių svečių turbūt būtų sunku rasti tokių, kurių fotoalbumuose nebūtų nuotraukos prie „Meridiano“ ar jame. Ar vestuvės, ar kita šventė, ar tiesiog pasivaikščiojimas po miestą – „Meridianas“ visada buvo ir tebėra tas objektas, prie kurio Klaipėdoje yra daugiausiai fotografuojamasi. Todėl kviečiame pavartyti savo albumus ir, belaukiant jubiliejaus, pasidalinti nuotraukomis su burlaiviu“, – pranešime spaudai cituojamas VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ valdybos narys Gediminas Gudavičius.

Nuotraukomis galima dalintis specialiai skurtoje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Meridianui – 70“ bei joje nurodytais kontaktais. Atspausdintas nuotraukas galima atnešti tiesiai į „Meridianą“.

Kiekvienas, pasidalinęs nuotrauka, pretenduos į prizus, kurie bus išdalinti „Meridiano“ 70 metų jubiliejaus iškilmių metų rugsėjo 8 d. Prizai bus paskirstyti pagal „Meridiano“ gyvavimo dešimtmečius, todėl dalinantis nuotrauka svarbu nurodyti fotografavimo metus.

„Tikimės sulaukti ne tik prie krantinės stovinčio „Meridiano“ nuotraukų, bet ir tokių, kai laivas dar plaukiojo. Juolab kad atstatant šį burlaivį 2012-2014 m. buvo atsiliepę nemažai jame jūrinę praktiką atlikusių jūrininkų, kurie noriai dalinosi savo užfiksuotais vaizdais“, – sako „Meridiano“ atstovai.

Savo ruožtu Jūrų kapitonų asociacija, vadovaujama kapitono Juozo Liepuoniaus, kreipiasi į tuos jūrininkus, kurie plaukiojo burlaivyje “Meridianas“ atlikdami jūrinę praktiką, dirbo jame jūreiviais, laivavedžiais, mechanikais ar kt.

„Norime suburti tuos žmones, kuriems „Meridianas“ buvo jūrinio kelio pradžia ir kurie galėtų pasidalinti savo prisiminimais iš jūrų kelionių šiuo burlaivių, o taip pat dalyvauti barkentinos 70 metų jubiliejaus minėjime. Kviečiu tokius jūrininkus ar jų giminaičius kreiptis į Jūrų kapitonų asociaciją“, – ragina Asociacijos pirmininkas kapitonas J. Liepuonius.

ISTORIJA

„Meridianas“ priklauso didžiulei medinių burlaivių serijai, kuriuos Suomija po Antrojo Pasaulinio karo pastatė ir perdavė tuometinei Sovietų Sąjungai kaip dalį karo reparacijų.

Miesto straipsnių vidus

Iš viso buvo pastatytas 91 medinis tristiebis burlaivis. Dauguma jų buvo krovininės škunos, tačiau 17, tarp jų – ir „Meridianas“, turėjo kiek kitokį burių išdėstymą (pagal burių tipą šie burlaiviai yra vadinami barkentinomis) ir tarnavo ne kroviniams gabenti, o mokyti būsimus jūrininkus jūreivystės. Skaičiuojama, kad per „Meridiano“ plaukiojimą laikotarpį nuo 1948 iki 1968 metų jame jūrinę praktiką galėjo atlikti per 1000 jūrininkų.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Pasibaigus „Meridiano“, kaip mokomojo burlaivio, tarnavimo laikui, jis buvo nurašytas, tačiau tuometiniams miesto vadovams buvo gaila sunaikinti tokį gražuolį, todėl 1971 m. jis buvo pastatytas prie Dangės krantinės.

2012 m. buvo iškulsi grėsmė šio simbolio netekti, nes laivas buvo apleistas ir tuometiniai jo šeimininkai paprašė leidimo jį nuskandinti. Tuomet atsirado mecenatai – Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos „Bega“ vadovas Aloyzas Kuzmarskis ir “Friedricho pasažo” bei bendrovės “Grūdoteka” savininkas Aidas Kaveckis, kurie inicijavo „Meridiano“ atstatymą.

Vėliau A. Kaveckis pasitraukę iš burlaivį valdančios VšĮ.


  2018-07-02

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt