P0

Nuomonės

Ar Klaipėda įkvėpta plagijavimo ir korupcijos? (1)

Mantas Macikas
2018-07-09


Interneto amžiuje intelektinės nuosavybės apsaugos klausimai tampa vis aktualesni. Šiandien norimą informaciją internete rasti labai lengva. Neretai universitetuose studentams kyla noras vos keleto kompiuterio klavišų paspaudimu ją tiesiog nukopijuoti. Tačiau akademinėje bendruomenėje toks informacijos pasisavinimas yra rimtas nusižengimas, juo labiau informaciją labai nesunku patikrinti.

Remiantis terminologija, plagiatas yra mokslo, literatūros, meno kūrinio, atradimo, išradimo ar autorystės pasisavinimas. Darbo plagijavimas laikomas nesąžiningumo apraiška ir elementarios etikos pažeidimu.

Deja, panašu, kad šių pamokų Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ir jos užsakytų projektų įgyvendintojai niekada negirdėjo. Tokia prielaida keliama po to, kuomet praėjusį ketvirtadienį Klaipėdos miesto savivaldybė išplatino pranešimą apie atnaujintą miesto ženklą.

Blogiausia šioje situacijoje yra tai, kad toks plagijavimo skandalas jau nebe pirmas per pastarąjį pusmetį. Klaipėdos Atgimimo aikštėje vykdomam projektui, kurio metu norima pastatyti mėnulio ar menamo dangaus kūno formos sferą, irgi buvo mestas galimo plagiato šešėlis.

Savivaldybės socialinio tinklo paskyroje patalpinta profilio nuotrauka buvo smarkiai sukritikuota dėl savo stiliaus. Netrukta pastebėti, kad naujasis miesto logotipas yra plagijuotas, kad savivalda bando nuslėpti galutinę kainą, o paslaugą pirko ne viešojo konkurso būdu.

Ar 24 tūkstančiai eurų, skirti tokiam nevykusiam miestą pasaulinėje rinkoje turinčiam reprezentuoti logotipui yra ne per daug – paliekama spręsti patiems. Tačiau ar tikrai tokiu keliu turi eiti už miesto įvaizdį atsakingos institucijos atstovai?

Kodėl nebuvo suteikta galimybė miesto įvaizdžio idėjas pateikti uostamiesčio menininkams, studentams ar solidžią patirtį turinčioms dizaino kompanijoms? Atsakymas slypi Klaipėdos savivaldybės administracijos darbuotojų galvose, kurie valstybinėje institucijoje jaučiasi lyg namuose, o susitarimai galioja tik tarp „savų“.

Meras, po atostogų priremtas prie sienos, cituoja popiežių ir kaip tikras biurokratijos karalius mieste žada aiškintis šią situaciją ir teigia, kad „neskuba teisti jautrių meno žmonių“. Administracijos direktorius, kuris ir padėjo parašą po plagijatu, apskritai nemato problemos ir nemano, kad 24 tūkstančiai yra didelė suma tokiam „šedevrui“. Rimtai?

Blogiausia šioje situacijoje yra tai, kad toks plagijavimo skandalas jau nebe pirmas per pastarąjį pusmetį. Klaipėdos Atgimimo aikštėje vykdomam projektui, kurio metu norima pastatyti mėnulio ar menamo dangaus kūno formos sferą, irgi buvo mestas galimo plagiato šešėlis. Pasauliniais meno darbais besidomintys žmonės įžvelgė klaipėdietiško „mėnulio“ sąsajas su JAV gyvenančio ir kuriančio menininko Žilvino Kempino kūriniais. Tą patvirtino ir pats Ž. Kempinas, kurio nuomone mėnulis yra mirties simbolis, tad įgyvendinus tokį projektą, miestui būtų užtraukta gėda pasauliniu mastu.

Tačiau įdomiausia, jog Atgimimo aikštės rekonstrukcijos kaina – daugiau nei 3 milijonai eurų. Nors prieš porą metų administracijos atstovai viešai teigė, kad požeminių garažų neprireiks, nes miestas siekia sumažinti automobilių statymą ir skatinti „darnų judumą“. Visgi šiemet nuspręsta įrengti požeminę aikštelę, kurioje iš viso turėtų būti per 173 stovėjimo vietos. Tokiu būdu už iš miesto, Vyriausybės biudžeto ir ES fondų numatytus pinigus norima suteikti impulsą pelno siekiančiam objektui „Viktorijos“ viešbučiui ir Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui.

Vienos požeminės aikštelės stovėjimo vietos įrengimo kaina sieks 19 tūkst. eurų, kas yra pernelyg daug, taip pat, kaip ir su naujuoju miesto logotipu.

Net ir eiliniam, situacija nesidominčiam piliečiui yra akivaizdu, kad Klaipėdoje pasiektas aukščiausio cinizmo lygis, kuomet nebepaisoma nei visuomenės nuomonės, nei pačių viešai deklaruotų pažadų ir įstatymų.

Taigi, visiems klaipėdiečiams ir iš jos išvykusiems, bet didelių sentimentų turintiems piliečiams verta užduoti klausimą: “Ar tikrai galime didžiuotis, kad esame iš Klaipėdos, kuomet valdžios atstovai siekia „garsinti“ Klaipėdą plagijuotais darbais ir įtarimais korupcija?”


2018-07-09

Vienas komentaras apie “Ar Klaipėda įkvėpta plagijavimo ir korupcijos?”

  1. Gerai sudėliotos mintys. Baisu, vaikinai savivaldybėje. Atitrūkot nuo realybės galutinai. Nei STT, nei FNTT ant žemės nenuleidžia… Geriausiai pinigai išplaunami per statybas, ar ne taip? Cia ne mokytojams atlyginimus pakelti, socislinius darbuotojus nuo bado mirties gelbėti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt