P0

Kultūra

Bacho ir armėniškos muzikos sintezė

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2018-12-05


Gruodžio 7 d., penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje skambėsianti Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Armėniška bachiana“ supins Johanno Sebastiano Bacho ir armėnišką muziką.

Tai bus festivalio „Salve Musica“ koncertas, kuriame su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu kolektyvu programą parengs ir kaip solistai pasirodys Vladimiras Šuliakovskis (smuikas, Rusija) ir Vitalijus Pogosyanas (Armėnija), grosiantis tradiciniu armėnišku instrumentu – duduku.

M. Bačkus šiuo koncertu nutarė prisiminti ir įprasminti prieš 30 metų armėnų tautą ištikusią tragediją – 1988 m. gruodžio 7 d. šalį sukrėtusį baisų žemės drebėjimą. Pasak Mindaugo, „santykis tarp senųjų armėnų giesmių ir J. S. Bacho „Fugos meno“ sukuria ypatingą muzikinę sinergiją”.

Patyręs senosios muzikos atlikėjas, garsiosios Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtinis V. Šuliakovskis (nuotr.) prieš 30 metų įkūrė ansamblį Musica Antiqua Russica,  kuris specializuojasi senosios rusų bei Vakarų Europos kompozitorių kūrybos – kantatų, oratorijų, operų – atlikime. Šiuose pastatymuose jis dažnai pasirodo ir kaip dirigentas. Jis koncertuoja kaip solistas ar koncertmeisteris su įvairiais Europos kolektyvais, daug keliauja po Rusiją, su jos chorais ir kameriniais orkestrais atlikdamas XVII-XVIII a. muziką. Be to, jis dėsto istorinio atlikimo praktiką Sankt Peterburgo konservatorijoje ir veda meistriškumo klases visame pasaulyje.

V. Pogosyanas gimė Kalnų Karabache, garsėjančiame ne tik sudėtingais jame gyvenančių tautų tarpusavio santykiais, bet ir ilgaamžėmis dudukų grojimo tradicijomis. Perėmęs šias tradicijas iš savo tėvynainių, prieš 3 dešimtmečius jis atvyko į Sankt Peterburgą ir įkūrė ten dudukų ansamblį. Šis kolektyvas atlieka tiek tradicinę armėnų liaudies kūrybą, tiek originalias V. Pogosyano kompozicijas, sukurtas autentiškos muzikinės medžiagos pagrindu.

Rusijoje ir už jos ribų V. Pogosyanas laikomas duduko virtuozu. Tai labai senas tradicinis armėnų liaudies medinis pučiamasis instrumentas, kurį galima vadinti šios šalies muzikinės kultūros simboliu. Armėnijoje jis gaminamas iš abrikoso medienos. Standartinis dudukas turi siaurą – t     ik vienos oktavos diapazoną, tačiau yra įvairių regioninių variacijų. Dudukas išsiskiria savo melodingu, melancholišku, bet ir skaidriu skambesiu. Grojimas šiuo instrumentu sudėtingas ir reikalauja gerų kvėpavimo įgūdžių.

Kultūros straipsnių vidus

 


2018-12-05

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt