Bacho ir armėniškos muzikos sintezė

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2018-12-05

Gruodžio 7 d., penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje skambėsianti Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Armėniška bachiana“ supins Johanno Sebastiano Bacho ir armėnišką muziką.

Tai bus festivalio „Salve Musica“ koncertas, kuriame su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu kolektyvu programą parengs ir kaip solistai pasirodys Vladimiras Šuliakovskis (smuikas, Rusija) ir Vitalijus Pogosyanas (Armėnija), grosiantis tradiciniu armėnišku instrumentu – duduku.

M. Bačkus šiuo koncertu nutarė prisiminti ir įprasminti prieš 30 metų armėnų tautą ištikusią tragediją – 1988 m. gruodžio 7 d. šalį sukrėtusį baisų žemės drebėjimą. Pasak Mindaugo, „santykis tarp senųjų armėnų giesmių ir J. S. Bacho „Fugos meno“ sukuria ypatingą muzikinę sinergiją”.

Patyręs senosios muzikos atlikėjas, garsiosios Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtinis V. Šuliakovskis (nuotr.) prieš 30 metų įkūrė ansamblį Musica Antiqua Russica,  kuris specializuojasi senosios rusų bei Vakarų Europos kompozitorių kūrybos – kantatų, oratorijų, operų – atlikime. Šiuose pastatymuose jis dažnai pasirodo ir kaip dirigentas. Jis koncertuoja kaip solistas ar koncertmeisteris su įvairiais Europos kolektyvais, daug keliauja po Rusiją, su jos chorais ir kameriniais orkestrais atlikdamas XVII-XVIII a. muziką. Be to, jis dėsto istorinio atlikimo praktiką Sankt Peterburgo konservatorijoje ir veda meistriškumo klases visame pasaulyje.

V. Pogosyanas gimė Kalnų Karabache, garsėjančiame ne tik sudėtingais jame gyvenančių tautų tarpusavio santykiais, bet ir ilgaamžėmis dudukų grojimo tradicijomis. Perėmęs šias tradicijas iš savo tėvynainių, prieš 3 dešimtmečius jis atvyko į Sankt Peterburgą ir įkūrė ten dudukų ansamblį. Šis kolektyvas atlieka tiek tradicinę armėnų liaudies kūrybą, tiek originalias V. Pogosyano kompozicijas, sukurtas autentiškos muzikinės medžiagos pagrindu.

Rusijoje ir už jos ribų V. Pogosyanas laikomas duduko virtuozu. Tai labai senas tradicinis armėnų liaudies medinis pučiamasis instrumentas, kurį galima vadinti šios šalies muzikinės kultūros simboliu. Armėnijoje jis gaminamas iš abrikoso medienos. Standartinis dudukas turi siaurą – t     ik vienos oktavos diapazoną, tačiau yra įvairių regioninių variacijų. Dudukas išsiskiria savo melodingu, melancholišku, bet ir skaidriu skambesiu. Grojimas šiuo instrumentu sudėtingas ir reikalauja gerų kvėpavimo įgūdžių.

 

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Vėtrungių kelias skleis žinią apie Mažąją Lietuvą

Festivalis „Keliaujanti vėtrungė: tikėjimas, legendos ir knygų milžinai“ siekia šiuolaikinio meno išraiškos priemonėmis skleisti žinią apie penktąjį etnografinį Lietuvos regioną ...
2024-06-10
Skaityti daugiau

Kultūra

Tarptautinę muziejų dieną - nemokami renginiai Jūrų muziejuje

Šių metų gegužė muziejuose išskirtinė: sutampa Tarptautinės muziejų dienos ir Europos muziejų nakties datos – abi švenčiamos gegužės 18 dieną, ...
2024-05-07
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Kultūra, Svarbu

„Auksinių scenos kryžių" apdovanojimuose - klaipėdiečių triumfas (papildyta)

Tarptautinę teatro dieną, trečiadienio vakare, Klaipėdos dramos teatre vykusioje „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonijoje iš 17 nominacijų net 6 „Auksiniai ...
2024-03-27
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This