P0

Kultūra

Laikas stebinti ir laikas stebėtis (2)

Vytautas Valevičius
2019-02-10


Prano Domšaičio galerija pateikė miestiečiams naują parodą. Lyg ir mažas faktas. Faktelis. Bet ji yra žinomo freskų meistro Juozo Vosyliaus. Gaila, kad negalima surinkti į vieną vietą visų šio menininko sieninių darbų, jos tiesiog „pritvirtintos“, bet parodoje galima pamatyti paveikslus, kurie yra to paties autoriaus darbai.

Manau, kad didžiausia problema – bandymas suprasti parodinius paveikslus ir pamiršti jo sieninę tapybą. Jos, iš pirmo žvilgsnio, stipriai skiriasi. Galima bandyti apie tai negalvoti, nors ne visuomet pavyksta. Taigi, paroda įmantriu pavadinimu:

Nepasakosiu parodos kuratorės sugalvotos pasakos, kam įdomu, pats sužinos, bet paveikslai verti ne tik dėmesio, bet ir “pagarbinimo“.

Pradžioje galima matyti didelius, siužetinius darbus. Siužetiniais juos vadinu todėl, kad jie turi idėją arba istoriją. Literatūrine prasme. Galima sakyti ir pasaką. Todėl reikia ne tik peržiūrėti paveikslą ir vienos pusės į kitą, bet ir nuo viršaus į apačią ir atgal.

Žinant, kad Juozas Vosylius tapo freskas ir bažnyčiose, nesunku rasti ir biblinių pasakojimų liekanų. Tiesa, Zodiako ženklų aibė verčia kai kuriuo tikėjimu abejoti. Todėl nesunku rasti ne tik pasakos ar net kokio filmo paliktų vaizdinių. Tokių paveikslų keli, o bene didžiausias yra toks:

Kultūros straipsnių vidus

Ar būtina sutikti su mano paaiškinimu, galima ginčytis, nors, aš, aišku, teisus (pajuokavimai). Todėl reikia žiūrėti pačiam ar pačiai, geriau net keliese, nes vienas mato kai ką, o daug beveik viską.

Pabuvojus parodoje, pradėjau abejoti, ar iš tikro J. Vosylius piešė Klaipėdos botanikos sode. Veik nemačiau piešiant gėlių ar panašių augalų, bet yra štai toks. Tiesa, sakyti, kad tai natiurmortas ar net peizažas negaliu, tai kita kryptis.

Palyginimui kitas:

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Taip pat lyg ir gamtos vaizdelis, bet ne. Senas lygintuvas, taip patraukęs jaunų žiūrovų dėmesį, neleidžia nukrypti nuo teminio paveikslo. Noriu atkreipti dėmesį į dar vieną detalę – rėmus. Tai nėra parduotuvėje nusipirktas standartas. Kai kurie paveikslai savo rėmais gali tapti savarankiški, savotiškais meno dirbiniais. Bet tai žiūrovo nuomonei.

Dabar eikime prie pabaigos, prie geriausių darbų. Gal nustebinsiu ne vieną, tačiau paminėti paveikslai nėra patys geriausi, mane sužavėjo J. Vosyliaus impresionistinis kūrinys, nors jis vadinasi „Upės krantas“.

Impresionizmas yra sena dailės kryptis ir Lietuvoje nedaug tapybos meistrų, mokančių perteikti judesį, ypač vandens judėjimą. Šiame paveiksle J. Vosyliui tai pavyko. Aišku, įmanoma aiškinti, jog tai sekinys, bet aš manau, kad tapyti taip, kaip Mone ar Gogenas, nėra žemas lygis. Gal greičiau priešingai.

Nemaniau, jog įmanoma sužinoti kažką naują apie Klaipėdos dailininkus, bet ši paroda atskleidė, kad dar yra kam mus stebinti ir mums lieka maloniai stebėtis.


2019-02-10

2 komentarai “Laikas stebinti ir laikas stebėtis”

  1. Prašau, AtviraKlaipėda.lt, šio straipsnio autoriaus rašliavų apie meno parodas nebepublikuoti. Tai ne tik neprofesionalus, bet ir skaitytojus klaidinantis antiedukacinio prieskonio subjektyvus pamarmaliavimas. Yra Klaipėdoje meno procesus išmanančių ir puikiai rašančių!

    • Stebiuosi per daug išmanačiais. Ne tik nemandagumas, bet niekšiškumas nepuošia anonimo. Valdas sufabrikuotas, nuomonė šustauskiška

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt