P0

Mums rašo

Lindenau elingui 100 metų arba Laisvo jūrinio miesto oro gūsis į miestiečių plaučius* (2)

Romas Gailius, architektas
2019-03-18


Klaipėda vienintelis Lietuvos valstybės uostamiestis. Tačiau pastaruosius 5-is metus vis dažniau prabylama apie Klaipėdos jūrinio miesto identiteto stoką.

Miestai vystosi, tvarkosi, renovuoja savo viešąsias erdves, kultūrinį paveldą, tačiau tuo pačiu ir panašėja vienas į kitą, praranda savo istorinę tapatybę. Ypač tai aktualu Klaipėdos miestui vis labiau prarandant ryšį su Kuršių mariomis, uostu ir jo tiesiogine veikla. Tiek miesto, tiek uosto plėtros procesuose nyksta buvę natūralūs ryšiai, uostamiesčio dvasia ir miesto jūrinio paveldo likučiai – uosto pramoninis paveldas.

Vienas tokių objektų – istorinis, bene vienintelis išlikęs Europoje Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingas, kuriam šiemet sukanka 100 metų. Tai unikalus jūrinio pramoninio paveldo objektas istoriniame miesto senamiestyje. Deja, bet jau keletą dešimtmečių stovi be jokio deramo dėmesio.

Stebėdami apleistą šį unikalų statinį dar 2012 metais su kolega architektu Mindaugu Savicku savo iniciatyva parengėme miestui koncepciją-pasiūlymą. Siūlėme šio unikalaus objekto panaudojimo galimybes miesto bendruomenės reikmėms (šventėm, renginiams, pramogoms ir t.t.). Šį pasiūlymą teikėme ir 2014 m. organizuoto „Sveiko miesto konkursui“. Tačiau iki šiol jokio dėmesio nesulaukėme.

Dauguma šiai idėjai pritarė, džiaugėsi, kažką žadėjo, kažko norėjo, bet kiekvieną kartą tai išvirsdavo į menkaverčius niekus (keli koncertai, renginiai), tačiau išliekamosios vertės miestui, miesto bendruomenei nebuvo sukurta ar nors pradėta kurti.

Lindenau Elingo 100-mečio proga dar kartą siūlome atkreipti deramą ir išskirtinį dėmesį į šį objektą.

Savo ruožtu siūlomės imtis kartu kuruoti šio objekto „prikėlimo naujam gyvenimui“ įgyvendinimo programą. Imkime ir padarykime miestui padorų daiktą. Tikime, kad tai bus didelis impulsas – žinia ir viltis miestiečiams, Lietuvos žmonėms, vyriausybei bei užsienio turistams.

*Kreipimasis į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininką Arvydą Cesiuliį, pristatytas šio komiteto posėdžio metu.


2019-03-18

2 komentarai “Lindenau elingui 100 metų arba Laisvo jūrinio miesto oro gūsis į miestiečių plaučius*”

  1. Dėkui, Tau Martynai už paviešinimą. Miesto savivaldybė kartu su visa eile uosto įmonių šiais elingo 100-čio metais organizuoja visa eilę renginių – parengė priemonių planą. Man tie renginiai nelabai patiko, o ypač memorialinės lentelės elingui gaminimo punktas, tad vėl naiviai pasiūliau papildyti. Šis raštiškas pasiūlymas-kreipimasis buvo oficialiai įteiktas praėjusią savaitę (2019.03.14 dieną) Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komitetui. Susilaukiau pirmininko replikų dėl kažkokio politikavimo ir panašu, kad valdžios tai ir šį kartą nesudomino. Tačiau tai buvo ana (sena) valdžia tad ir oficialaus atsakymo nebesitikiu, bet šią savaitę jau nauja ir gal naujai išrinkta valdžia ims keisti požiūrį – žadėjo? O gal nauja susiformavusi opozicija parodys miestiečiams ką gali? Taip pat žadėjo, kad Klaipėda gali daugiau. Gal valdžia turi geresnių minčių? Nežinau. Pagyvensim, pamatysim. Paremkite “Atvira klaipėda” – dirba mums visiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt