P0

Uostas ir jūra

Pamestinukų sezonas prasideda

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-04-13


Lietuvos jūrų muziejui per pastarąsias dienas tenka priglausti trečiąjį ruoniuką – prasidėjus migracijai šių gyvūnų mažyliai vis atsiranda mūsų pajūryje.

Balandžio 10-osios vakare Plocio rezervate, Pajūrio regioninio parko darbuotojai aptiko mažylį ruoniuką. Tuo pat metu maža ruoniukė buvo pastabėta Melnragės paplūdimyje, o šeštadienį „Atviros Klaipėdos” skaitytojas Aidas pasidalino nuotraukomis ir vaizdo medžiaga, kaip Smiltynės paplūdimyje, šiek tiek piečiau nuo Senosios perkėlos, Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojas išsineša globoti apie trijų-keturių savaičių ruoniuką.

Lietuvos jūrų muziejus šią savaitę jau dalinosi informacija, kad pastebėjus ruonį nereikia jo varyti atgal į vandenį. Taip pat jo nereikia šerti ar liesti. Prašoma apie gyvūną pranešti Klaipėdos regiono gyvūnų globos ir kontrolės tarnybai “Nuaras” tel.   +370 46 31 40 40 ar muziejui tel. +370 698 37 299. Kol atvyks specialistai ruoniuką reikėtų pasaugoti nuo šunų ir per daug smalsių žmonių.

Pilkųjų ruonių reabilitacijos programą finansuoja Aplinkos ministerija, o koordinuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Ruonių reabilitacijos programą sudaro jauniklių sugavimas, gydymas, šėrimas, tinkamų gyvenimo sąlygų sudarymas. Apgyvendinti muziejaus karantino baseinuose ruoniukai gydomi, šeriami per zondą, kol išmoksta ėsti žuvį. Jų augimo ir stiprėjimo procesas užtrunka apie 8 mėnesius. Kai jaunikliai sustiprėja ir priauga reikiamą svorį (apie 40 kg), išleidžiami į laisvę.

Lietuvos jūrų muziejus Baltijos pakrantėje aptiktus ruoniukus priglaudžia kasmet. 2015 m. buvo rasti ir slaugyti 9, 2016 m. – 6, 2017 m. – 2, o pernai – 14 jauniklių.

Baltijos pilkieji ruoniai yra reta nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos saugomų rūšių sąrašą. Jie gyvena apie 40 metų. Patinų kūno ilgis – iki 2,5 m, svoris – iki 300 kg. Patelės mažesnės – iki 2 m ilgio ir 200 kg svorio.

XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Baltijos jūroje buvo apie 20 tūkst. ruonių, šeštajame – apie 10 tūkst., septintojo dešimtmečio pradžioje jų beveik dvigubai sumažėjo. Rygos įlankoje 1977 m. buvo likę tik 100-150 ruonių. Šių gyvūnų ėmė daugėti, kai buvo sustiprinta jų apsauga.


  2019-04-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt