P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Dėl nužudymo išteisintas ukrainietis Lietuvoje likti nenori (1)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-04-24


Prieš daugiau nei dvejus metus tolimųjų reisų vairuotoju dirbti į Klaipėdą atvykęs 38 metų ukrainietis Ihor Kraplyna nuo šiol Lietuvą ir uostamiestį minės ne pačiais gražiausiais žodžiais: čia jis tapo įtariamuoju ir net teisiamuoju nužudymo byloje.

Nors Klaipėdos apygardos teismas trečiadienį ukrainietį dėl nužudymo išteisino, nei jo, nei jį lydėjusios jaunos žmonos akyse džiaugsmo matyti nebuvo. Atvirkščiai: ukrainietis teigė prašysiąs, kad jį kuo greičiau deportuotų iš Lietuvos, mat susidūrimas su Klaipėdos teisėsaugininkais jam paliko slogius prisiminimus ir sugriovė jo gyvenimą.

„Kitomis aplinkybėmis galėčiau daug ką įdomaus jums papasakoti”, – po išteisinamojo teismo nuosprendžio žurnalistei sakė I. Kraplyna. Palmiros Mart nuotr.

Tikėjęsis Lietuvoje, kaip ir kiti jo tautiečiai, gerai užsidirbti, jis darbdavių buvo atleistas iš darbo, vos tik prieš jį buvo pradėtas tyrimas dėl nužudymo. Anksčiau neteistas vyras nedirba iki šiol, mat iš jo paimti dokumentai.

Nors Lietuvos teisingumu po išteisinamojo teismo verdikto jis prisipažino galiausiai nenusivylęs, „Atviros Klaipėdos” žurnalistei sakė: „Kitomis aplinkybėmis galėčiau daug ką įdomaus jums papasakoti”.

Neteisto jauno vyro gyvenimą aukštyn kojomis apvertęs įvykis nutiko 2017 m. liepos 22-ąją, kai netoli Klaipėdos esančiame Gobergiškės kaime savo namuose buvo rastas negyvas 69-erių Jonas. Jis buvo nužudytas keliais peilio dūriais.

Dėl nužudymo policijos akiratyje atsidūrė netoli gyvenvietės šalia autostrados esančios vienos bendrovės, užsiimančios tarptautiniais pervežimais, darbuotojai. Tarp jų buvo ir ukrainietis vairuotojas I. Kraplyna. Sužinojus, jog jis domėjosi, kas galėtų netoliese išnuomoti kambarį, bei nužudytojo namuose aptikus jo pirštų ir batų pėdsakų, daugiau įtariamųjų ieškoti nesivarginta.

Nors nuo pat tyrimo pradžios ukrainietis visą laiką savo kaltę neigė, jis sąžiningai prisipažino, kad ieškodamas, kur galėtų tarp reisų apsigyventi, lankėsi nužudytojo namuose. To pakako, kad byla būtų perduota teismui, net ir nenustačius nė vieno įvykio liudytojo – užteko kelių girtų vietinių, nuolatinių nužudytojo sugėrovų, „parodymų”.

Trečiadienį, paskelbęs išteisinamąjį nuosprendį, Klaipėdos apygardos teismo teisėjas Zigmas Pocius pažymėjo, jog kaltinimas grindžiamas prielaidomis, be to, neaiškus nužudymo motyvas.

Pareiškęs, jog kaltinimai gali būti grindžiami ir netiesioginiais įrodymais, teisėjas pabrėžė, kad jie „turi sudaryti sistemą, negalinčią kelti jokių abejonių”.

Teismui šiuo atveju abejones sukėlė ir kaltinime nurodytas ukrainiečio apsilankymo pas nužudytąjį laikas, ir girtų liudytojų, nieko neprisimenančių, parodymai, ir kito galimo įtariamojo neieškojimas.

Be to, teismas pabrėžė, jog nei nužudytojo namuose ant po grumtynių likusių išmėtytų daiktų, nei ant aptikto kruvino peilio kaltinamojo pėdsakų nerasta. O ant I. Kraplynos rūbų neaptikta jokių nužudytojo kraujo ar kitų galimų pėdsakų, teisiamasis nebuvo ir kaip nors sužalotas.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Dėl šių ir kitų aplinkybių ukrainietį teismas dėl nužudymo išteisino, neįrodžius, kad jis padarė minėtą nusikalstamą veiką.

Valstybinį kaltinimą teisme palaikęs Klaipėdos apygardos prokuroras Arūnas Saunorius, baigiamojoje kalboje prašęs ukrainietį įkalinti 11 metų, žurnalistams teigė išteisinamąjį nuosprendį būtinai skųsiąs.


  2019-04-24

  Vienas komentaras apie “Dėl nužudymo išteisintas ukrainietis Lietuvoje likti nenori”

  1. Avatarprokurorui (IP: 78.61.172.19)

   ny nors viena karta nepavyko pripiešti nužudyma? dabar teismai bijo…. tai susimokėk pats dabar kompensacija iš aldos už tampyma

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt