P0

Uostas ir jūra

Išminavimo operacijoje Baltijos jūroje – pirmoji rasta ir sunaikinta mina

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-05-07


Tik prasidėjus tarptautinei minų paieškos ir nukenksminimo operacijai Baltijos jūroje „Open Spirit 2019″ („Atvira dvasia”), gegužės 6 d. Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje rasta ir sėkmingai sunaikinta Pirmojo pasaulinio karo jūrinė inkarinė mina. Apie 13 jūrmylių nuo Klaipėdos buvusį sprogmenį surado ir sunaikino Belgijos karo laivas BNS „Bellis“.

Tai – jau ne pirma šiemet rasta ir sunaikinta mina Lietuvos vandenyse. Prieš mėnesį, istorinių minų paieškos ir nukenksminimo operacijos Baltijos jūroje DEUSQUADEX 19-1/BALTEX metu, į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą vedančiame pagrindiniame laivybos kelyje, apie 7,5 jūrmylių (10 km) į vakarus nuo Klaipėdos uosto vartų, Vokietijos karo laivo FGS „Bad Rappenau“ įgula 36 metrų gylyje rado sprogmenį. Jį sunaikinti ėmėsi kitas operacijoje dalyvavęs Vokietijos karo laivas FGS „Weilheim“.

Lietuvoje po 2 metų pertraukos vykstančioje ir NATO vadovaujamoje tarptautinėje minų paieškos ir nukenksminimo operacijoje „Open Spirit” dalyvauja 14 laivų iš dešimties NATO ir partnerių valstybių, šiemet operacijai vadovauja Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos. Paskutinės Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje vykusios tarptautinės išminavimo operacijos „Open Spirit 2016″ metu buvo išžvalgytas 54 kvadratinių jūrmylių plotas, surasta 15 jūrinių minų, 3 torpedos ir 3 nuskendusių laivų liekanos.

INFORMACIJA

Tarptautinė operacija „Atvira dvasia“ skirta Baltijos jūros dugno išvalymui nuo jūrinių minų, paliktų per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus. Taip siekiama sumažinti jūrinių minų keliamą pavojų jūrinei laivybai, žvejybai ir kitai ekonominei veiklai, taip pat pagerinti Baltijos jūros ekologinę aplinką. Per Pirmąjį pasaulinį karą jūroje padėta apie 55 tūkst. jūrinių minų ir 7,5 tūkst. įvairių kliūčių, Antrąjį – beveik 95 tūkst. jūrinių minų ir beveik 16 tūkst. įvairių kliūčių. Spėjama, kad daugiau nei 80 tūkst. minų vis dar yra vandenyje. Šios minos vis dar kelia didžiulį pavojų: 2005 m. Šiaurės jūroje Belgijos žvejai tinklais atsitiktinai ištraukė miną, jai sprogus žuvo keturi žmonės. Tokių nelaimingų atsitikimų yra buvę ir daugiau.


  2019-05-07

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt