P0

Uostas ir jūra

Išminavimo operacija Baltijos jūroje: nuo minų iki skalbimo mašinų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-05-17


Gegužės 6-17 d. Lietuvos ir Latvijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje vyko tarptautinė minų paieškos ir nukenksminimo operacija Baltijos jūroje „Open Spirit 2019“ (liet. Atvira dvasia). Per šią operaciją iš viso rastos ir sunaikintos 8 Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų jūrinės minos.

Lietuvoje po 2 metų pertraukos vykusioje tarptautinėje operacijoje dalyvavo 14 laivų iš 10-ties NATO ir partnerių valstybių: Danijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Vokietijos, Belgijos, Norvegijos, taip pat minų paieškai buvo pasitelkti ir du dronai. Šiemet operacijai vadovavo Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos (KJP), išžvalgytas didesnis nei 200 kv. km jūros dugno plotas.

Karinių jūrų pajėgų nuotr.

Apie Lietuvos kariuomenės KJP Povandeninės veiksmų komandos narų išminuotojų darbą ieškant minų su komandos vadu kpt. ltn. Irmantu Medučiu kalbasi KJP atstovas.

Kiek laiko užtrunka paruošti profesionalų narą išminuotoją, kol jis gali minų paiešką ir neutralizavimą vykdyti savarankiškai?

Naro išminuotojo parengimas vyksta gan ilgai, reikia mažiausiai 3–5 metų, kartais ir ilgiau. Pirmiausia karys, norintis tapti naru išminuotoju, turi pereiti atranką į mūsų komandą, kur patikriname jo charakterio savybes, vandens, uždarų patalpų ir kitas baimes, taip pat labai svarbus noras ir motyvacija tapti naru bei gebėjimas dirbti komandoje.  Po to vyksta Bazinis naro kursas, kurio metu karys mokomas nardyti ir vykdyti užduotis po vandeniu. Sėkmingai baigęs šiuos du etapus jis tarnauja kaip naras ir kaupia patirtį po vandeniu kelerius metus. Per juos karys siunčiamas į sprogdintojo ir kitus išminavimo kursus Lietuvos kariuomenėje. Kitas etapas – Naro išminuotojo kursas, kuris vyksta Latvijos Narų mokykloje ir trunka apie 7 mėnesius.  Pabaigęs šį kursą karys gauna naro išminuotojo kvalifikaciją, o komandoje eina Naro išminuotojo padėjėjo pareigas. Tapęs naru išminuotoju dar turi įgyti patirties iš vyresnių kolegų, kol galės savarankiškai vykdyti išminavimo užduotis.

Uosto vidus kompas

Kiek sprogmenų padedama prie surastos minos? Kokia sprogstamoji jų galia?

Sprogmenų kiekis dažniausiai priklauso nuo minos tipo, jos būklės, korpuso pažeidimų, vertiname, ar minoje esantys sprogmenys gavo sąlytį su sūriu jūros vandeniu, tai trukdo sėkmingai detonuoti miną. Kad mūsų užtaisas detonuotų miną, svarbu jį padėti toje vietoje, kur yra sprogstamoji medžiaga pačioje jūrinėje minoje. Jei sunku „prieiti“ ar pakankamai atsikasti miną, tada sprogmenų dedame daugiau. Vidutiniškai reikia keletos kilogramų sprogstamosios medžiagos, kad detonuotume jūrinę miną, kurioje gali būti net keli šimtai kilogramų sprogmenų. Kai detonuojama mina, susidaro labai didelė sprogstamoji galia – tas matoma jūros paviršiuje, kai sprogimo banga išstumia vandenį į orą, sudarydama aukštus vandens stulpus.

Per savo ilgą naro išminuotojo praktiką ieškodami minų, žvalgydami dugną esate radę įvairių netikėtų objektų. Kurie radiniai įsimintiniausi?

Teko vykdyti treniruotes prie nuskendusio laivo Baltijos jūroje. Panėrus pasimatė nuskendusio laivo liekanos, kurios buvo nusagstytos dirbtinėmis žuvelėmis, pilkeriais ir įvairiais kabliais, naudojamais jūrinei žūklei. Jų buvo tiek daug, kad turbūt būtų galima atidaryti žvejų parduotuvę. Paaiškėjo, kad ta vieta yra mėgstama menkių žūklės mėgėjų. Vienas įspūdingiausių radinių, kai netoli Danijos vykdant minos paiešką, karys prie minos rado senovinį ginklą. Jis buvo senai gulėjęs, nes ištrauktas iš vandens metalas sutrupėjo vos palietus. Liko tik medinė buožė, kuri dabar kabo ant mūsų komandos sienos. Kitas radinys buvo Danės upėje. Netgi du, bet ne tą pačią dieną. Abu kartus vykdėme paieškos po vandeniu upėje treniruotę – nieko konkretaus neieškojome, bet buvo užduotis traukti viską, kas upei nepriklauso. Visgi radome keletą prieštankinių minų, taip pat moterišką rankinuką su viduje esančiu akmeniu, kuris galbūt buvo pavogtas ir vėliau išmestas į upę. Įdomiausia, kad rankinuke be akmens radome asmens tapatybės kortelę, bankų, nuolaidų bei vizitines korteles. Iškvietėme policiją, kuri vėliau ir pasirūpino daiktų grąžinimu savininkui.  Esame radę ir „Go Pro“ filmavimo kamerą, ir bepilotį orlaivį, kurį perdavėme apie praradimą informavusiam šeimininkui.

INFORMACIJA

  • Pirmasis radinys pasirodė vos prasidėjus operacijai – gegužės 6 d. Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje rasta ir sėkmingai sunaikinta Pirmojo pasaulinio karo jūrinė inkarinė mina. Apie 13 jūrmylių nuo Klaipėdos buvusį sprogmenį surado ir sunaikino Belgijos karo laivas BNS „Bellis“.
  • Šiemet arčiausiai Klaipėdos uosto buvusią miną rado Lietuvos priešmininis karo laivas M54 „Kuršis“. Antrojo pasaulinio karo mina tūnojo tik 2 jūrmylės nuo Klaipėdos uosto.
  • Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metu sunaikinta apie 3 proc. jūroje buvusių minų, po karų – 5–10 proc.
  • 2019 m. daugiausiai minų rado Belgijos laivas „Bellis“ – 3 minos.
  • Iki 60 m. – tokiame gylyje Pirmajame ir Antrajame pasauliniuose karuose buvo dedamos minos siekiant maksimalaus jų efektyvumo.
  • Skanuojant Baltijos jūros dugną, operacijoje dalyvaujantys karo laivai randa įvairiausių jūrą teršiančių objektų: šaldytuvų, vandens šildytuvų ir kitų atsikratytų šiukšlių.


2019-05-17

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt