P0

Fotoreportažai, Miestas

Pažymėjo Antano Smetonos ąžuolą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-05-17


Penktadienį Smiltynėje laikinu informaciniu, tarpukario Lietuvos skydinio herbo formos ženklu buvo pažymėtas 1934 metais čia pasodintas prezidento Antano Smetonos ąžuolas. Jis auga šalia pėsčiųjų ir dviratininkų tako į paplūdimį prie plento Smiltynė-Nida, netoli autobusų stovėjimo aikštelės.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Surengtos ceremonijos metu, kurioje dalyvavo kelios dešimtys žmonių, sugiedojus himną paminklinis medis buvo apjuostas trispalve juostele.

Vėliau prie Smėlio karčemos kopos papėdėje buvo pasodintas ir naujas prezidento ąžuoliukas. Jis skirtas pažymėti 2019-uosius, kurie paskelbti prezidento Antano Smetonos metais, o prezidento institucijai šiemet sukanka 100 metų.

Išskirtinį medį identifikavo klaipėdietis žurnalistas ir kraštotyrininkas Denisas Nikitenka. Jis vartydamas tarpukario spaudą aptiko žinutę „Ir klaipėdiškiai pasodino Tautos Vado Ąžuolą” – 1934 m. pirmajam atkurtos Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai minint 60-ies metų jubiliejų, visoje Lietuvoje buvo sodinami vadinamieji Tautos Vado ąžuolai. Pajūryje iki šiol geriausiai buvo žinomas 1934 m. pasodintas A. Smetonos vardinis ąžuolas Palangoje, prie Birutės kalno.

„Lietuvos aido” žinutėje 1934 m. gegužės 3 d. buvo rašoma, kad toks ąžuolas pasodintas ir Smiltynėje gegužės 1-ąją, „prie naujojo tako į pajūrį”. Į iškilmes anuomet atvyko krašto komendantas plk. Raimundas Liormanas, Uosto direkcijos pirmininkas inž. Balys Sližys, Klaipėdos krašto jaunimo vadas Jurgis Brūvelaitis, jaunalietuviai ir gausus publikos būrys.

D. Nikitenkai aptikus šį ąžuolą, pasitarus su patyrusiais Kuršių nerijos miškininkais ir nustačius, kad šis medis atitinka sodintojo 1934 m. duomenis (tiek pagal vietą, tiek pagal ąžuolo amžių, atsižvelgiant į augimo sąlygas, dirvožemį), gimė idėja jį paženklinti. Taip pat tikimasi sukurti naują, vardinių medžių sodinimo Smiltynėje, Smėlio karčemos kopos papėdėje tradiciją.

Šios kopos pašonėje jau auga Prūsijos karaliaus Wilhelmo vardinis ąžuolas, pažymėtas 1900 m. vokiškame žemėlapyje. Tikimasi, kad miestiečiai, organizacijos pavasarį sodinamais paminkliniais medeliais svarbių sukaktuvių proga galėtų pagerbti Klaipėdai, Mažajai Lietuvai nusipelniusius žmones.


  2019-05-17

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt