P0

Veidai

Pirmasis Klaipėdos rajono garbės ambasadorius – gargždiškis iš Vašingtono

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-06-04


Jau 16 metų Vašingtone (JAV) gyvenantis gargždiškis Valdas Sirutis, kuris yra žaidęs profesionalų krepšinį ir Klaipėdos „Neptūno“ komandoje, tikina niekuomet nei mintimis, nei darbais nenutolęs nuo Lietuvos ir gimtojo miesto. Vyras sako neatsižada galimybės vėl kurtis Gargžduose.

Jis, anot rajono savivaldybės pranešimo, priėmė iššūkį tapti pirmuoju krašto garbės ambasadoriumi užsienyje – garsinti Gargždų vardą ir padėti burti po visą pasaulį išsisklaidžiusią globalių Klaipėdos rajono gyventojų bendruomenę.

Į Gargždus trumpam grįžęs Valdas Sirutis susitiko ir su Klaipėdos rajono meru Broniumi Markausku.
Mokslai svetur – nuo šešiolikos

Klaipėdos rajono savivaldybėje susitikęs su meru Broniumi Markausku ir jo pavaduotoja Violeta Riaukiene  31-erių vyras pasakojo, kad iki išvykstant į JAV mokėsi Gargždų „Minijos“ progimnazijoje. Dešimtos klasės mokslus jau krimto užsienyje. Išvykti į JAV gabiam vaikinui padėjo krepšinio treneris iš Šilutės – Steponas Kairys.

„Dabar tokios gabiems vaikams skirtos stovyklos, suteikiančios galimybę mokytis užsienyje, tapo komercinės, tėvai už jas moka po kelis tūkstančius dolerių. Tuo metu, kai aš išvažiavau į JAV, 2003 metais, viskas buvo labai primityvu. Treneris rado mokyklą, kuri mane priima, ir aš išvykau praktiškai nežinodamas nei kur, nei pas ką važiuoju. Bet viskas klostėsi labai gerai. Trejus metus gyvenau pas savo trenerį ir su jo šeima bendrauju iki šiol“, – pasakojo V. Sirutis.

Baigęs mokyklą ir įgijęs vidurinį išsilavinimą Valdas tikėjosi grįžti į Lietuvą ir žaisti profesionalų krepšinį čia, tačiau gavo stipendiją Bostono universitete, ten irgi visus ketverius metus iš rankų nepaleido krepšinio kamuolio. Po 7-erių metų, praleistų svetur, grįžo į gimtinę, metus laiko žaidė profesionalų krepšinį Klaipėdos „Neptūno“ komandoje, tačiau atgal į Ameriką parviliojo tuo metu dar tik būsima žmona.

Paklaustas, ar dar žaidžia krepšinį, V. Sirutis juokėsi, kad profesionaliai – jau nebe, tačiau gerai pasitreniravęs dar sugebėtų aikštelėje atlaikyti mažiausiai 15 minučių.

Ilgainiui ištinka identiteto krizė

Pačiame Vašingtone V. Sirutis gyvena jau ketvirtus metus. Prieš porą savaičių lietuvis baigė tarptautinio verslo ir politikos magistro studijas, o į gimtuosius Gargždus ir Lietuvą grįžęs visai prieš miesto gimtadienį išdavė Vilniuje susitinkąs su užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ atstovais.

„Lietuviai, ilgą laiką gyvenantys užsienyje, anksčiau ar vėliau susiduria su identiteto krize, kai nebesupranta, kurią šalį ar kultūrą laikyti sava. Todėl ryšio palaikymas ne tik su šeima ar draugais, bet ir informacijos sklaida ir gavimas, žinojimas, kas vyksta „namie“, yra labai svarbu. Emigracija niekur neišnyks, todėl labai svarbu išlaikyti ryšį. Sveikintina „Globalios Lietuvos“ iniciatyva, prie kurios prisijungė ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Esu pasiruošęs dalytis mintimis ir patirtimi, reprezentuoti mūsų rajoną ir Gargždus. Dabar jau ir Lietuvos Respublikos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose Rolandas Kriščiūnas nemažai apie Gargždus žino“, – sakė V. Sirutis, sutikdamas tapti „Globalaus Klaipėdos rajono“ projekto garbės ambasadoriumi.

Darbai – Lietuvai

Ryšį su Lietuva V. Sirutis palaiko ne tik grįždamas aplankyti Gargžduose gyvenančių tėvų, sesers šeimos. Ilgą laiką gargždiškis ėjo Vašingtono lietuvių profesionalų klubo prezidento pareigas, buvo šio klubo valdybos narys. Tokie lietuvių profesionalų klubai buriasi visame pasaulyje.

„Susitinkame ne tik pabendrauti, bet ir įvairius labdaringus renginius organizuojame. Klubas gyvuoja jau 3 metus, vienija apie 30 narių. Užpernai surengėme renginį, kurio metu gautas lėšas – 5 tūkstančius dolerių – skyrėme organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriui. Jie važiavo į Lietuvos mokyklas ir skatino vaikus nenusirašyti kontrolinių testų metu“, – kalbėdamas apie veiklą Lietuvos labui kalbėjo gargždiškis.

Pernai V. Sirutis prisidėjo prie dar vienos gražios iniciatyvos. Tarpininkaujant LR ambasadai JAV Vašingtono lietuvių profesionalų klubas ir Ilinojaus valstijoje jau 55-erius metus veikiantis Lietuvių Fondas pasirašė Lietuvos ambasadoriaus vardo fondo ateities lyderiams steigimo sutartį.

Iki šiol, pasak V. Siručio, didžioji dauguma Lietuvių Fonde įsteigtų specialiųjų fondų buvo nukreipti į Lietuvą ir Lietuvoje gyvenančius lietuvius. Pagrindinis naujojo fondo tikslas yra ugdyti Amerikoje gyvenančius lietuvių kilmės profesionalus ir lyderius, kurie prisidėtų prie strateginių Lietuvos ir JAV ryšių puoselėjimo ir stiprinimo.

„Konkrečiai naujas fondas rems lietuvių kilmės studentus, studijuojančius Jungtinių Valstijų ar bet kurios kitos pasaulio šalies aukštosiose mokyklose, skatins siekti puikių politologijos ir viešųjų ryšių studijų rezultatų, aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje“, – pasakojo V. Sirutis.

Valdas sako, kad mokymasis ir gyvenimas kitoje šalyje iš jo nieko neatėmė, o kaip tik praplėtė akiratį ir atvėrė daugiau galimybių. Todėl kiek anksčiau, dar prieš pradėdamas magistro studijas gargždiškis savo iniciatyva kreipėsi į kelias privačias mokyklas Vašingtone. Sutarė, kad jos galėtų priimti porą gabių mokinių iš Lietuvos.

„Buvau radęs du vilniečius, kuriems trūko tiek nedaug iki metinės 40 tūkstančių dolerių stipendijos mokslams privačioje mokykloje, – prisiminė V. Sirutis. – Gaila, kad dėl tam tikrų aplinkybių idėja nebuvo įgyvendinta, tačiau iki pat šiol man nesvetimas noras prisidėti prie gražių iniciatyvų Lietuvai“.


  2019-06-04

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt