P0

Politika, Svarbu

Valstiečiai apskundė valdančiuosius teismui

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-06-18


Visi opozicinės Klaipėdos miesto tarybos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai pateikė skundą Regionų apygardos teismo Klaipėdos rūmams dėl valdančiosios koalicijos sprendimų formuojant komitetų sudėtis.

Anot opozicijoje dirbančių politikų, mero pateikti ir priimti sprendimų projektai, kuriais pasiūlyta formuoti 5 komitetus po 7 tarybos narius (dėl to kai kurie tarybos nariai turės galimybę būti daugiau negu vieno komiteto nariu) buvo neteisėti ir turi būti naikintini, nes pažeidžia Vietos savivaldos įstatyme nustatytus proporcinio daugumo ir mažumos atstovavimo, teisėtumo principus.

Valstiečių manymu, taip pažeistas ir Tarybos veiklos reglamentas.

Valstiečių frakcija savo teises nusiteikusi ginti ir teisme. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Daugumai priklauso 16 Tarybos narių, kurie dalyvauja komitetų veikloje, o mažumai – 14 Tarybos narių. Vadinasi, Tarybos daugumai, kurie dalyvauti bus skirstomi į komitetus, priklauso 2 tarybos nariais daugiau. Kadangi pagal Klaipėdos miesto savivaldybės reglamentą turi būti sudaromi 5 komitetai, tai paskirsčius daugumos ir mažumos tarybos narius į juos, tik 2 komitetų sudėtyje daugumos tarybos narių turėtų būti po vieną daugiau negu mažumos, o kituose 3-uose komitetuose būtų po lygiai daugumos ir mažumos atstovų. Deja, Tarybos dauguma nusprendė apeiti reikalavimą laikytis proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo komitetuose principo ir skundžiamu sprendimu Nr. T2-119 neteisėtai kiekvieno komiteto narių skaičių padidino nuo 6 iki 7 ir skundžiamu sprendimu Nr. T2-120 paskyrė į kiekvieną komitetą 4 daugumos bei 3 mažumos Tarybos narius tam, kad užsitikrinti balsų daugumą visų komitetų sprendimų priėmime.  Tokiu sprendimu iškraipė daugumos ir mažumos proporciją ir dabar jau turi ne 2 Tarybos narių ir balsų persvarą komitetų sudėtyse, o 5 Tarybos nariais daugiau arba vietoje proporcijos 16 daugumos ir 14 mažumos narių komitetuose, tapo 20 daugumos ir 15 mažumos narių komitetuose”, – rašoma skunde teismui.

Jo autorių nuomone, nors formaliai atrodo daugumos proporcingumas išsikraipė nežymiai mažumos atžvilgiu, bet realiai po skundžiamų sprendimų priėmimo visų komitetų sprendimų priėmimas priklauso tik nuo daugumai priklausančių Tarybos narių balsų, nors šioje taryboje daugumos persvara yra minimali.

„Skundžiamais sprendimais dirbtinai esame atriboti nuo visų sprendimų priėmimo komitetuose, taip sudaromos kliūtys lygiomis teisėmis dalyvauti tarybos darbe”, – mano valstiečiai.

Jų nuomone, teisinis reguliavimas suponuoja išvadą, jog Tarybos narys turi būti vieno komiteto (neskaitant Kontrolės komiteto) nariu. Kartu akcentuojama, kad iki šios kadencijos Tarybos komitetai taip ir buvo sudaromi.

Kaip argumentas nurodoma ir įžvalga, kad skundžiamais sprendimais įtvirtinta, jog keli Tarybos nariai turi 2 balsus Tarybos veikloje – jie gali balsuoti ir priimti sprendimus 2 komitetuose, o tokiu būdu esą pažeidžiamas atstovaujamosios demokratijos principas.

„Skundžiamais sprendimais Taryba pažeidė mūsų, t. y. Tarybos mažumos narių teises dalyvauti komitetų sprendimų priėmime, nes juos sudarant nebuvo išlaikytas proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principas, kai kuriems Tarybos nariams suteiktas „antras balsas” paskiriant juos į 2 komitetus, taip grubiai pažeidžiant atstovaujamosios demokratijos bei savivaldybės veiklos teisėtumo principus”, – rašoma skunde.

Tarybos posėdžio metu dėl komitetų sudarymo ir jų skaičiaus nustatymo balsuodami tuomet dar Tarybos narius buvęs valstietis Artūras Bogdanovas balsavo prieš, Viktoras Senčila ir Ligita Girskienė susilaikė, Romaldas Idzelevičius pasisakė už, o kiti valstiečiai šiame posėdyje nedalyvavo. Balsuojant dėl komiteto sudėčių Romaldas Idzelevičius, Ligita Girskienė ir Viktoras Senčila palaikė tokį sprendimą, kiti valstiečiai balsavime nedalyvavo.

KOMENTARAS

Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos meras

Aišku, kelia abejonių, kaip patys balsuoja, patys deleguoja ir patvirtina, o po to patys skundžia. Bet tegu teismas atsako – teisinėje valstybėje gyvename. Visi turi teisę skųstis ir skųsti. Sukursime teisinį precedentą, nes tokių atvejų ne kartą ir ne vienoje savivaldybėje yra buvę, kai komitetus lanko vienas ir tas pat narys. Jokia čia naujiena, bet jei reikia teismo išaiškinimo, tai teismas išaiškins. 


  2019-06-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt