Uostas ir jūra

Klaipėdos uoste susitiks Jungtinių ekspedicinių pajėgų gynybos ministrai ir kariuomenių vadai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-06-25


Birželio 28 d. Klaipėdoje susitiks devynių Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų (angl. UK-led Joint Expeditionary Force, JEF) gynybos ministrai ir kariuomenių vadai. Lietuvos pajūryje jie paminės pirmąsias šių pajėgų veiklos metines.

Susitikimas vyks Jungtinės Karalystės (JK) karališkųjų karinių jūrų pajėgų laive flagmane HMS „Albion“, kuris šiuo metu vadovauja nuo gegužės pabaigos Baltijos jūroje vykstančioms Jungtinių ekspedicinių pajėgų pratyboms „Baltic Protector“ („Baltijos gynėjas“).

HMS „Albion“

Šiose didelės apimties JEF pajėgų jūrinio komponento pratybose dalyvauja 3 tūkst. karių ir apie 20 laivų iš visų šias pajėgas formuojančių valstybių partnerių – JK, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos. Vienas iš baigiamųjų pratybų etapų birželio 26 d. prasidės Lietuvos pajūryje.

Tai yra pirmasis JEF jūrinių pajėgų komponento dislokavimas tokiu mastu ir parodo vienetų gebėjimą užtikrinti saugumą regione.

Birželio 28 ir 29-osios naktinis vyks JK jūrų pėstininkų išsilaipinimas ir bendros pratybos su Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariais Nemirsetoje. Birželio 28 – liepos 3 dienomis Lietuvos kariuomenės Kairių poligone, Jungtinės Karalystės 3-iosios brigados štabo kuopa taktinėse pratybose treniruosis vykdyti įvairias taktines operacijas su būriais iš Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos rinktinės padalinių.

INFORMACIJA

2014 m. per NATO viršūnių susitikimą įkurtos ir po metų pradėjusios veikti šios pajėgos visą operacinį pajėgumą pasiekė 2018 m. birželĮ kai Londone buvo pasirašytas Susitarimo memorandumas. Šiandien šias aukštos parengties 10 tūkst. karių greitojo reagavimo pajėgas galima bet kada pasitelkti reaguoti į krizines situacijas Europoje ir už jos ribų.

Lietuva šioms pajėgoms skiria kuopos dydžio vienetą, kuris veikia Danijos kariuomenės kovinės grupės sudėtyje, taip pat mediką, priskirtą JK karo lauko ligoninei. Nuo 2016 m. pradžios JEF operaciniame štabe Nortvude Jungtinėje Karalystėje tarnauja Lietuvos karininkas.

Seimas yra suteikęs mandatą Lietuvos pajėgoms dalyvauti operacijose NATO greitojo reagavimo, Europos Sąjungos kovinių grupių ir Jungtinės Karalystės vadovaujamų ekspedicinių pajėgų sudėtyje, todėl esant politiniam sprendimui egzistuoja teisinis pagrindas siųsti mūsų karius vos tik prireikus ir taip užtikrinti krizių valdymą.


2019-06-25

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas “Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ “Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt