P0

Miestas, Svarbu

Kova su tarša: artėja atomazga? (papildyta) (4)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-07-03


„Prieš porą mėnesių aš pabandžiau parduoti mamos butą. Antras klausimas po kainos buvo, ar smirda. Butas nuvertėjo 5000 eurų”, – trečiadienio rytą Seime vykusioje spaudos konferencijoje sakė klaipėdietis Michailas Andrijanovas.

Klaipėdiečių kovai su tarša persikėlus į aukščiausias šalies institucijas, Seime surengtoje spaudos konferencijoje kartu su aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika dalyvavo ir uostamiesčio atstovai – Klaipėdos miesto tarybos narė, Marių bendruomenės pirmininkė Ligita Girskienė, Ketvergių bendruomenės atstovė Raimonda Zaborė, M. Andrijanovas ir Klaipėdoje išrinktas Seimo narys palangiškis Dainius Kepenis.

Rimanto Navicko nuotr.

L. Girksienė priminė, jog dėl taršos klaipėdiečiai į valdžios duris beldžiasi jau nuo 2010-ųjų, tačiau esą tik nuo praėjusių metų reikalai pajudėjo, kai Vyriausybei buvo įteikti 4500 uostamiesčio pietinės dalies gyventojų parašų, reikalaujančių griežtinti teisės aktus ir kontrolę aplinkosaugos srityje.

Ji pasidžiaugė, jog per šiuos metus su Visuomenės sveikatos centru pavyko atlikti suminius taršos matavimus, išaiškinant uostamiestyje konkrečius teršėjus – kvapų skleidėjus, bei tuo, kad „po ilgų mūsų vaikščiojimų” miesto valdžia įsigijo paslaugą – laboratoriją.

„Šia paslauga aš jau asmeniškai pasinaudojau, buvo prieš tris savaites iškviesta laboratorija ir šiandieną aš ant stalo jau turiu rezultatus, kurie yra ne džiuginantys, o labiau bauginantys”, – sakė L. Girskienė, išvardinusi keletą sunkiai ištariamų cheminių junginių, kuriuos minėta laboratorija užfiksavo ore.

M. Andrijanovas teigė pats pažįstantis 10 šeimų, kuriose pastaruoju metu gimė vaikai su širdies ir plaučių pakenkimais – esą tai yra uostamiesčio užterštumo pasekmė, nors oficialių duomenų apie tai neskelbiama, nes jų tiesiog nėra.

„Žmonės tai mato, supranta ir jau yra pasiryžę visom teisėtom ir nelabai teisėtom priemonėm kovoti. Jei jūs savo vaikutį vedate į darželį ir jis apsivemia nuo smarvės, jūs padarysit bet ką”, – sakė M. Andrijanovas.

Jis bei R. Zaborė kaip vieną iš teršėjų minėjo ir savivaldybės įmonę KRATC, kurios esą mieste niekas nekontroliuoja.

„KRATC’ as elgiasi kaip nori, kada nori ir su kuo nori”, – sakė M. Andrijanovas, pridūręs, jog šios savivaldybės įmonės veikla nesidomi ir vietos žiniasklaida, nes esą ji yra KRATC’o nupirkta.

Kalbėjusieji negailėjo kritikos miesto valdžiai, o L. Girskienė  ir R. Zaborė ragino Seimo narius pritarti parengtam įstatymų paketui*.

Aplinkos ministras išreiškė viltį, kad šios dienos Vyriausybės pasitarime bus pritarta keturių įstatymų pakeitimams ir dėkojo klaipėdiečiams už aktyvumą.

„Mūsų pagrindinis principas „teršėjas moka” turėtų būti visose srityse (…), bet verslas neturi būti supriešintas su bendruomene, turėtų būti darna, aiškios taisyklės, kaip visiems darniai sugyventi”, – sakė K. Mažeika.

Ministro teigimu, priėmus įstatymų pakeitimus būtų sudarytos prielaidos lengviau naikinti, esant pažeidimams, taršos leidimus, lengviau stabdyti teršėjų veiklą, didinti ne tik baudas už taršą, bet ir taršos mokestį, gerinti taršos kontrolės efektyvumą, užtikrinant, kad monitoringą vykdytų tik akredituotos įmonės, skatinti veiklos vykdytojus investuoti į priemones, mažinančias aplinkos taršą, pasinaudoti numatytomis lengvatomis ir kt.

Saulius Skvernelis: „Čia yra bendruomenės sėkmės rezultatas”

Šį klausimą aplinkos ministras K. Mažeika pristatė ir trečiadienį po pietų vykusiame Vyriausybės pasitarime, kuriame buvo leista trumpam pasisakyti ir L. Girskienei.

Po neilgų diskusijų, kuriose abejones dėl planuojamo taršos mokesčio padidinimo išreiškė žemės ūkio, finansų ir ekonomikos ministrai, klausimui iš esmės buvo pritarta, tačiau galutinį žodį, prieš patenkant įstatymų paketui į Seimą, dar turės tarti kitą trečiadienį vyksiančio Vyriausybės posėdžio nariai. Iki tol patarta patikslinti numatomo didinti taršos mokesčio dydį.

Siūlomą didinti aplinkos taršos mokestį ekonomikos ir investicijų ministras Virginijus Sinkevičius pavadino vienu iš prabangiausiu Europoje, pataręs didesnės atsakomybės pirmiausia reikalauti iš kontroliuojančių institucijų, kurios esą negeba ginti gyventojų interesų.

Pasibaigus klausimo svarstymui, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kreipėsi klaipėdiečius, sakydamas: „Ačiū bendruomenei, nes čia yra jūsų sėkmės rezultatas, jei ne jūs, tai to rezultato ir nebūtų”.

Lygins su įmonių tarša

Tuo metu Klaipėdos savivaldybė trečiadienį pranešė, kad gauti pirminiai kvapų taršos Klaipėdoje mėginių tyrimų protokolai.

„Nustatyti tiek pietinėje, tiek šiaurinėje miesto dalyse dominuojantys cheminiai junginiai. Atsižvelgiant į juos, bus analizuojama įmonių ir bendrovių taršos leidimų informacija bei išmetimų matavimų duomenys. Taip siekiama sužinoti, kokia ūkinė veikla sukelia oro taršą mieste. Analizę atliekantys UAB „ELLE“ artimiausiu metu planuoja pristatyti Savivaldybės administracijai iki šiol atliktų tyrimų rezultatus. Tuomet bus imamasi tolimesnių žingsnių taršai Klaipėdoje pažaboti”, – rašoma pranešime.

*Numatyti pakeitimai Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės, Mokesčio už aplinkos teršimą, Aplinkos apsaugos ir Aplinkos monitoringo įstatymuose. 


2019-07-03

4 komentarai “Kova su tarša: artėja atomazga? (papildyta)”

  1. Skaičiau pačios Maldeikienės pasisakymą apie savo traukinio keleivius . Alina įvardinta , maždaug ,, kovotoja su uostu ,, , o kad tikrai taip yra aš supratau iš išvardintų gatvių ir prašymo siųsti nuotraukas. Nusivyliau ir niekada nepalaikysiu tokių ,,kovotojų,, tegul vadinasi kokiais nori demokratiškais būreliais ) Man patinka ir palaikau tokius , kurie žino ko nori, kalba argumentais ir žino kaip daryti , kad pasiekti rezultato , o ne pasikiršinti fotkikėmis . Mano simpatijos Girskienės , Zaborės , Andrijanovo , Kepenio ( seimo nario Marių ap) ir Skvernelio , kuris palaikė bendruomenę . Ačiū ir pagarba už kovą prieš miesto taršą .

  2. Bendrame plane numatyta 37 proc transporto srautų padidėjimas. NT parduodamas visame mieste, žmonės traukiasi masiškai. Prieš tai daug klaipėdiečių emigravo, bet į vietą suvažiavo prie juodų darbų iš aplinkinių kaimų, tačiau ir jie pradėjo ruoštis bėgti iš miesto. Sveikata svarbiausia. Urbanistams tai nesvarbu svarbiausia kad būtų galima liaudies vardu tarpininkaujant užsidirbti pinigų! Sukasi visų greičiu. Žmonės turi irgi nesnausti, vienytis ir kovoti, kai atsiprašant ši…. ant galvų…

  3. Alina nori būti/tapti politikė… 😀 Po Maldeikienės traukinio mašinistas pamaina! 😂🤣

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt